Eddig összesen 64 566 pedagógus tett sikeres vizsgát a belügyminiszter által kötelezően előírt továbbképzés során, hogy „megújítsák” ismereteiket a Nemzeti alaptantervről (NAT) és az Óvodai nevelés országos alapprogramjáról – tudtuk meg a Belügyminisztériumtól (BM). A szaktárca érdeklődésünkre azt is elárulta, hogy a november 19-ei adatok szerint a pedagógusok 80 százaléka már regisztrált a képzésekre, és több mint 59 százalékuk teljesítette a vizsgát.
A követelményeknek eddig összesen 246 pedagógus nem tudott megfelelni, noha a BM közlése szerint “erre három lehetőségük is volt”.
A Népszava által kért adatok egy részét szerda délután Balatoni Katalin köznevelésért felelős helyettes államtitkár is közzétette közösségi oldalán, épp abban az időpontban, amikor lapunk is megkapta a tájékoztatást a BM-től. A helyettes államtitkár még annyit tett hozzá, az adatok azt mutatják, „a pedagógusok bojkottálják a szakszervezet bojkott felhívását”, illetve hogy a vizsga „annak biztosítéka, hogy a pedagógusok valóban elsajátították azokat az ismereteket, amelyek oktatásunk alapjai.”
Megírtuk: a 10 órás távoktatási képzések szeptember első felében indultak. A pedagógusoknak tananyag-csomagokat kell letölteniük munkakörüknek, az oktatott tárgyaknak megfelelően, amit maguknak kell feldolgozniuk, utána egy 20 kérdésből álló online tesztet kell kitölteniük. A sikeres teljesítéshez legalább 15 kérdésre kell jól válaszolni, az eredményeket pedig a pedagógusok új teljesítményértékelése során is figyelembe veszik.
Jó irányba tett lépés a tanárok bérfelzárkóztatása, ám azt először a költségvetésből kellene biztosítani, a fedezetét viszont nem látniA képzést és a vizsgáztatást korábban a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is kritizálta, szerintük megalázó, hogy számon kérik a pedagógusokat a NAT-ból és az országos óvodai alapprogramból, emellett a vizsgák során feltett kérdések egy részét is szakmaiatlannak tartották.
A minisztériumhoz – közlésük szerint – viszont számos pozitív visszajelzés érkezett. Lapunknak azt írták: bár „néhány esetben érkeztek kritikai észrevételek is, ezek aránya jelentősen alacsonyabb a kedvező értékelésekhez képest.”