Románia;elnökválasztás;újraszámlálás;választási csalás gyanúja;Marcel Ciolacu;Călin Georgescu;

- A román legfelsőbb védelmi tanács szerint a TikTok is befolyásolta az elnökválasztást

Egy alkotmány bírósági döntés szerint egyetlen nap alatt kellene összeszámolni az első fordulóban leadott összes voksot.

Pénteken 14 óráig kellene újraszámolnia a román Központi Választási Irodának (BEC) a november 24-i elnökválasztás első fordulójában leadott minden szavazatot, beleértve az érvényteleneket is. Az alkotmánybírósághoz az 1,04, illetve 0,16 százalékkal a 9, valamint a 12. helyen végzett két elnökjelölt, Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu fordult.

Utóbbi az első fordulóban győztes Călin Georgescu tisztázatlan kampányfinanszírozására hivatkozva kérte az eredmény érvénytelenítését, Terheş újraszámlálást kért  arra hivatkozva, hogy a második helyezett Elena Lasconi javára visszalépő Ludovic Orban (akinek neve a késedelmes visszalépés miatt szerepelt a szavazócédulákon) szavazatait törvénytelenül „átirányították” Lasconi javára. A minden romániai szerkesztőséghez eljuttatott közlemény szerint az alkotmánybírák elutasították az első forduló érvénytelenítését, de így sem kizárt a választás megismétlése. És mindez komolyan rányomhatja bélyegét a vasárnap megrendezendő parlamenti választásra is.

Mivel a második helyezett Lasconi és a választás nagy vesztesének számító hivatalban lévő miniszterelnök, a szociáldemokrata Marcel Ciolacu közötti különbség csupán 2740 voks volt, az újraszámlálás felboríthatja az erőviszonyokat.

A hatályos román jogszabályok szerint pedig meg kell ismételni az első fordulót, ha az újraszámlálás következtében megváltozik a jelöltek sorrendje. 

Lasconi valamint a mögé felsorakozó összes jobbközép párt bírálja a döntést, politikai beavatkozást sejt a taláros testület döntése mögött, azt sugallva, hogy minden áron a miniszterelnök Ciolacut szeretnék államfővé emelni. Az eldurvuló vádaskodás azonban komoly veszélyt rejt magában abban az esetben, ha mégsem változik a jelöltek sorrendje. A második fordulóban a nyugatellenes, fasiszta, putyinista Georgescu legyőzéséhez elengedhetetlenül szükséges Ciolacu és a PSD választótábora, ellenkező esetben a Kremlben fognak majd pezsgőt bontani december 8-án, a második forduló után.

A most vasárnap sorra kerülő parlamenti választásra is kihatással lehet.

Ha a legsötétebb forgatókönyv valósul meg és a szélsőjobb pártok mintegy 40 százalékot elérnek, csak egy bal-jobb nemzeti egységkormány fékezhetné meg kormányra kerülésüket. 

Az újraszámlálás miatti egymásra mutogatás azonban igen megkérdőjelezi ezt az összefogást.

Románia még mindig nem tért magához az elnökválasztási sokk után, még mindig annak találgatása, vizsgálata folyik, hogy milyen beavatkozás történhetett, mi eredményezhette az ismeretlen jelölt váratlan győzelmét. Abban egyetértés volt első perctől, hogy valamiféle machináció történt, a TikTok algoritmusaiba nyilván belenyúltak, de az eddigi nyilvános állásfoglalások szerint kibertámadás, konkrét orosz beavatkozásra utaló bizonyíték nincs.

Csütörtökön délután azonban ülésezett a Klaus Johannis államfő által összehívott Legfelsőbb Védelmi Tanács, amely más következtetésre jutott. Kiadott közleményük szerint

történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolásának szándékával. 

A védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok azt vizsgálták, milyen lehetséges nemzetbiztonsági kockázatok adódtak, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak. A közlemény szerint megerősítést nyert az, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált.

„Oroszország egyre inkább érdekelt a román társadalom közügyeinek és kohéziójának befolyásolásában”. 

Következtetésük szerint beavatkozott a Tik Tok is, amely megszegve a választási törvényt az elnökválasztáson induló egyik jelöltet „preferenciális elbánásban” részesítette azáltal, hogy nem kérte tőle a pénzügyi megbízottja egyedi azonosítószámának feltüntetését a választási videóin. 

Donald Trump első ciklusához képest még keményebb sarcokkal l sújtaná az USA legfontosabb kereskedelmi partnereitől érkező termékeket.