Orbán-kormány;Magyarország;államosítás;dialízis;

Mintegy 10 ezer magyar beteg szorul dialízisre évente

Immár az állam a legnagyobb szolgáltató a művesepiacon

Az Orbán-kormány a maga testére próbálja szabni az általa tavaly megszerzett egyik legnagyobb magyarországi művesekezelőt. Az elmúlt héten megjelent rendelet-tervezet szerint költségvetési szervvé alakítja a Nemzeti Dialízis Kft.-t valamint az annak az ingatlanhasznosító cégét. A két állami tulajdonú cégből egy költségvetési intézmény lesz és az júniustól a Nemzeti Dialízis Központ néven működik tovább.

A kormányzat már évek óta lebegteti, hogy bizonyos ellátásokat (CT/MR, labor, dialízis) államosítani kíván. Az évi mintegy 10 ezer dialízisre szoruló magyar beteg ellátását döntően magánszolgáltatók végzik. A HVG korábbi cikke szerint 2024-ben a piac több mint harmadát (40 százalékát) a B. Braun, 35 százalékát a a TritonLife, további 12 százalékát a svéd hátterű Diaverum szolgálta ki. További valamivel több mint tíz százalék az államé volt, amely az egyetemi klinikákon, kórházakban működő műveseállomásokat üzemelteti.

Azóta a magyar állam a TritonLife művese-hálózatát vásárolta meg, a HVG információ szerint 5,4 milliárd forintért.

A tranzakció hátteréhez tartozik, hogy a művesekezelések finanszírozása hosszú éveken át nemigen változott egészen 2023-ig évente alig több mint 27 milliárdot költött a költségvetés erre. Ezt az összeget mintegy 5 milliárd forinttal emelték 2023-ban és további 5,2 milliárddal 2024-ben. Piaci forrásaink szerint azonban ez összeg sem fedezi a műveseállomások költségeinek a növekedését. Az infláció (beszerzés, ingatlanok költsége), az euró árfolyam ingadozása, az alacsony finanszírozási díjak mellett lyukat ütött a büdzséjükön az egészségügyi bérek emelése is. Az erre járó költségvetési támogatásra csak az állami szolgáltatók jogosultak, a magánkézben lévőknek ezt az összeget is maguknak kellene kigazdálkodniuk. Ugyanakkor például a művese állomásokon dolgozó szakápolóknak az állami kórházak már 100 ezer forintos bértöbblettel ajánlanak munkát. 

Az előző szakításából politikai ügy lett.