választás;Szijjártó Péter;Orbán Viktor;Grúzia;

- Szijjártó Péter gratulált a grúz kormánypártnak, az Európai Unió eközben a választási megfigyelők által jelzett szabálytalanságok kivizsgálását követeli

„Mivel a liberálisok csúnyán elhasaltak, meg is indult a támadás” – összegzett a külgazdasági és külügyminiszter.

Nincs új a nap alatt – állapította meg Szijjártó Péter külügyminiszter hétfőn a Facebook-oldalán, bejegyzését pedig úgy folytatta, Grúziában szombaton nem azok nyerték a választást, akiket „erre Brüsszel és a liberális mainstream kijelölt”, hanem „a szuverenitás-, béke- és családpárti kormányzópárt”, mely nyíltan a nemzeti érdeket helyezi előtérbe.

„Mivel tehát a liberálisok csúnyán elhasaltak, meg is indult a támadás: a választás nem volt tisztességes, Georgiában nincs demokrácia stb., stb… A legszánalmasabb, hogy az egyik fő kritikus az a litván külügyminiszter, akinek pártját a tegnapi választáson ültették kispadra a litván választópolgárok” – jelentette ki a tárcavezető. Szijjártó Péter leszögezte, ők gratulálnak a Grúz Álom pártnak „az emberek bizalmának elnyeréséért, illetve megőrzéséért”, valamint készen állnak a kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködés fejlesztésére és az európai integrációs folyamat támogatására.

Mint megírtuk, csaknem 100 százalékos feldolgozottságnál a hivatalos végeredmény úgy néz ki, hogy a kormányzó oroszpárti Grúz Álom (Kotsebi) a szavazatok 53,92 százalékát kapta, második a Koalíció a Változásért lett 11,05, harmadik pedig az Egyesült Nemzeti Mozgalom (Natsebi) 10,16 százaléknyi szavazattal. Rajtuk kívül az Erős Grúzia (8,81%) és a Grúziáért (7,77%) lépte át az ötszázalékos küszöböt a 150 fős tbiliszi törvényhozás felé vezető úton. Csakhogy korábban több közvélemény-kutató exit pollja is ellenzéki győzelmet jelzett előre. A két legnagyobb ellenzéki párt már jelezte, hogy a képviselői nem veszik át a parlamenti mandátumukat. Vasárnap este Szalome Zurabisvili grúz elnök bejelentette, hétfő este 7 órára tüntetni hívja az ellenzék híveit. „Megfosztottak minket a választás jogától. Nem lehet elfogadni ezt az eredményt, mert az azt jelentené, hogy elfogadjuk, Oroszország alárendeltjei vagyunk” – fogalmazott.

Szombaton Orbán Viktor miniszterelnök gyakorlatilag elsőként, még az egymásnak ellentmondó exit poll felmérések után gratulált Irakli Kobakidzének a választási győzelemhez. Hétfőn pedig egy teljes magyar kormányzati küldöttség élén utazik Grúziába a magyar kormányfő.

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság eközben a grúziai választások során a megfigyelők által kiemelt szabálytalanságok azonnali és átlátható kivizsgálását sürgette. Közös közleményükben az MTI szerint Josep Borrell kiemelte, hogy az utóbbi hónapokban Grúzia népe bizonyította elkötelezettségét a demokratikus értékek és az ország EU-ba vezető útja mellett.

Figyelmeztetett, hogy mind az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), mind pedig a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) előzetes jelentése szerint a választások „feszült légkörben zajlottak, a voksolás titkosságát pedig több alkalommal megsértették”. Hozzátette, hogy a megfigyelők szerint gyakori volt a szavazók – különösen a közalkalmazottak – megfélemlítése is.

Josep Borrell szerint a megfigyelők emellett egyenlőtlen versenyfeltételeket és megosztó kampányt vetettek a grúziai hatóságok szemére, kiemelve, hogy a nemrég elfogadott törvénymódosítások vélhetően hatással voltak a választásokra is. Bármely jogszabály, amely aláássa az állampolgárok alapvető jogait és szabadságát, ellenkezik az EU alapjait jelentő értékekkel, így hatályon kívül kell helyezni őket – olvasható a közleményben.

A tények alapján a magyar kormány jóval pragmatikusabb, mint ahogy arra retorikájából következtetni lehetne – jelentette ki a leendő nagykövet.