A biztonság bizonytalansága miatt döntött a Zeneakadémia Varnus Xavér december 1-i koncertjének a lemondásáról - derül ki azokból a válaszokból, amelyeket a kulturális intézmény küldött a Népszavának a lemondásról szóló pénteki hír nyomán.
Az ügy még Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese november 10-i Facebook-posztjáig nyúlik vissza. Ebben az Országgyűlés alelnöke felszólította a Zeneakadémia vezetését, hogy mondja le az orgonaművész koncertjét és határolódjon el tőle azok miatt a szexuális visszaélésekről szóló vádak miatt, amelyek Magyar Jelen című szélsőjobboldali portálon publikált cikkben jelentek meg. Az intézmény egy hete még azt válaszolta kérdésünkre, hogy nem mondja le a hangversenyt, egyben hangsúlyozta, a program nem saját szervezésű, a jogszabályokat betartják. A Mi Hazánk Mozgalom ezután demonstrációt jelentett be a koncert idejére.
November 15-én a Zeneakadémia mégis lemondta a koncertet a közönség biztonságára hivatkozva: „A 2024. december 1-jére a Zeneakadémia épülete elé bejelentett demonstráció, és az intézményhez azzal összefüggésben a szervezőktől érkezett jelzések alapján a Zeneakadémia nem tartja garantálhatónak a közönség biztonságát, az épület, a zeneszeretet, az előadás és a műsorszámok méltóságának megőrizhetőségét, ezért a demonstráció várható következményeit mérlegelve az egyetlen lehetséges felelős döntést hozta: a 2024. december 1-jén, advent első vasárnapján 11 órára meghirdetett Orgonakoncertet és a 19 órára tervezett Orgonaestet lemondja" – hangzott az erről szóló közlemény.
Emiatt megkérdeztük a Zeneakadémiát, hogy milyen, a tervezett demonstrációról szóló információk alapján gondolja úgy, hogy nem tudja garantálni a koncert közönségének biztonságát, fordult-e rendőrséghez a biztosítás érdekében, illetve hogy ki hozta meg a döntést.
E-mailben küldött válasz szerint a Zeneakadémia elsőként a sajtóból értesült arról, hogy Dúró Dóra, az országgyűlés alelnöke rektorhelyettesnek címzett nyílt levelét követően a Liszt Ferenc téren demonstrációt terveznek tartani. „Az intézmény
2024. november 14-én kapta kézhez a rendőrség tájékoztatását, amely szerint egy magánszemély december 1-jén 10:00 órától 23:00 óráig a Budapest VI. kerület, Liszt Ferenc tér 8. szám elé gyűlést jelentett be, amelynek keretében aggregátoros hangosítással 2-3 méteres színpad kerül felállításra, a napirendje felszólalások, zene, röplaposztás.
Ugyanezen a napon Novák Előd országgyűlési képviselő e-mailben jelezte, hogy Varnus Xavér december 1-jei koncertje alatt demonstrálni terveznek a Zeneakadémia előtt és esetleg az épületben is, s egyben kérdezte, hogy ki venné át a tiltakozó petíciójukat” – közölték.
Varnus Xavér karácsonyi koncertjének lemondását követeli Dúró DóraAz egyetem képviseletében – jelezték – a kancellár jogosult a koncerttermek bérbeadásáról dönteni. A konkrét szerződés megkötéséről és az attól történő elállásról is tehát a kancellári jogkört gyakorló fenntartói megbízott, Dóczi Gergely döntött a rendelkezésre álló információk, a szerződéses jogviszonyból eredő jogok és kötelezettségek, és a fenti bejelentések és azok lehetséges következményeinek alapos mérlegelését követően. Ezek között elsődleges szerepe volt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hatályos színházbiztonsági szabályzata a hangversenytermek általános üzemeltetési rendjére vonatkozó előírásainak, miszerint a hangversenytermekben az előadásokat és a próbákat úgy kell megszervezni, hogy a közönség és a fellépő művészek biztonsága minden pillanatban szavatolható legyen.
Érdeklődtünk arról is, megkérdezték-e az intézmény dolgozóit arról, hogy egyetértenek-e a koncert lemondásával; milyen, a döntéssel kapcsolatos visszajelzések érkeztek a közönség és a szakma részéről; mondott-e le koncertet más művész szolidaritását jelezve; kap-e kártérítést a Varnus Xavér koncert szervezője.
Erre ezt felelték: „A Zeneakadémia eddig közvetlenül
néhány visszajelzést kapott a döntéssel kapcsolatban, ahogyan ez minden tevékenységével összefüggésben jellemző.
Az intézmény a szerződéstől való elállás következményeiért a szerződés és a hatályos jogszabályok szerinti vállalja a másra nem hárítható felelősségét a szerződött partnere felé. Mivel a jegyértékesítésben a Zeneakadémia nem vett részt, hiszen befogadott esemény lett volna, nem saját szervezésű, a megvásárolt koncertjegyek visszaváltásról is a szervezők adnak tájékoztatást a közönségnek, amelyet a Zeneakadémia saját csatornáin is megoszt majd.”
Végül a Népszava megkérdezte: előfordult-e már, hogy ilyen okból kellett lemondani koncertet, kulturális programot; és összefügg-e a döntés a Magyar Nemzeti Múzeum élén tavaly történt változással, a rektorválasztással kapcsolatos bizonytalansággal vagy az esetleges modellváltással? (Tavaly a Népszava többször is írt arról, hogy Dúró Dóra a World Press Photo kiállítás egyik alkotását a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozva szerette volna elzáratni a kiskorúak elől, majd amikor L. Simon László főigazgató ezt nem tette meg, Csák János akkori miniszter leváltotta a vezetői posztról.)
„A döntés nem áll összefüggésben a fentieken túl semmilyen egyéb előzménnyel, sem pedig más aktuális kérdéssel" - írta válaszában a több mint egy éve rektor nélkül, megbízott rektor vezetésével működő Zeneakadémia - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, amely - sokak szerint - a modellváltás fenyegetésében működik.
Megkérdeztük az intézmény szakszervezeti vezetőjét, Tóth Balázst, van-e a bérrendezésért küzdő szakszervezetnek véleménye a történtekről. „A Varnus Xavér-koncert elmaradása nem szakszervezeti ügy” – kaptuk a választ.
Az orgonaművész hétfő esti Facebook-posztjában közölte, hogy feljelenti Dúró Dórát, Füssy Angélát és Bánsági Andort.
Varnus Xavér feljelenti Dúró Dórát