Három személy, köztük az ukrán gyerekek deportálásához hozzájáruló Rusztam Nurgalijevics Minnyihanov tatár vezető levételét kéri az uniós szankciós listáról a magyar kormány – adta hírül pénteken az erről több, független forrástól értesülő Szabad Európa.
„Hoppá, Budapest megint megtette: Magyarország a szankciók feloldását kéri három személy esetében” – a Politico már csak így fogalmazott a hírrel kapcsolatban, igaz, ők nem írtak arról, hogy kikről van szó.
Josep Borrell külügyi főbiztos javaslata értelmében a 11. szankciós csomag során 71 olyan személlyel szemben vezetne be büntetőintézkedéseket, akik aktívan támogatják az Ukrajna elleni orosz inváziót.
A Szabad Európa azonban több, egymástól független forrástól úgy értesült, hogy az Orbán-kormány az alábbi személyeket vetetné le a listáról:
Tatyjana Viktorovna Sevcova védelmiminiszter-helyettes, aki egyebek között az Ukrajnában harcoló orosz katonák fizetéséről és a háború finanszírozásáról dönt. Az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália korábban már szankciós listára tette őt.
Vlagyimir Mihajlovics Morozov, aki az Oroszország és Belarusz közötti összeköttetést biztosító Belarusz Vasutak vezetője, ennek értelmében hozzájárul az orosz háborús logisztikához. Kanada már szankcionálta.
Rusztam Nurgalijevics Minnyihanov az egyik orosz tagköztársaság, Tatárföld vezetője, e tisztségében pedig hozzájárul az ukrán gyerekek deportálásához a Tatárföldön található táborokba, köztük a Zelenodolszkij körzetben található Miras táborba. Minnyihanovot korábban az Egyesült Államok büntetőintézkedésekkel sújtotta.
A portál az esettel kapcsolatban kérdéseket küldött a külügynek, ám egyelőre nem kapott választ.
Mindéhez azt már mi fűzzük hozzá, hogy ukrán gyerekek deportálása volt az egyik ok, amiért Vlagyimir Putyin orosz elnök és Maria Lvova-Belova orosz gyermekjogi ombudsman ellen március 17-én elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).
Háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen a Nemzetközi BüntetőbíróságMint arról a Népszava is beszámolt, az Orbán-kormány korábban többször is követelte számos orosz személy levételét a szankciós listáról. David Pressman amerikai nagykövet emiatt meg is kérdezte, miként szolgálja Magyarország érdekeit az, hogy orosz oligarchákat akarnak megvédeni a szankcióktól.
Az amerikai nagykövet megkérdezte, hogyan szolgálja Magyarország és a magyarok érdekeit az, hogy orosz oligarchákat akarnak megvédeni a szankcióktólTeljesítették Orbán Viktor követelését, a háborús uszító Kirill pátriárkát levették az uniós szankciós listáról