Az előrejelzések egyre kiszámíthatóbbak, most már egészen biztosan lehet mondani, hogy nagyjából 8,5 méter környékén fog tetőzni a Duna – jelentette ki Karácsony Gergely főpolgármester a Római parttól nem messze, a Királyok útjáról közvetített videós bejelentkezésében. Hozzátette, mindez azt jelenti, hogy nem fogjuk elérni a 2013-as árvíz szintjét.
Egy hosszú, és szerintem egyébként értelmetlen politikai vita miatt nem épült meg itt a védelem, ennek megfelelően most egy több kilométer hosszú agyag gáttal erősítjük meg a földgátat annak érdekében, hogy meg tudjuk védeni az itt lévő, körülbelül harmincezer embernek az otthonát – hangsúlyozta a főpolgármester, kiemelve, jelenleg ez a leggyengébb pontja a budapesti árvízi védekezésnek. Az Aranyhegyi-pataknál és a Barát-pataknál 2013 óta már megépült az árvízvédelmi rendszer, a mostani beruházás pedig biztosítja, hogy a csillaghegyi öblözetben lakók teljes mértékben védettek legyenek – állapította meg.
Karácsony Gergely leszögezte,
„rengeteg munka van még itt, de mire megérkezik a tetőzés, bőven készen leszünk minden árvízi védekezéssel”.
A főpolgármester elmondta, hogy a Margit-sziget a másik pont, ahol védekezni kell, ott 800 ezer homokzsákot töltenek meg, gépesített módon. A szigetre való bejárást reggel a déli oldalon lezárták, előbb-utóbb pedig erre az Árpád híd felől is szükség lesz.
A Hajógyári-sziget árvízvédelmi terület, tehát itt nem védekezünk, itt a természet sok évszázados, évezredes rendjének megfelelően eleve egy ártéri galériaerdő alakult ki. A kapcsolódó hidakat lezárjuk, az ott lévő vagyonokat pedig mentjük, ott lekapcsolják az áramot és más módon védik az ingatlanokat
– jelentette ki. Karácsony Gergely megjegyezte, itt azért sem védekeznek, mert ha valahol védik a várost, azzal még inkább emelik a vízszintet.
A főpolgármester elmondta, hogy a Dagály uszoda környékén szerdán erősítik meg a védelmet egy mobilgáttal, csütörtök délelőttre pedig a főváros teljes mértékben készen áll majd a Duna tetőzésére.
Karácsony Gergely leszögezte, a védekezés nem csak abból áll, hogy különböző gátakkal megvédik Budapestet az árvíztől. Rengeteget kell védekezni például a föld alatt is, az pedig nagyon fontos, hogy a fővárosi vízszolgáltatás biztosított legyen. Ehhez rengeteget dolgoznak a fővárosi vízművek munkatársai – mondta, hozzátéve, a kutak egy részét be kell zárni, a másik részét meg kell védeni, a vízminőséget pedig folyamatosan ellenőrizni kell.
A főpolgármester mindenkinek megköszönte a munkáját, illetve a budapestiek türelmét és megértését kérte, kiemelve, hogy egy elhúzódó árvízre kell felkészülni. Egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a szakértők szerint a szokásosnál nagyobb lesz a sodrás. Így azok, akik meg akarják nézi, ahogy a Duna – valószínűleg már ma estétől – elönti a pesti és a budai alsó rakpartot, semmiképpen se menjenek közel a folyóhoz, ami most nem a szelíd, hanem a félelmetes arcát fogja mutatni – üzente Karácsony Gergely.
A fogvatartottakat is bevetik, a diákoknak „önkéntes krediteket” ígérnek, Kisoroszit egy hétre is elzárhatja a víz a külvilágtólOrbán Viktor: 540 kilométer hosszúságban védekezünk, a Lajta mentén a legnehezebb a helyzetSzerdától csak a Margit híd, budai hídfőig jár a H5-ös HÉV