Orosz elnöki repülőgépeket és állami pénzt használtak fel egy olyan programban, amelyben gyerekeket hurcoltak el a megszállt ukrán területekről, hogy orosz családoknál helyezzék el és megfosszák őket az identitásuktól - derül ki a Yale School of Public Health (YSPH), az Egyesült Államok egyik legrégebbi közegészségügyi mesterképzést nyújtó intézményének kutatásából.
Az amerikai külügyminisztérium által támogatott, kedden közzétett kutatás 314 olyan ukrán gyereket azonosított, akiket a megszállás első hónapjaiban szállítottak Oroszországba. Mindez egy, szisztematikus, Kreml által finanszírozott program része volt, amelynek célja az volt, hogy „oroszosítsák” a gyerekeket – írta a Reuters.
A Yale Humanitárius Kutatási Laboratóriumának ügyvezető igazgatója, Nathaniel Raymond elmondta, hogy a tervek szerint szerdán ismertetik az eredményeket az ENSZ BT előtt. Kijelentette, hogy kutatásuk olyan bizonyítékokat tárt fel, amelynek révén a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) további vádakat is megfogalmazhat az ellen a Vlagyimir Putyin ellen, aki ellen a hágai testület éppen ukrán gyerekek deportálására hivatkozva adott ki nemzetközi elfogatóparancsot 2023. márciusában. Szerinte a jelentés bizonyítja, hogy „az ukrán gyerekek deportálása egy szisztematikus, a Kreml által irányított program része” volt, amelynek célja, hogy az ukrán gyerekeket Oroszország állampolgáraivá tegyék. Mindez a nemzetközi jog szerint emberiesség elleni bűncselekménynek számít.
Háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen a Nemzetközi BüntetőbíróságA kutatás három orosz kormányzati örökbefogadási adatbázisra támaszkodik, az adatokat húsz hónap alatt nyerték ki. A Yale vizsgálata ezt követően feltárta a program feltételezett logisztikai és pénzügyi hátterét, valamint igazolta 314 gyermek személyazonosságát. Megállapították, hogy az Oroszországba elhurcolt ukrán gyerekeket „állampárti, militarizált propagandának” tették ki. Megjegyzik, hogy az ilyen jellegű „hazafias átnevelést” minden olyan intézményben dokumentálták, ahol a gyermekeket elhelyezték.
Oroszország 2022 februárjában, az Ukrajna elleni támadás elindítása előtti napokban kezdte meg az érintett ukrán gyerekek elszállítását a megszállt ukrán területekről. Az orosz légierő és Vlagyimir Putyin hivatalának közvetlen irányítása alatt álló repülőgépek 2022 májusa és októbere között több gyermekcsoportot szállítottak Ukrajnából.
A gyerekeket az Orosz Föderáció lobogója alatt közlekedő katonai szállító repülőgépeken vitték Oroszországba. Legalább két gyermekcsoportot szállítottak az Elnöki Vagyonkezelési Osztály irányítása alatt működő repülőgépeken 2022 májusában és októberében.
A 2022. szeptember 16-án a Moszkva melletti Cskalovszkij katonai repülőtérre érkező gyerekeket először a megszállt ukrán területekről, Donyeckből és Luhanszkból szállították az ukrán határ közelében fekvő oroszországi Rosztov városába, majd onnan egy RA-85123 lajstromjelű, TU-154M típusú repülőgéppel repültek tovább. Ezt az orosz védelmi minisztérium 223. repülőszázada üzemelteti. Ezt a Flightradar24 repüléskövető weboldalon található adatok is megerősítették. A 314 azonosított ukrán gyermek közül 166-ot közvetlenül orosz állampolgároknál helyeztek el. A fennmaradó 148 gyermek szerepel az oroszországi gyermekelhelyezési adatbázisokban, és körülbelül egyharmaduk orosz állampolgárok gondozásába került. A többi gyermekről utoljára azt lehetett tudni, hogy különféle orosz intézményekben helyezték el őket.
Újra kihúzná néhány ember nevét az Orbán-kormány az uniós szankciós listáról, köztük van az ukrán gyerekek deportálásához hozzájáruló tatár vezetőé isNépirtásként vizsgálnák az ukrán ügyészek a gyermekek Oroszországba deportálását2023 márciusában az ICC Vlagyimir Putyin mellett nemzetközi elfogatóparancsot adott Maria Lvova-Belova orosz gyermekjogi ombudsman ellen is, aki a gyanú szerint szintén részt vett az ukrán gyerekek deportálásában. Ezekre a vádakra reagálva Maria Lvova-Belova kijelentette, hogy Oroszország senkit sem szállított el akarata ellenére, illetve szülei vagy törvényes gyámja beleegyezése nélkül, kivéve, ha az érintettek eltűntek. Hangsúlyozta, hogy a gyermekeket ideiglenes törvényes gyámoknál helyezték el, és nem adták őket örökbefogadásra.
Elnevette magát Vlagyimir Putyin gyermekjogi biztosa, amikor megkérdezték tőle, hogy háborús bűnösnek tartja-e magát