Egyesült Államok;Donald Trump;hadititkok;

A cset tagjai voltak többek közt Marco Rubio külügyminiszter és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó is

A Fehér Ház vizsgálja, miként kerülhetett be egy újságíró a titkos haditerveket megvitató kormányzati chatszobába

Az is kiderült, hogy JD Vance alelnök utálja, hogy ismét Európát kell kisegíteni. 

A Trump-adminisztráció több magas rangú tagja véletlenül osztott meg katonai terveket a Signalon egy olyan chatszobában, ahova tévedésből egy újságírót is meghívtak – derül ki a Reuters híréből.

Mint korábban hírt adtunk róla, Jeffrey Goldberg, a The Atlantic főszerkesztője számolt be arról , hogy Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó meghívására csatlakozhatott a Signal üzenetküldő applikáció egyik zárt csoportjához. Az újságíró így belenézhetett abba az üzenetváltásba, amelynek összesen 18 tagja volt – köztük JD Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, Mike Waltz, valamint John Ratcliffe, a CIA igazgatója. Elmondása szerint Jeffrey Goldberg a chatszoba tagjaként nyomon tudta követni a jemeni húszik elleni amerikai légicsapás előkészületeiről szóló belső kormányzati  ennek révén előre értesült a március 15-én végrehajtott támadásról.

A Donald Trump elnök mellett működő nemzetbiztonsági tanács szóvivője, Brian Hughes úgy nyilatkozott, hogy az üzenetváltások hitelesnek tűnnek. Donald Trump korábban azt mondta, hogy nem tudott az esetről, a The Atlanticet pedig nem tartja hiteles lapnak. A nyilatkozatot követően kiderült, hogy vizsgálat indult az ügyben, magát az elnököt is tájékoztatták a fejleményekről. A szóvivő közölte, próbálják kideríteni, miként kerülhetett illetéktelen személy a beszélgetésbe. Hozzátette, a sikeres hadművelet is azt bizonyítja, hogy sem a katonai erőket, sem az ország biztonságát nem fenyegette veszély. A védelmi miniszter ugyanakkor tagadta, hogy katonai csapásokról szóló terveket osztott volna meg a csoportban. Pete Hegseth állítása szerint nem küldött ilyen jellegű üzeneteket, ezért az ügyet a maga részéről lezártnak tekinti.

A The Atlantic által közzétett képernyőképek szerint a csoport tagjai között vita alakult ki arról, hogy végre kell-e hajtani a támadásokat. Egy, Vance néven szereplő személy például kétségét fejezte ki afelől, hogy az európai szövetségesek – akik közvetlenebbül érintettek a térségbeli hajózási problémákban – valóban megérdemlik-e az Egyesült Államok támogatását. Ő az egyik beszélgetésben azt írta, hogy hajlik a beavatkozásra, 

csak utálja, hogy megint Európát kell kisegíteni.

Egy Hegseth néven szereplő résztvevő egyetértett ezzel.

Az Egyesült Államok jogrendszere szerint bűncselekménynek minősülhet, ha valaki nem megfelelően kezel, szándékosan kiszivárogtat vagy visszaél titkosított információkkal. Jelen ügyben ugyanakkor nem egyértelmű, hogy valóban megsértették-e ezeket az előírásokat. A The Atlantic cikke szerint Mike Waltz olyan beállítással küldte az üzeneteket a Signalon keresztül, hogy azok egy idő után automatikusan eltűnjenek, ami további kérdéseket vet fel a szövetségi nyilvántartási törvények esetleges megsértésével kapcsolatban.

A Fehér Ház nem jelezte, hogy a történtek miatt személyi változásokra lehet számítani a nemzetbiztonsági stábban. A szóvivő, Karoline Leavitt a Reuters kérdésére azt mondta, Donald Trump elnök továbbra is teljes mértékben megbízik nemzetbiztonsági csapatában - ez igaz Mike Walzra is.

 A rendőrség keményen fellép fel azokkal a melegeket érő gyűlöletbűnözéssel és azokkal szemben is, akik összemossák a pedofíliát a homoszexualitással.