„Egyszerűen lövésük sincs, hogy mit kezdjenek a gyermekvédelemmel. (…) A döntési helyzetben lévőknek nincs szociális területről származó diplomájuk, mégis egyeztetések nélkül utasítják a végzettséggel és tapasztalattal rendelkező kollégákat, mit hogyan kell csinálni”. Ez csak egy reakció a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár lapunknak küldött, kedden megjelent válaszaira. Fülöp Attilát - akinek egyébként pénzügyi és programozói végzettsége van - többek között a kifogástalan életvitellel összefüggő vizsgálatról kérdeztük.
Az államtitkár szerint az a gyermekvédelemben dolgozó, aki ezt nem írta alá, az el akarja rejteni, hogy alkalmatlan az állami gondozásban lévő gyermekek nevelésére, „másképpen, sarkosabban: veszélyes a gyerekekre”, és „jobb, hogy önként távozott”.
Az államtitkár szerint az a gyermekvédelemben dolgozó, aki ezt nem írta alá, az el akarja rejteni, hogy alkalmatlan az állami gondozásban lévő gyermekek nevelésére, „másképpen, sarkosabban: veszélyes a gyerekekre”, és „jobb, hogy önként távozott”.
Fülöp Attila: Veszélyes az állami gondozottakra az a gyermekvédelemben dolgozó, aki nem írta alá az adatlapot az életvitele ellenőrzéséhez- Nem ezért hagyták ott a pályát, ezt az államtitkár is tudja, csak ezt kell mondania. Semmi gond, hiszen ebből él – fogalmazott a lapunkat megkereső, de még így is névtelenséget kérő pályaelhagyó, aki korábban évtizedekig a gyermekvédelemben dolgozott, egyetemi végzettséggel. Mint kifejtette, a felmondások valódi oka a megalázóan alacsony fizetés. A pedagógus besorolású kollégák bére valóban magasabb lett, ám ez bérfeszültséget okozott, hiszen a terepen dolgozó szakemberek ebből nem részesültek. Kiégés és túlterheltség jellemző, az infrastruktúra hiánya drámai, a gyermekvédelmi gyámok például saját autójukkal közlekednek napi több száz kilométert a gyerekekhez – tette hozzá.
Egy másik, szintén pályaelhagyó pedig az írta lapunknak: „Tegnap az egyik volt kollégám kikelt magából, hogy
csak azért nem mond fel, mert a helyére nem jelentkezik majd senki, így a gyerekek hónapokig törvényes képviselő nélkül maradnak. Hozzátette: ha bármelyik területi gyermekvédelmi szolgálattól egyszerre három gyám távozik, az azt jelenti, hogy minimum 100 gyereknek nem lesz teljes értékű törvényes képviselője.
Helyettes gyámot ugyan kijelölnek, de neki nincs látogatási kötelessége. „Ha bármelyik szakellátásos intézményből csak egyetlen ember felmond, már heti beosztást sem tudnak írni.”
Nevelőszülők is reagáltak, ők a rendőri környezettanulmányhoz szóltak hozzá. Az államtitkár szerint ugyanis a rendőrök a helyszíni adatgyűjtést úgy végzik el, hogy „előre megbeszélt időpontban találkoznak az érintettel egy beszélgetésre, illetve a szomszédjaival is beszélnek.”
- Nem egy kedélyes találkozó volt – írta lapunknak a nevelőszülő -, a rendőrök megkérdezték, tagadom-e, hogy valamilyen náci vagy szélsőséges szervezet tagja vagyok. Azután azt mondták, megnézik, milyen oldalakra vagyok bejelentkezve a Facebookon. Konkrétan rákérdeztek, van-e fegyverem, amit a gyerek szobájában is kerestek. Amikor az értesítést megkaptam, gondoltam lazán veszem ezt a vizsgálódást, de amikor itt voltak, már nagyon féltem.
Összeomlóban a gyermekvédelem, több mint száz nevelőszülő felmondott az átvilágítás miattEgy másik nevelőszülő azt mesélte, hogy a rendőrök elkérték a nevelt gyerekek hivatalos iratait is, és kinyitogatták a szekrényeket. „Nevelőszülőtársam meg azt mondta, nála a rendőrök a szomszédoktól azt kérdezték, hallanak-e tőlem kiabálást, láttak-e már részegen, meg, hogy volt-e már nálam rendőri intézkedés.” Olyan, mintha bűnözők után nyomoznának, házkutatást tartanának – írta. Noha nem először írunk hasonló esetekről, az NVSZ korábban azt közölte: a környezettanulmányon a védelmi tisztek kutatást nem végeznek, így a fiókokba, szekrényekbe nem néznek be.
„Még a tyúkólba is benéztek, sátánista jelképeket kerestek” - Már ellenőrzik a gyermekvédelemben dolgozókat a rendőrökMint arról lapunk elsőként beszámolt, a 4241 alkalmazott bő 6 százaléka, 265 munkavállaló már biztosan távozik a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fenntartása alatt működő intézményekből, 5887 nevelőszülő közül pedig 113-an biztosan felhagynak hivatásukkal a kifogástalan életvitel ellenőrzése miatt. Fülöp Attila szerint viszont a kifogástalan életvitel ellenőrzés évek óta bevett, világos és átlátható gyakorlat a rendvédelemben, majd feltette a kérdést: „miért ne alkalmaznánk ezt azoknál, akik a legkiszolgáltatottabb gyerekek életét irányítják, alakítják, terelik?” A létjogosultságát mindenesetre megkérdőjelezi, hogy az államtitkár tájékoztatása szerint az NVSZ 2291 ellenőrzést fejezett be, és mindössze 4 esetben javasolta a kifogásolható életvitel megállapítását, „a büntetett előéletre vonatkozó adatok alapján”. Ám ezek az információk az adatbázisból személyes találkozó nélkül is rendelkezésre állnak.
Búcsú a gyermekvédelemtől: tömegesen távoznak a dolgozók, hat százalékuk már elhagyta a pályát a méltatlan kormányzati ellenőrzések miatt