Magyarország valószínűleg olyan mélyre jutott az uniós joggal való szembeszegülésben és a civil társadalom aláásásában, hogy nem lesz képes irányt váltani, amíg Orbán Viktor miniszterelnök hatalmon marad – figyelmeztetett a lengyel igazságügyi miniszter, egy a Politicónak adott nyilatkozatában.
Adam Bodnar azt mondta, a korábbi, jobboldali lengyel kormányok példája jól mutatja, hogy az illiberális kormányok az Európai Unió jelentős nyomásgyakorlására sem hagynak fel politikájukkal. – A jelenlegi vezetés alatt nehéz lehet Magyarország számára, hogy visszanyerje az EU jóindulatát. Lengyelország példája azt mutatja, hogy ha vezetői szinten nem történik váltás, rendkívül nehéz lehet megfordítani a jogállamisággal kapcsolatos irányt, és visszaszerezni a demokratikus értékeket - fogalmazott a tárcavezető.
Ezen kijelentések nem sokkal azt követően hangzottak el, hogy az EU új jogállamiságért felelős biztosa azt mondta, Magyarország számára „soha nem késő” visszatérni az EU által elvárt normákhoz. Michael McGrath egyúttal figyelmeztetett, hogy Budapest közel van ahhoz, hogy elveszítse azt az egymillió eurót, amit a jogállami elvek megsértése miatt tartanak vissza.
400 milliárd forint elvesztése nem elég, a modellt váltó egyetemekről hozott törvénymódosítás visszadobására készül az Európai BizottságMegszületett a döntés az Európai Bizottságban, a 21 modellt váltott egyetem továbbra is kimarad az Erasmus+ és Horizont programokbólAdam Bodnar szerint a Fidesz 16 éves kormányzása olyan mélyreható károkat okozott a civil társadalomban, hogy Magyar Péternek - amennyiben sikerülne győznie 2026-ban - herkulesi erő kellene a helyreállításhoz. Figyelembe véve az intézményi változások mélységét, valamint azt, hogy Magyarországon a civil társadalom gyengébb, mint Lengyelországban, az Európai Bizottság nagy kihívás előtt áll, hogy Magyarországot visszavezesse az az uniós normákhoz - fűzte hozzá.
A biztonság a lengyel EU-elnökség hívószava, kiemelten fontosnak tartják Ukrajna további támogatását isAz EU-csúcs zárónyilatkozatába is beleírnák, hogy Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajna jövőjéről dönteni, de Orbán Viktort is meghallgatják mégA lengyel miniszter akkor tette meg észrevételeit, amikor országa arra készül, hogy 2025. január 1-én januárban átvegye Magyarországtól az EU Tanácsának soros elnökségét. A védelemre, a versenyképességre és az EU bővítésére helyezett hangsúlyok mellett Adam Bodnar hangsúlyozta, hogy különösen fontosnak tartja a civil társadalom védelmének megerősítését, beleértve a bírákat is, akikre egyre nagyobb nyomás és megfélemlítés nehezedik az unió országaiban. A politikus példaként a magyar bírákat hozta fel, mivel nem bizonyos abban, hogy ők szabadon beszélhetnek helyzetükről. Nyomatékosította azt is, hogy felelősséggel tartoznak ezen független hangok megvédéséért.
Tiltakozás alatt választott új elnököt az Országos Bírói TanácsLaczó Adrienn: Nem tudom másképp mondani, ez zsarolás