Németország;Franciaország;Ukrajna;diplomácia;légicsapások;katonai támogatás;Emmanuel Macron;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Vegyi üzemek, finomítók és az En­gels légibázis lőszerraktárai voltak az ukrán támadások célpontjai. Akár 1100 kilométerre a határtól

- Távoli orosz régiókra mért dróncsapás Ukrajna, több katonai objektumot is találat ért

Ukrajna kedden eddigi legmasszívabb támadását hajtotta végre orosz katonai és ipari létesítmények ellen.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik tisztviselője a Kyiv Independent hírportálnak elmondta, hogy vegyi üzemek, finomítók és az Engels légibázis lőszerraktárai voltak azok a célpontok, amelyekre sikerrel csapást mértek. Az ukrán drónok állítólag több régiót is célba vettek, köztük a Szaratovi, a Voronyezsi és az Orjoli területet, valamint Tatárföldet is. ukrán vezérkar közlése szerint egy 1100 kilométeres sugarú körben szórták meg drónokkal Oroszországot.

Dmitrij Miljajev, az oroszországi Tula régió kormányzója egy Telegram-posztban legalább 17 drónnal végrehajtott „masszív dróntámadásról” számolt be. A régió Moszkvától 120 kilométerre délre lévő Alekszin városában egy lezuhant drón törmelékei állítólag járműveket és melléképületeket rongáltak meg. Az SZBU forrása ugyanakkor jelezte, hogy az alekszini vegyi üzemet - amely lőport és lőszert gyárt az orosz hadsereg számára - sikeresen eltalálták, nagy tüzet okozva.

A Szaratovi területen, az Ukrajnától több mint 750 kilométerre található Engels repülőterén állítólag találatokat szenvedett a reptér siklóbombákat és robtrepülőgépeket tartalmazó lőszerraktára. A jelentések szerint a szaratovi olajfinomító is tűzbe borult. Engels az orosz stratégiai bombázók három típusának - a Tu-95, Tu-22 és Tu-160 - bázisa, amelyekkel rendszeresen mérnek rakétacsapásokat ukrán városok ellen. Mihail Iszajev, az Engels körzet megbízott vezetője bejelentette, hogy a város iskoláiban átállnak a távoktatásra a dróncsapások folyamatos fenyegetése miatt. Robbanásokról számoltak be az Ukrajnához közeli Brjanszk Szelco városából, ahol állítólag vegyi üzemet ért találat - jelentette az orosz ellenzéki Telegram-csatorna, az Astra.

Közben Boris Pistorius német védelmi miniszter Kijevbe érkezett, és azt mondta, hogy az Ukrajnának nyújtott további európai támogatásról akar tárgyalni az Egyesült Államokban és Németországban várható közeli kormányváltások előtt. „Számomra az a fontos, hogy ezzel a látogatással megmutassuk, hogy továbbra is aktívan támogatjuk Ukrajnát” - jelentette ki érkezésekor a politikus, hozzátéve, hogy világosabb képet szeretne kapni mind a frontvonalakon uralkodó helyzetről, mind Ukrajna hadiipari képességeiről. 

Boris Pistorius megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és kollégájával, Rusztem Umerov védelmi miniszterrel, valamint más katonai tisztségviselőkkel és politikusokkal, és optimizmusának adott hangot a Németországban jelenleg is zajló erőfeszítésekkel kapcsolatban, hogy a 2025-ös német költségvetés koalíciós válságot okozó összeomlása ellenére  még a februári előrehozott választások előtt megállapodjanak Ukrajna további támogatásról.

Előzőleg hétfőn Pistorius Varsóban lengyel, brit, francia és olasz kollégáival találkozott - jelenette a Deutsche Welle, hozzátéve, hogy ez az öt ország, amely Európa legjelentősebb hadseregeit tömöríti, igyekszik biztosítani Kijevet az európai támogatás folytatásáról - bármit is hozzon Donald Trump jövő heti amerikai beiktatása. Zelenszkij pedig aznap Emmanuel Macron francia elnökkel telefonon vitatta meg az ukrajnai frontvonalon kialakult helyzetet és békefenntartó csapatok Ukrajnába küldésének lehetőségét. Ez utóbbi gondolata az elmúlt hónapokban egyre nagyobb teret nyert a január 20-án hivatalba lépő Donald Trumpnak az ukrajnai háború mielőbbi leállítására vonatkozó, egyelőre tisztázatlan terveivel kapcsolatban.

Egy friss felmérés szerint ahogy időben távolodunk a holokauszttól, úgy növekszik az antiszemita nézeteket vallók száma, különösen a fiatalok körében.