Orbán-kormány;választás;igazságszolgáltatás;Magyarország;elnök;tiltakozás;Országos Bírói Tanács;Pecsenye Csaba;

A demonstráción felszólalt Bárándy Péter korábbi igazságügyi miniszter is

- Tiltakozás alatt választott új elnököt az Országos Bírói Tanács

Miközben a Res Iudicata Egyesület szervezésében bírák és igazságügyi alkalmazottak tiltakoztak az utcán az Országos Bírósági Hivatal (OBH) székháza előtt az Orbán-kormány és a bírói szervezetek által kötött négyoldalú megállapodás ellen, Pecsenye Csaba személyében három évre új elnököt választott az épületben ülésező Országos Bírói Tanács (OBT).

 A Miskolci Törvényszék tanácselnöke 13:1 arányú támogatást kapott a 15 fős bírói önigazgatási testületben, így   váltja az elnöki posztról múlt héten távozó Szabó Pétert. Pecsenye azon OBT-tagok közé tartozik, akik a bírói tanács november 20-i, gyulai ülésén kisebbségben maradtak, vagyis nem szavazták meg az Igazságügyi Minisztériummal kötendő megállapodásra vonatkozó kezdeményezést, ami felhatalmazta Szabót a dokumentum aláírására. Az utóbb az OBT- mellett a Kúria- és az OBH-elnök által is szignált megállapodás nem csak a bírák és igazságügyi alkalmazottak három évre ütemezett béremelését részletezi, ezen túl a bírósági vezetők támogatásukról biztosították az Orbán-kormány egyelőre csak nagy vonalakban ismertetett igazságszolgáltatási „reformjait” is.

Ez az „árukapcsolás”, tehát a kabinet által tervezett szervezeti átalakítás összekötése a régóta várt – de az OBH elnöke által hivatalosan javasoltnál jóval alacsonyabb – béremeléssel, hatalmas tiltakozást váltott ki a bírák és igazságügyi alkalmazottak körében, mondván: a méltó javadalmazás a bírói függetlenséget védő alapvető garanciák egyike, melynek biztosítása nem köthető semmilyen feltételhez. A tiltakozás nyomán meghirdetett bizalmi szavazás vezetett Szabó múlt heti lemondásához is, pedig az OBT eddigi elnöke utóbb is jónak nevezte a megállapodást, amely szerinte nem sérti a bírói függetlenséget. A Magyar Bírói Egyesület (Mabie) és a Res Iudicata honlapján több mint ezren tiltakoztak – névvel és beosztással – a megállapodás ellen.

Szerda reggel az OBT ülése előtt a Res Iudicata szervezésében ezeket a tiltakozó aláírásokat adták át – a nyilvánosan meghirdette akción mintegy 150-200-an vettek részt. A rendezvényen felszólalt Laczó Adrienn, a Res Iudicata Egyesület elnökségi tagja, a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke, aki nemrég lemondott bírói tisztségéről, illetve Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter is. Laczó Adrienn többek között arról beszélt, hogy a megállapodás biankó csekket adott a kormánynak az igazságszolgáltatás átalakítására, s hogy az ezt megszavazó OBT-tagoknak önként le kellene mondaniuk.

Az új OBT-elnök, Pecsenye Csaba még megválasztása előtt interjút adott a Telexnek. Elmondta, egyértelművé tették az OBT-tagok számara, hogy a béremelés feltétele a kormánnyal kötendő megállapodás aláírása, s nyilvánvaló nyomásgyakorlásnak nevezte, „ha a kormány képviselője azt mondja, hogy a béremelésért cserébe el kell fogadnunk a reformokat”. Ugyanakkor hozzátette, „szó nincs arról, hogy áruba bocsátottuk a bírói függetlenséget vagy eladtuk a becsületünket”, ahogyan az a tiltakozó levelekben szerepel, Pecsenye Csaba szerint önmagában ez a megállapodás nem sérti a bírói függetlenséget.

A jövőben nem lehetne elévülés miatt megúszni a törvény előtti felelősségre vonást.