Ausztria;Orbán Viktor;Bécs;FPÖ;

- Tüntetők fogadták Orbán Viktort Bécsben, a magyar miniszterelnök egy rövid videóban kigúnyolta őket

Ausztriában belpolitikai vitákat váltott ki a magyar kormányfő látogatása. 

Bécsbe érkezett a magyar miniszterelnök, első útja pedig a törvényhozás új elnökéhez vezetett.

Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) politikusa, Walter Rosenkranz első hivatalos vendégként fogadta Orbán Viktort, aki délelőtt fél 10-kor érkezett a házelnök hivatalába – írja a Der Standard. Itt nagyjából ötven demonstráló várta, akik az „Kifelé az FPÖ-vel!”, Kifelé Orbán Viktorral!” rigmust skandálták. Három magyar zászló is feltűnt. A magyar miniszterelnök odasétált vendéglátójához, kezet fogtak és váltottak néhány szót. Mielőtt a kormányfő belépett volna az épületbe, a demonstrálók felé fordult, majd intett nekik.

A politikus egy rövid videóban gúnyolta ki a tüntetőket. A felvétel elején a tüntetők skandálása hallható, majd megjelenik az „Öt perc múlva” felirat. Ezt követően a videó ugyanazt a helyszínt mutatja az osztrák törvényhozás épülete előtt, már a tüntetők nélkül. „Ez gyors volt” – kommentálta a demonstrálók eltűnését a miniszterelnök.

Már előzetesen is nagy port kavart az osztrák parlament újonnan megválasztott szabadságpárti elnökének a döntése, vagyis hogy Walter Rosenkranz első külföldi vendégeként a magyar miniszterelnököt hívta meg . Több párt is felháborodását fejezte ki, amiért választása Orbán Viktorra, az Európai Unió legmegosztóbb politikusára esett. „Itt szimbólumról és jelzésről van szó, és ez a jelzés végzetes” – mondta Werner Kogler, a Zöldek frakcióvezetője csütörtökön, nem sokkal az Orbán Viktor érkezése előtt tartott sajtótájékoztatóján. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖI  elnök-frakcióvezetője, Andreas Babler közleményében pedig azt hangoztatta, Walter Rosenkranz „biztosan nem méltó” a Nemzeti Tanács elnöki tisztségére, ha hivatalos látogatáson egy olyan személyt fogad, aki „korrupt elituralommá” alakította országát. A liberális párt, a NEOS–Az Új Ausztria és Liberális Fórum elnöke, Beate Meinl-Reisinger szerdán egy levelet küldött Walter Rosenkranznak, hogy „egyértelműen foglaljon állást” Orbán Viktor Európa- és demokráciaellenes magatartása ellen. 

A kancellári hivatal közleménye szerint Karl Nehammer, a koalíciós tárgyalásokat vezető még hivatalban lévő kancellár - aki egyben az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke - nem tervezett találkozót Orbán Viktorral. Erre várhatóan az uniós vezetők jövő heti, budapesti informális találkozóján kerül sor. 

Maga a találkozó egyébként gyorsan lezajlott. A bécsi parlament épületében Walter Rosenkranz és Orbán Viktor, valamint kíséretük a vörös szőnyegen vonult végig az újságírók és fotósok sorfala előtt, majd a fogadóterembe érkeztek. A program részeként sor került a vendégkönyv aláírására, illetve egy rövid fotózásra a sajtó számára. A teremben már jelen voltak a Osztrák Szabadságpárt vezetői: Herbert Kickl, az FPÖ elnöke, Christian Hafenecker főtitkár – aki az osztrák-magyar parlamenti baráti csoport vezetője is –, valamint Harald Vilimsky európai parlamenti képviselő. Nyilatkozattételt nem terveztek, és kérdések feltételét sem engedélyezték. Ezt követően zárt ajtók mögött tárgyaltak.

A két ország közötti diplomáciai kapcsolatokról szóló munkamegbeszélésre mintegy 30-40 percig tartott. Christian Hafenecker már napokkal korábban elítélte a látogatás körüli „mesterséges felhajtást”. Sajtóközleményében kiemelte, hogy Orbán Viktor „egy baráti, szomszédos ország miniszterelnöke”, aki jelenleg az unió soros elnöki tisztségét betöltő Magyarország politikai vezetője. „Különösen egy új jogalkotási időszak kezdetén kiemelten fontos, hogy jó kapcsolatokat ápoljunk szomszédainkkal, és Ausztriának különösen Magyarországgal van hosszú közös történelme és kulturális hagyománya” – tette hozzá a politikus, aki korábban Szijjártó Péter magyar külügyminisztert is meghívta a bécsi parlamentbe, abban a reményben, hogy egy FPÖ vezette majdani kormány szoros együttműködést alakíthat ki Magyarországgal és Szlovákiával.

