hivatali visszaélés;hűtlen kezelés;kihallgatás;gyanúsított;Integritás Hatóság;Biró Ferenc;

Biró Ferenc

- A főügyészség jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökét

Biró Ferenc szabadlábon védekezik.

A Központi Nyomozó Főügyészségen bejelentés alapján folyamatban lévő nyomozásban jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét. A kihallgatott gyanúsított szabadlábon védekezik - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF).

A tájékoztatás szerint a nyomozó főügyészség ma összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre az ügyben, amelynek keretében több helyszínen - köztük az Integritás Hatóság épületében - végzett eredményes kutatást és lefoglalást.

Ezt követően a főügyészség gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökét.

Azt írják, a vonatkozó jogszabály alapján az Integritás Hatóság központi költségvetési szerv, amelynek elnökét a miniszterrel azonos juttatások illetik meg. Ennek megfelelően - egyebek mellett - egy hivatali gépkocsi személyes használatára jogosult. Az Integritás Hatóság az elnök gépjárműhasználatára egy felső kategóriás gépkocsit bérelt.

A megalapozott gyanú szerint a hatóság elnöke emellett egy másik gépjárművet is béreltetett az Integritás Hatóság vagyonának terhére.

A szintén felsőkategóriás autót többnyire az elnök - hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult - felesége magáncélokra használta. A megkötött szerződés szerint ezen másik bérelt személygépkocsi havi bérleti díja kezdetben 475.285 forint + ÁFA volt, amely összeg később emelkedett - teszik hozzá.

Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.

Ezen túlmenően - a hivatali helyzetével visszaélve - annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) 

törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta.

- zárja közleményét a KNYF.

A Központi Nyomozó Főügyészség csütörtökön délelőtt közölte, hogy egy folyamatban lévő nyomozásában összehangolt eljárási cselekményeket hajt végre. A bejelentésre indult büntetőeljárásban több helyszínen zajlottak eljárási cselekmények.

Ennek megfelelően az uniós nyomásra létrejött korrupcióellenes hatóság előtt napközben feltűnően nagy erőkkel, három rendőrautóval és egy kisbusszal vonult ki a rendőrség. Egy szakmai forrásunk komoly kételyeket fogalmazott meg, mint mondta: „ha egy állami vezető által elkövetett »sima« hűtlen kezelésről van szó, akkor jobbára behívják az érintettet az ügyészségre, majd egy ügyész és két rendőr társaságában átsétálnak a hivatalához az érintett dokumentumokért. Nem pedig egy tucat készenlétis érkezik a helyszínre.” B. Z.

Vadai Ágnes, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerint az amerikai szankciós listára felkerült, a polgári titkosszolgálatért is felelős miniszter az őt ért korrupciós vádak miatt veszélyezteti hazánk biztonságát.