A pályára lépő csapat kapitánya Olja, a 34 éves háborús veterán és kétgyermekes anya, aki 2016-ban csatlakozott az ukrán hadsereghez, és szakácsként szolgált, mígnem 2017-ben, a délkelet-ukrajnai Avgyijivka városéért vívott ádáz harc során egy orosz tüzérségi lövedék olyan súlyosan megsebesítette, hogy amputálni kellett a bal lábát.
Olja azt mondta, a sport volt az, ami segített neki túljutni a végtagvesztés okozta traumán, és új életet kezdeni a protézissel. Ekkor még szó se volt a fociról: crossfitezett, atletizált, és nem sokkal a műtétje után már részt vett egy veteránoknak rendezett versenyen Washingtonban.
Érzelmi rehabilitáció
„Visszatekintve, a sport nem csak a fizikai felépülésemet segítette, hanem egy közösséget is adott, ahová tartozni tudtam” – meséli. Így amikor a férje 2023 januárjában nyomtalanul eltűnt a harcokban, már tudta, hol kezdje az általa csak „érzelmi rehabilitációnak” nevezett folyamatot.Nem sokkal a második gyermekük érkezése után Oroszország megindította teljeskörű invázióját Ukrajna ellen. Ezt követően döntött úgy a férje, hogy csatlakozik az ukrán hadsereghez, hogy harcoljon az agresszor ellen. Olja 2023 januárja óta nem hallott róla. A bajtársak egybehangzó véleménye szerint meghalt, bár a holtteste nem került elő. Olja teljesen összetört.
„Akkoriban, úgymond, kijelentkeztem az életből. Megsérültem, de ezúttal nem fizikai, hanem lelki, érzelmi sérülés volt. Nem akartam senkivel sem kommunikálni, nem mentem sehova, bezárkóztam a lakásba a gyerekekkel”
– idézi fel a gyászidőszakot.
Bár soha nem gondolt arra, hogy focizni fog, ez megváltozott, amikor egy barátja azt javasolta neki, hogy próbálja ki. „Rájöttem, hogy újra át kell esnem egyfajta rehabilitáción – magyarázza. – Nagyon tetszett, hogy össze akarnak rakni egy csak nőkből álló csapatot. Korábban csak veteránok voltak körülöttem, akikkel sportoltam, ők szinte kizárólag férfiak voltak.”