„A kormány elkötelezett a gyermekközpontú és családbarát értékrend és szemlélet mellett, és ennek megfelelően támogatja a kórházban hagyott gyermekek helyzetének mielőbbi rendezését, hogy a gyermekek minél hamarabb szerető közegben és családban nevelkedhessenek” – szögezte le Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, válaszul a két DK-s képviselő, Földi Judit és Gy. Németh Erzsébet írásbeli kérdésére.
Az ellenzéki politikusok eredetileg Pintér Sándor belügyminiszterhez fordultak, hogy megtudják, miért hagyja a kormány, hogy a kórházakban hagyott csecsemők nevelőszülők helyett a kórházak csecsemőosztályán éljenek.
Ugyanis – mint azt a Népszava megírta – a Belügyminisztérium adatai szerint már 280 és 300 közé tehető azoknak az elhagyott csecsemőknek a száma, akik kórházban vannak. Ez drámai emelkedést jelent, hiszen a Gyermekjogi Civil Koalíció 2023-ban még arról írt, 50-100 csecsemő várakozik több hónapig kórházi körülmények között. A belügy szerint van baba, aki 12 hónapon át kórházban marad.
Több száz elhagyott csecsemő vár kórházban nevelőszülőre, mert a magyar gyermekvédelem nem tud gondoskodni rólukA DK-s képviselők a belügyi tárca vezetőjétől azt kérdezték,
hány kórházban hagyott csecsemő volt a magyar kórházak csecsemőosztályain 2024. augusztus 31-én?
hány csecsemőt hagytak a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház csecsemőosztályán 2024-ben?
hány csecsemőt hagytak a budapesti kórházakban 2024-ben?
és mit kíván tenni a kormány az elfogadhatatlan helyzet mielőbbi megoldása érdekében?
Rétvári Bence a feltett kérdésekre nem válaszolt, viszont elbüszkélkedett azzal, mi mindent tett a kormány a gyermekek sorsának rendezése érdekében:
egy módosítással lehetővé vált, hogy – az inkubátorba helyezett gyermekekhez hasonlóan – ne legyen szükség az újszülött örökbefogadásához annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a szülést követően az egészségügyi intézményben hagyta és hat héten belül ő, vagy a gyermek más hozzátartozója a gyermekért nem jelentkezett.
több lépcsőben fejlesztették a nevelőszülői ellátást, a 2022 és 2024 közötti minimálbér-emelés 59,4 százalékos emelkedést jelentett a nevelőszülőknek járó díjazásában.
a nevelőszülők támogatását segíti, hogy 2020. januárjától a nevelőszülők gyermekgondozási díjat vehetnek igénybe a saját háztartásukban nevelt és gondozott 2 év alatti gyermekek után.
71 250 forintról 142 500 forintra emelkedett a gyermek ruházattal való ellátására fordítandó költségek éves összege a nevelőszülőnél és a gyermekotthonban elhelyezett gyerekek esetében is.
a nevelőszülő jogosulttá vált a kollégiumban elhelyezett gyermek után is a teljes nevelőszülői díjazásra.
Rétvári Bence úgy összegzett, 2014 óta a nevelőszülők létszáma folyamatosan emelkedik, ami szerinte igazolja, hogy a megtett intézkedések ösztönzőek. A kormány – folytatta – a továbbiakban is azon dolgozik, hogy a szférában folyamatos jövedelememelés valósuljon meg.
Az államtitkár arra nem tért ki, hogy az ágazatban dolgozók évek óta hiába kérnek tisztességes fizetést, ráadásul a kormányzat mostani, „gyermekvédelminek” nevezett ellenőrzései, vegzálásai hatására még kevesebben vállalják ezt a hivatást, sorra hagyják el a szakmát.
Lapunk arról is beszámolt, hogy a Gyermekjogi Civil Koalíció már 2023-ban figyelmeztette az Orbán- kormányt „a három év alatti, kényszerűen az egészségügyi rendszerben elhelyezett gyermekek” sorsának tarthatatlanságára. Azt kérte a döntéshozóktól, az ágazat irányítóitól: vizsgálják ki a „kórházi gyermekügyeket”, tekintse át a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer hiányosságait, különös tekintettel a csecsemők elhelyezési nehézségeire, örökbefogadásukra, a nevelőszülők helyzetére.
Előre figyelmeztették az Orbán-kormányt, hogy tömegesen ragadhatnak kórházban az elhagyott kisbabák, de hiába