Az osztrák politikusok és a 14 éve hatalmon lévő, nagy politikai tapasztalattal rendelkező magyar miniszterelnök közötti találkozók egyébként nem számítanak szokatlannak. Az ÖVP és az SPÖ kormányfői rendszeresen találkoztak vele különböző munkamegbeszéléseken és uniós csúcstalálkozókon. A bécsi parlament előző elnöke, az ÖVP-s Wolfgang Sobotka például rendszeres párbeszédet folytatott magyar kollégájával, Kövér Lászlóval. 

A bécsi parlament elnökével folytatott hivatalos munkamegbeszélést egy újabb találkozó követte, amely szintén a törvényhozás épületében zajlott, de az már nem tartozott a hivatalos programhoz: Orbán Viktor átsétált az FPÖ parlamenti frakciójához., aztán  Herbert Kicklt meghívásáva. Az FPÖ politikusaival való találkozót már az alakuló ülés előtt egyeztették – magyarázta Walter Rosenkranz múlt vasárnap az osztrák közrádióban című. Elárulta, hogy

Orbán Viktor röviddel megválasztása után kérte a találkozót. 

és hangsúlyozta, hogy kötelességének érzi, mind parlamenti elnökként, mind személyes hozzáállása alapján, hogy a protokollt követve tiszteletben tartsa a külföldi képviselőkkel való találkozók vagy meghívások rendjét.  

A magyar miniszterelnök az FPÖ-től függetlenül mindenképpen Ausztriába utazott volna, eredeti útjának célja ugyanis a svájci Weltwoche magazin által szervezett bécsi vitafórum volt, amely az Ukrajna elleni orosz háború nyomán kialakult európai helyzettel foglalkozott. Az eseményre Gerhard Schröder német kancellár is hivatalos meghívást kapott. A „bécsi geopolitikai est” moderátora a Weltwoche főszerkesztője, Roger Köppel, aki júliusban Orbán Viktorral együtt találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.”

A többi parlamenti párt számára Orbán Viktor politikája figyelmeztető példaként állhat: az „orbánizálás” kifejezés ma már a jogállamiság leépítésének, a független sajtó média korlátozásának és az egyoldalú külpolitikának a szinonimája. Az FPÖ azonban nyíltan példaképként tekint a magyar miniszterelnökre. Herbert Kickl gyakran méltatja a magyar kormány álláspontját az illegális migráció elleni küzdelem terén. Az uniós színtéren, Brüsszelben és Strasbourgban, a Fidesz és az FPÖ egyazon csoportban, a Patrióták Európáért (Pfe) nevű frakcióban foglal helyet. 

Homofóbia és nemzeti büszkeség is belefért az osztrák szélsőjobb és a Fidesz közös nyilatkozatába 

Közös nyilatkozatot írt alá Orbán Viktorminiszterelnök és Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke Bécsben - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke csütörtökön a Magyar Távirati Irodával (MTI). Ennek értelmében Magyarország és Ausztria ezúton is meg kívánja erősíteni baráti és jószomszédi, valamint megingathatatlan történelmi és kulturális kapcsolatait. Az aláírók kinyilvánítják azon közös akaratukat, „hogy a pozitív reformok szövetségeként csodálatos európai kontinensünk sokszínűségének megőrzését és továbbfejlesztését kívánjuk munkálkodni (...) különösen büszkék vagyunk arra, hogy európai szinten, Európa nagy nemzeteinek sikeres partnereivel kötöttünk olyan szövetséget, amely tisztában van a kontinensünk nyugati jellegéből adódó különleges felelősséggel.

Szándékaink szerint egyenrangú felekként és barátokként leszünk egy Európát szolgáló, pozitív változást hozó erő. patriotizmus a saját országunk és annak kultúrája iránt érzett büszkeség egy formája És csak az érti és tiszteli más emberek hazaszeretet, aki saját hazáját is megbecsüli”. Kitérnek arra is, hogy „a férfiakon és nőkön kívül - abszurd módon - több más nem is létezne, valamint hogy a baloldali érzékenyítési kísérletek eredményeként gyerekeink már fiatal korban elveszítik nemi identitásukat”, végezetül pedig nyomatékosítják, „Mi, a Patrióták Szövetsége azt akarjuk, hogy az Európai Unió a tényleges céljaira összpontosítson, azaz hogy a lehető legtöbb polgár számára biztosítsa a békét, a szabadságot, a biztonságot és a jólétet.”

A testület leszögezte, az újraszámlált szavazóhelyiségek mintegy 9 százalékában a végső eredmény csak nagyon kis mértékben változott.