A magyar kormány mentességi kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságnál annak érdekében, hogy a térségbeli államok továbbra is fizethessenek a földgázszállításokért az orosz Gazprombanknál - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Brüsszelben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a NATO külügyminiszteri tanácsülését követő sajtótájékoztatóján az újságírói kérdésekre válaszolva rámutatott, hogy az amerikai diplomácia vezetője maga jelezte, hogy hajlandóak valamifajta konzultációra a szövetségesekkel a Gazprombankot érintő szankciók ügyében. „Jó lett volna, ha ez előtte történik, de már mindegy, vagy hát nem mindegy, de így alakult” - mondta.
Majd arról számolt be, hogy jelezte: Magyarország és két másik NATO-tagállam, illetve Szerbia számára is súlyos nehézségeket okozhat ez az újabb amerikai büntetőintézkedés az infrastrukturális adottságok miatt, hiszen az orosz földgázimport megszüntetése ellehetetlenítené az érintett országok biztonságos ellátását.
„Hiába kötöttük össze magunkat a hét szomszédból hattal gázvezetékekkel, hogy ha a minket körülvevő térségben nem történtek olyan beruházások, amelyeknek nyomán oroszországi gáz nélkül is el lehetne látni az országot”
- állította, hozzátéve, ezért jelezte az amerikai külügyminiszternek, hogy ez olyan intézkedés volt, amivel „szövetségeseket” tudnak esetleg bajba sodorni.
Szijjártó Péter tudatta, hogy a kormány előző nap kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságokhoz, hogy a Gazprom kivételt kaphasson a földgázszállítások kifizetése esetében. Ennek kapcsán azt mondta, hogy ez nem lenne példátlan, több orosz bank is hasonló mentességet élvez az Egyesült Államokban, tekintettel főként az atomerőművek működtetéséhez szükséges oroszországi urán importjára. „És én azt kértem, hogy hasonlót tegyenek lehetővé a közép- és délkelet-európai országok számára is” - mondta. Hozzátette, hogy ezt követően telefonon egyeztetett a szerb, a szlovák és a török energiaügyi miniszterrel, akikkel koordináltan lépnek fel.
Sok gázt exportál Magyarország az orosz behozatalnak köszönhetően, de az nem világos, hogy nyerünk-e a szállításokonSzijjártó Péter elmondta azt is, hogy Magyarország továbbra is az egyharmadát biztosítja Ukrajna villamosenergia-importjának, és ez így lesz a jövőben is. A miniszter arra is kitért, hogy Brüsszelből Washingtonba utazik tovább, onnan pedig Máltára megy, hogy részt vegyen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tanácsülésén, ahol mind a nyugati szövetségesek, mind a keleti országok jelen lesznek, azaz az Egyesült Államok és Oroszország is. Arról is tájékoztatott, hogy Vallettában török kollégájával is tárgyalni fog, és hangsúlyozta, hogy Ankara az ukrajnai háború főbb kérdéseiben hasonló álláspontot képvisel, mint Budapest. „Ami a diplomáciai megoldást vagy a kommunikációs csatornák nyitva hagyását illeti, ott nagyjából egy csónakban evezünk” - jelentette ki.
„És a békemisszió folytatódik természetesen, mert ebben a helyzetben erősíteni kell az erőfeszítéseket, s minél több tárgyalásra, minél több, a kommunikációs csatornák nyitva hagyását eredményező akcióra van szükség, mivel én azt gondolom, hogy most a fő cél az, hogy január 20-ig elkerüljünk minden olyan helyzetet, amikor akár félreértés vagy kommunikációhiány nyomán is visszafordíthatatlan folyamatok indulnak meg” - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter Brüsszelbe érve hibátlanul felmondta az orosz propagandátSzijjártó Péter megállapította, hogy nem lehet az energiahordozókat Tesco-szatyorban cipelniSzijjártó Péter feszengve, csendben hallgatta Szergej Lavrovot, aki bírálta kettős mércével vádolta a nyugati hatalmakatMoszkvai útra indult Szijjártó Péter, aki a háború kitörése óta 12. alkalommal utazott Oroszországba