;

Magyarország;Európai Bizottság;jogállamiság;Ursula von der Leyen;Várhelyi Olivér;

- Visszalépés a Várhelyi Olivérnek ajánlott EU-s portfólió, Ursula von der Leyen prioritásnak tekinti a jogállamiság tiszteletben tartását

Ursula von der Leyen bemutatta a következő Európai Bizottságot, amelynek 21 új tagja lesz, ha az uniós képviselő-testület is úgy akarja.

Várhelyi Olivér magyar biztos a következő öt évben az egészségüggyel és az állatjólléttel foglalkozna - döntött Ursula von der Leyen, a jelenlegi és a következő Európai Bizottság (EB) elnöke. A német politikus kedden az Európai Parlamentben (EP) bemutatta a következő EB összetételét, amelyről majd az Európai Parlament mondja ki a végső szót. A képviselők minden jelöltet meghallgatnak és értékelnek, mielőtt döntenének a teljes grémium jóváhagyásáról. Többségi döntéssel akár meg is buktathatják a nekik nem tetsző jelölteket, ami elhúzhatja a Bizottság november 1-jére tervezett hivatalba lépésének folyamatát. Az EP-ben kínos meghallgatás vár a magyar jelöltre is, akinek a megerősítése korántsem garantált.

Ursula von der Leyen javaslata szerint a biztosi testület jelentősen átalakulna, a munkát hat ügyvezető alelnök - négy nő és két férfi - irányítaná, akik a kontinens földrajzi és politikai sokszínűségét képviselik. A 27 tagú grémiumban mindössze hatan lennének olyanok, akik jelenleg is biztosok. A teljes kollégium többsége a mérsékelt jobboldali Európai Néppárt (EPP) soraiból kerül ki.

Ügyvezető alelnöki pozíciót, ráadásul több százmilliárd euró felzárkóztatási pénz feletti ellenőrzést kapna a neofasisztából olasz kormányfővé avanzsált Giorgia Meloni jelöltje és párttársa, Raffele Fitto, ami egyelőre elfogadhatatlannak látszik néhány baloldali parlamenti párt számára.

- Az új bizottság tagjai munkájukban Európa versenyképességének javítását, a gazdaság karbonmentesítését és a digitalizáció előmozdítását fogják szem előtt tartani - közölte az EB összetételét bemutató strasbourgi sajtótájékoztatóján a bizottsági elnök. Három nagy tagállam - Spanyolország, Olaszország és Franciaország - képviselői felügyelhetik a legfontosabb tárcákat: a versenypolitikát, az állami támogatásokkal kapcsolatos politikát, a támogatási és iparpolitikát. Újdonság, hogy külön biztosa lesz a védelempolitikának, a mediterrán országokkal fenntartott kapcsolatoknak - ami elsősorban a migráció visszaszorítása miatt fontos -, és a lakhatásnak.

Az egészségügyi és állatjóléti tárca visszalépés Várhelyi Olivér számára, aki jelenleg a bővítésért és a szomszédságpolitikáért felel a brüsszeli testületben. Megfigyelők eleve nem vártak kiemelt megbízatást az uniós intézményekkel folyamatosan harcban álló Orbán-kormány kiszemeltjének. A bizottsági elnök az egészségügyi biztos feladatkörévé tenné az Európai Egészségügyi Unió kiteljesítését, ami egyebek között a legfejlettebb kezelésekhez való hozzáférés javítását jelenti. Rábízná a kritikus gyógyszerekről szóló törvény kidolgozását, amelynek célja a gyógyszerek és orvostechnikai eszközök súlyos hiányának kezelése. Ezen felül Várhelyi dolga lenne a gyógyszeripari reform befejezése, a rák elleni európai terv végrehajtásának biztosítása és az élelmiszerbiztonsági előírások végrehajtásának figyelemmel követése.

A második Von der Leyen-bizottság egyik fontos prioritásának tekinti a jogállamiság tiszteletben tartását – derült ki az elnöknek a leendő biztosokhoz írt leveléből. Akárcsak a mostaninak, az új EB-nek is két tagja foglalkozna a demokrácia és a jogállamiság előmozdításával az Európai Unióban: a finn Henna Virkkunen ügyvezető alelnökként, az ír Michael McGrath pedig biztosként.

Mindkét politikus újonc, olyan tagállamot képvisel, amely az uniós értékek tiszteletben tartásának legharsányabb szószólója 

a kormányközi EU Tanácsban. Feladatuk lenne például a jogállamisági jelentések elkészítése és kiegészítése, a jogállamiságot rendszerszinten sértő tagállamok elleni hetes cikkelyes eljárás megerősített alkalmazása.

A várhatóan késő ősszel felálló uniós testületben Donald Tusk lengyel kormányfő bizalmasa, Piotr Serafin vinné a költségvetési ügyeket. „Ön biztosítani fogja, hogy a jogállamiság tiszteletben tartása továbbra is elengedhetetlen legyen az uniós források eléréséhez, mind a jelenlegi, mind a jövőbeli költségvetésben”, írta a neki címzett levelében Ursula von der Leyen.

Nagyjából 8 és fél méteres vízszintnél fog tetőzni a Duna, csütörtök délelőttre pedig a főváros teljes mértékben készen lesz majd a védekezési munkákkal – közölte a főpolgármester.