Nézzük először a "mission secret"-et, a titkos küldetést.
A gyermekvédelemben gőzerővel folynak a dolgozók kifogástalan életvitelével kapcsolatos vizsgálatok. A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) munkatársai – akik leginkább a Belügyminisztérium hivatásos állománya tagjainak belső ellenőrzésére szerződtek – komoly logisztikával, naponta több helyen is megfordulva, igy több száz kilométert is megtéve keresik fel a gyermekvédelemben dolgozókat az otthonukban, hogy megbizonyosodjanak arról, kifogástalan-e az életvitelük. Hiszen csak igy felelhetnek meg szakmailag (!) a hivatásuk ellátására.
A védelmi szolgálat emberei nincsenek irigylésre méltó helyzetben! Mindehhez egy olyan 4-5 oldalas kérdőívet kaptak ugyanis eszközül, melynek egyetlen szakmailag releváns kérdése az, hogy: mióta dolgozik a gyermekvédelemben? Nem akarunk spoilerezni, de eláruljuk: szinte már csak azok vannak a pályán, akik igen régóta és kizárólag hivatástudatból dolgoznak. Ők azok, akik még reménykednek abban, hogy lehetnek pozitív változások is ebben a szakmában.
Ugyanakkor a kérdőív tökéletesen alkalmas például arra, hogy a gyermekvédelemben dolgozók anyagi helyzetét, „jólétének” körülményeit felmérje. A kapott válaszokból majd karakteresen kirajzolódhat, hogy a gyermekvédelemben dolgozók hivatástudata vagy az anyagi megbecsültsége-e a nagyobb. Ráadásul nem is lesz nehéz eldönteni, mert az utóbbi rohamosan konvergál a bányászbéka gyakran emlegetett testrésze alatti pozícióval.
A fentiekből kiindulva elképzelhetőnek tartjuk tehát, hogy a valódi cél ezzel a titkos küldetéssel az anyagi alulbecsültség bizonyítása. Hiszen a fedett ellenőrzéseket ki tudná hatékonyabban végrehajtani, mint az NVSZ? Lehet, hogy a döntéshozók – mivel az elmúlt fél évben a társadalmi érdeklődés rávilágított a gyermekvédelem katasztrofális helyzetére – igy akarják bizonyitani egy alapos béremelés szükségességét. Ezzel el lehet érni ugyanis, hogy legyenek és maradjanak szakemberek a területen, és el lehet kerülni annak teljes összeomlását! Sajnos az a közel négyszáz kolléga, akik a kifogástalan életvitel vizsgálata miatt lettek pályaelhagyók, nem látták át ennek a titkos küldetésnek a (lehetséges) „valódi” célját.
És most következzen a "mission impossible", a lehetetlen küldetés.
Az iróniát félretéve: a Pedagógusok Szakszervezete Gyermekvédelmi Tagozatához érkező visszajelzések alapján őszinte köszönetünket szeretnénk tolmácsolni azért, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai az esetek döntő többségében rendkívül korrekten, a dolgot a helyén kezelve hajtották – és remélhetőleg a későbbiekben hajtják is – végre a parancsba kapott feladatukat, a kifogástalan életvitel vizsgálatát. Tették mindezt úgy, hogy időnként a gyermekvédelemben dolgozó kollégák (ismerjük el!) teljesen jogos felháborodásával, elégedetlenségével szemben is helyt kellett állniuk, oldaniuk kellett azt.
És tették mindezt úgy is, hogy az adott szituáció minden szereplője tisztában volt azzal: mindez pótcselekvés, és a legkisebb mértékben sem tölti be állítólagos funkcióját. Ez volt az igazi lehetetlen küldetés.
A szerző a Pedagógusok Szakszervezete Gyermekvédelmi Tagozatának vezetője.