Ausztria;Orbán Viktor;Osztrák Szabadságpárt;FPÖ;osztrák kancellár;Karl Nehammer;

Rosenkranz parlamenti elnök egyértelműen az FPÖ politikusaként lép fel

- Kitört egy kis felháborodás, nem szívesen látják Ausztriában Orbán Viktort az osztrák parlamenti pártok

Nagy felháborodással fogadták az osztrák parlamenti pártok, hogy a szabadságpárti házelnök csütörtökön Orbán Viktort fogadja. Karl Nehammer kancellár nem tervez találkozót a magyar miniszterelnökkel.

Máris magára haragította az osztrák pártokat a bécsi parlament újonnan megválasztott elnöke. A szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) politikusa, Walter Rosenkranz közölte, Orbán Viktor magyar kormányfőt fogadja csütörtökön, amiért éles bírálatokkal illették a parlamenti pártok. Az FPÖ politikusa hivatalosan, a törvényhozás elnökeként látja vendégül a magyar kormányfőt. Osztrák lapértesülés szerint szerint félórás, zártkörű fogadást terveznek a parlamentben, majd a magyar kormányfő találkozik Herbert Kickl FPÖ-elnökkel. A Fidesz és az FPÖ képviselői egy frakcióban ülnek az Európai Parlamentben: a szélsőjobboldali, oroszbarát pártokat tömörítő Patrióták Európáért képviselőcsoportjában. Kickl többször kifejtette, nagyra értékeli Orbán Viktort.

Karl Nehammer kancellár ugyanakkor nem tervez találkozót a masgxar miniszterelnökkel. A bécsi kancellári hivatalt arról kérdeztük, ez véglegesnek tekinthető-e, de eddig  nem kaptunk választ. Olga Voglauer a zöldek részéről kifejtette, Rosenkranz olyasvalakit üdvözöl, aki fokozatosan rombolja a liberális demokráciát Magyarországon. Mint mondja, a parlamenti elnök arra használja fel hivatalát, hogy az FPÖ szélsőjobboldali barátait támogassa.

Jörg Leichtfried, az SPÖ alkotmányügyekben és Európa-politikában illetékes szóvivője tűrhetetlennek tartja, hogy a házelnök egy „antidemokratikus, nyugatellenes” politikussal akar találkozni, aki le akarja rombolni az EU-t, és akinek Vlagyimir Putyin a barátja. Rosenkranznak Ausztriát és a parlamentet kellene szolgálnia, nem pedig az FPÖ-t – fejtette ki. A liberális NEOS elfogadhatatlannak nevezte Orbán vizitje lebonyolításának módját, a párt szerint a magyar miniszterelnöknek minden frakcióval tárgyalnia kell.

A heves bírálatok hatására Rosenkranz védekezésre kényszerült. Az ORF Hohes Haus című műsorában azt közölte, hogy már parlamenti elnökké való választása előtt elküldte a meghívót Orbánnak.

Orbán Viktor egy bécsi vitarendezvényen vesz részt: Gerhard Schröder volt német kancellárral együtt lép fel a Weltwoche svájci hetilap által szervezett rendezvényen. A „bécsi geopolitikai est” moderátora a Weltwoche főszerkesztője, Roger Köppel lesz. Orbán mellett Schrödert és Köppelt is a Kreml nagy híveként tartják számon.

A Weltwoche a magyar kormány egyfajta svájci házimédiájának tekinthető. A magyar kormányfő többször adott interjút a lapnak. Roger Köppel főszerkesztő pedig több alkalommal áradozott a magyar miniszterelnökről. Legutóbb idén júliusban így fogalmazott: „A legnagyobb tisztelettel vagyok Orbán Viktor iránt, mert sikerült elérnie, hogy egy közepes méretű ország vezetőjeként súlycsoportja felett játsszon”. Nemrégiben pedig Orbán Viktor strasbourgi fellépése kapcsán a lap nem kevesebbet állított, miszerint „Orbán Viktor letépte az EU álarcát”. A magyar kormányfő tavaly novemberben előadást tartott a Weltwoche jubileumi ünnepségén.

Az 1933-ban francia hetilapok mintájára alapított Weltwoche az egyik legellentmondásosabb svájci lap, számos bírálat érte amiatt, mert elvtelenül támogatja a jobboldali populista Svájci Néppártot (SVP). Manapság sok előfizető körében is ellenszenvet kelt a lap leplezetlen Putyin-pártisága. A lap nem hajlandó közzétenni tulajdonosi szerkezetét, feltételezések szerint azért, mert az SVP közvetlen támogatást nyújthat számára, bár ezt rendre tagadták.

Elfogadhatatlannak nevezték a fellépést

Az osztrák pártoknál éles bírálatokat váltott ki az is, hogy Rosenkranz interjút adott a szélsőjobboldali identitárius mozgalom volt vezetőjének. A szociáldemokrata SPÖ „teljesen elfogadhatatlannak” minősítette a parlamenti elnök fellépését, míg az Osztrák Néppárt (ÖVP) szerint Herbert Kickl pártelnök „egyre jobban jobbra tolja” az FPÖ-t. „Az a tény, hogy az FPÖ politikusai Kickl vezetésével megengedik maguknak: az Identitáriusoknak interjút adjanak, megerősít bennünket abban, hogy elutasítjuk az FPÖ elnökének személyét. Egy parlamenti elnöknek egyértelműen el kellene határolódnia a szélsőjobboldali mozgalomtól” – mutatott rá Christian Stocker, az ÖVP-főtitkára a bécsi Der Standard című lapban.

A záródokumentum sok kérdést nyitva hagyott.