Egyesült Államok;Donald Trump;amerikai bíróság;Elon Musk;

A Legfelsőbb Bíróság elnöke megvédte a kollégáit Trumppal szemben

Republikánus össztűz a bírókra

Mióta Donald Trump elnök szerdán exkluzív interjút adott az Ovális Irodában a Fox News riporterének, intenzívebbé váltak a szövetségi bíróságok elleni támadások a Republikánus Párt soraiból.

A beszélgetés során és a Truth Socialön megosztott bejegyzésében is a független szövetség igazságszolgáltatás tagjai ellen hangolt. Haragjának fő célpontjában jelenleg az Obama-adminisztráció idején kinevezett Boasberg washingtoni szövetségi bíró áll, aki határozatával felfüggesztette a Trump elnöki rendeletét, amely több mint 200 venezuelai illegális bevándorló kiutasításáról döntött.

Trump a sok helyen nagybetűkkel kiírt üzenetében radikális baloldali őrültnek nevezte a szövetségi bírót, akit sajnálatos módon Barack Hussein Obama elnök nevezett ki, és különben sem szavazott rá senki, nem nyerte el mind a hét billegő állam voksait a 2024-es elnökválasztás során. Az ilyen korrupt bírákat el kellene mozdítani a hivatalukból, követelte az elnök. Az amerikai alkotmány értelmében a szövetségi bírókat az amerikai elnök jelöli, a szenátus pedig megerősíti a jelölt személyét, a szövetségi bírói hivatal elnyerése tehát nem kötött semmilyen politikai megméretés eredményéhez.

A kitoloncolt személyeket csapatszállító repülőkön a szigorú börtönpolitikájáról hírhedtté vált Nayib Bukele elnök vezette El Salvadorba szállították, ahol az akár 40 ezer fogvatartott elhelyezésére alkalmas megabörtönbe kerültek. A gyanú szerint a venezuelai Tren de Aragua bűnszervezethez tartoztak, emiatt kellett őket haladéktalanul eltávolítani az USA területéről. A vádak megalapozottságát jelzi, hogy az egyik kitoloncolt férfi karján a Real Madrid spanyol futball klub címere volt tetoválva, ezt minősítették az eljáró hatóságok a bűnszervezethez tartozás jelének.

Ám nemcsak egyetlen bíró vált republikánus támadások céltáblájává. Paul  EngelmayerNew York-i szövetségi bírót Elon Musk az X-en vádolta meg, hogy bírói álca alatt valójában aktivista munkát végez. A Tesla, a SpaceX, a Starlink tulajdonosa, valamint a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) de facto vezetője azért orrolt meg a bíróra, mert az határozatában megtiltotta pénzügyminisztérium bizalmas információkat tartalmazó adatbázisához való hozzáférést a DOGE tagjai számára.

A sor folytatható az első Trump-adminisztráció idején a fővárosi körzetbe kinevezett Nichols szövetségi bíróval, aki határozatával ideiglenes felfüggesztette Trump elnök rendeletét, amely az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) több ezer alkalmazottját küldte fizetett szabadságra. Egy Catturd felhasználónevet használó trumpista online véleményvezér jól érthető üzenetet küldött a bírónak és saját 3,6 milliós követőtáborának. A bíró nem az elnök. Fütyüljetek rá. Rúgjátok ki mindet. Csak így tovább – biztatta a Trump-adminisztrációt és annak híveit szintén az X-en megjelent bejegyzésében.

A Fehér Ház és a szövetségi bírák közötti háború kimenetele még kérdéses. Elmozdításának jogát az alkotmány a kongresszus hatáskörébe utalja. „Ez a házelnökön múlik” – nyilatkozott a Politicónak a Fehér Ház helyettes frakcióvezetője.

Kevés konkrét részlet került nyilvánosságra a csütörtök délután az észak-londoni Northwood bázison, az Egyesült Királyság fegyveres erejének állandó főhadiszállásán megtartott tanácskozásról, amelyen az elmúlt három héten személyesen, illetve konferenciabeszélgetés formájában Ukrajna megsegítésére létrejött koalíció katonai szakértői vettek részt.