Jövőre is folytatódik a pedagógusok fizetésének felzárkóztatása a diplomás átlagbérhez, a kormány átlagosan 20 százalékos bértömeg-emeléssel számol 2025 januárjától - közölték a pedagógus szakszervezet képviselői, miután hétfőn a Belügyminisztériumban egyeztettek az oktatási államtitkárság vezetőivel.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke arról számolt be, a kormány tervei szerint a gyakornokok bére mintegy 20 százalékkal, a mostani bruttó 528 ezer forintról 630 ezer forintra nőhet, de a többi kategóriában (Pedagógus I-II, mesterpedagógus, kutatótanár) is
minimum 12-18 százalékos emelésre lesz szükség ahhoz, hogy a tanárbérek elérjék a diplomás átlagfizetés 80 százalékát.
Ám azt továbbra sem tudni, hogy a 2024-es diplomás átlagbér hogyan alakul év végéig. Totyik Tamás lapunknak azt mondta, a kormány képviselőitől azt a tájékoztatást kapták,
hogy a tervezetben szereplő arányok 2-3 százalékkal is elmozdulhatnak - akár lefelé is.
A PSZ elnöke szerint a tervezet „egy jó irányba tett lépés”, ugyanakkor hozzátette, a bérfelzárkóztatás javarészt uniós forrásból valósul meg, de csak utófinanszírozással, ami azt jelenti, hogy először a hazai költségvetésből kell rá pénzt biztosítani, ennek a fedezetét viszont továbbra sem látni.
Az egyeztetésen az sem derült ki, hogyan befolyásolja majd a béreket az új teljesítményértékelési rendszer. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője, Nagy Erzsébet szerint Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár csak annyit árult el, hogy a teljesítményértékelés anyagi részét is a központi költségvetésből finanszírozzák majd. Az értékelésbe pedig beleszámít, hogy a pedagógusok elvégezték-e a belügyminiszter által előírt online képzést és vizsgát a nemzeti alaptantervről.
Az érdekvédők szerint az egyeztetésen az hangzott el, hogy a szaktárca az iskolaigazgatókra bízza, az értékelés során levonnak-e pontokat azoktól a pedagógusoktól, akik nem végezték el a képzést.
Antikorrupciós képzés indul tanároknak és diákoknak, a témák között van az árulkodás és a segítő jelzés közötti különbség isTerelés a szakképzésbe: ajánlást küldtek a tankerületi központok a gimnáziumoknak, hogy szelektáljanak jobban a jelentkezők közöttEddig 120 iskolában indult ellenőrzés a gyenge eredmények és a magas tanulói lemorzsolódás miatt, és még nincs vége„Ne sorvasszák el a gimnáziumi képzést!”
Petíciót indított a Szülői Hang Közösség, tiltakozva a gimnáziumi felvételi szigorítása ellen. Mint a Népszava megírta, a tankerületi központok „ajánlást” küldtek az állami gimnáziumok vezetőinek, hogy lehetőleg csak azokat a tanulókat vegyék fel, akik az írásbeli felvételin elérnek egy központilag meghatározott pontszámot. A Szülői Hang szerint ezzel csökkenhet a gimnáziumi férőhelyek száma, a gyerekeket még több stressz éri a felvételi miatt, és több tanuló akarata ellenére a szakképzésbe szorulhat.