A legfrissebb előrejelzés alapján a Duna a magyarországi szakaszon a harmadfokú árvédelmi szintet meghaladóan tetőzik a legtöbb helyen, a Lajtán a valaha mért legmagasabb vízállást, a Murán pedig az első fok szintjét megközelítő tetőzésekre számítanak – közölte kedd délután az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).
Budapesten várhatóan kedd este lép ki az alsó rakpartra a víz, a tetőzés a fővárosban – a jelenlegi adatok szerint – szombaton valószínű. A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrben a harmadfok szintje feletti tetőzésre lehet számítani.
Az összes érintett önkormányzatnál megkezdődött a védművek kiépítése, a Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz, a Lajta esetében pedig Mosonmagyaróvárnál elképzelhető, hogy meg kell nyitni a szükségtározót.
Készenlétben a rabok és a büntetés-végrehajtási dolgozók
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) lapunkhoz is eljuttatott közleményében azt írta, a hazai börtönök felkészültek arra, hogy aktívan részt vegyenek az árvízi védekezésben, mint ahogyan ez történt legutóbb, 2013-ban is.
Jelenleg 2500 fogvatartott és összesen 700 büntetés-végrehajtási dolgozó áll készenlétben.
„Kollégáink és a feladatra önként jelentkező fogvatartottak tettre készen várják, hogy segítsék a védekezést. Az árvíz elleni védekezésben az intézetek falain kívül és belül is részt veszünk. A védelmi feladatokat irányító hatóságok, illetve a védelmi bizottságok felkérésére 500 fogvatartottat – akik alacsony biztonsági besorolásúak –, valamint 700 kollégánkat külső helyszínen, az országban bárhol képesek vagyunk a védekezés munkálatainak elvégzéséhez biztosítani. Ők közvetlenül a gátakon homokzsákok töltésével, pakolásával; míg további 2 000 fogvatartott kizárólag a börtön falain belül, a homokzsákok töltésével tudják segíteni a védekezést” – áll a közleményben.
A BvOP kiemelte, hogy eddig három felkérésnek tett, illetve tesz eleget a büntetés-végrehajtási szervezet:
a Fővárosi Védelmi Bizottság megkeresésére munkatársaik a mai naptól a Margit-szigeten veszik ki részüket az árvízi védelmi feladatokból.
a Váci Fegyház és Börtönben 120 fogvatartott mintegy 17000 homokzsák feltöltését kezdte meg az intézet területén belül, amelyeket az illetékes védelmi bizottság teherautókkal szállít el a zsákok rendeltetési helyére. Az intézet ezen felül külön intézkedéseket tesz a saját védelme érdekében is: a börtön a Duna-parthoz legközelebb eső részén védvonalat épít, amelyet a büntetés-végrehajtási dolgozók és a fogvatartottak homokzsákokkal erősítenek meg.
Sopronkőhidán az Ikva-patak áradása miatt kellett a segítség, rövid időn belül közel 1000 homokzsákot töltöttek meg, majd adtak át a Soproni Védelmi Bizottság részére.
Veszély esetén azonnal kikapcsolják az áramot
Az E.ON közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy a dunai árhullám levonulása során, veszély esetén azonnal kikapcsolja az áramot az érintett területeken. A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatának üzemeltetésért felelős vállalatcsoport szakemberei folyamatosan, éjjel-nappal kapcsolatban állnak az árvízi védekezést irányító hatóságokkal és a helyi önkormányzatokkal, velük együttműködve vesznek részt a krízishelyzet kezelésében.
„Az érintett területeken az E.ON egészen addig biztosítja az áramellátást, ameddig az biztonságosan megtehető, veszélyhelyzet esetén azonban azonnal kikapcsolják a szolgáltatást. Az óvintézkedésekre az ügyfelek élet- és vagyonbiztonságának megóvása érdekében lehet szükség” – áll a közleményben. Az E.ON arról is beszámolt, hogy
Pilismarót és Neszmély térségében, valamint a Sólyom-szigeten már megtörténtek az első biztonsági kikapcsolások.
A cég az ár levonulásának ütemét is folyamatosan figyeli majd, és a krízishelyzet megszűnését követően a lehető leghamarabb újraindítja az áramellátást az érintett területeken.
Óbuda 145 ezer zsákkal és 360 köbméter homokkal segíti a védekezést
A III. kerületi önkormányzat közölte, hogy 145 ezer zsákkal és 360 köbméter homokkal segíti az árvízi védekezést a Római-parton. A Pók utca 1. szám alatti telephelyük folyamatos, éjjel-nappali nyitva tartás mellett biztosítja a Nánási út, Királyok útja és a Duna közötti területen élők számára a homokzsákok és a homok átvételét, illetve szükség szerint segítséget nyújtanak a homok kiszállításában is. A közlemény szerint az érintett területen lévő keresztutcákba, összesen 11 helyszínre szállítottak homokot, amelyet a helyi árvízi védekezéshez bárki, szabadon felhasználhat.
Az önkormányzat kollégái folyamatosan a helyszínen vannak, kedden egész nap teherautóval és 30 ezer zsákkal járják a római-parti utcákat, minden házba becsengetnek, és a lakók igénye szerint biztosítják a védekezéshez szükséges eszközöket, önkéntes segítőket.
Orbán Viktor ismét megtekintette az árvízi védekezést, Vitályos Eszter szerint dolgoznak, mint az állat (VIDEÓ)A lakossági kérések fogadására és az önkéntesek munkájának koordinálására árvízi zöldszámot is (06 80 630 181) üzemeltetnek, az önkénteseket a lakossági igények szerint helyszínekre irányítják, valamint meleg ételt és italt biztosítanak számukra.
Mozgósítják a diákokat
A kultúráért és innovációért felelős miniszter eközben a Pest vármegyei Pócsmegyeren arról beszélt, több ezer középiskolás és felsőoktatásban részt vevő hallgató fiatal segít az árvízi védekezésben. „Erős fiataljaink vannak, akik készek minden olyan helyzetben segíteni, amikor szükség van rájuk; most olyan helyzetet élünk, amikor mindenkinek az összefogására szükség van” – mondta Hankó Balázs, hozzátéve, a következő napokban több ezer fiatalt mozgósítanak, hogy a Duna szakaszain végig segítsék az árvízi védekezést. Mint mondta, a résztvevők „önkéntes krediteket” fognak kapni. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a NEPTUN rendszeren keresztül küldött üzenetet a hallgatóknak, a Nemzeti Szakképzési Hivatal a KRÉTA rendszeren keresztül hívta segíteni a fiatalokat, a kormány pedig a koordinálásban segíti őket. Az árvízi védekezésben való részvétel beleszámít a középiskolások 50 órás kötelező közösségi szolgálatába.
Eszterhai Marcell, a HÖOK elnöke elmondta, hogy az árvízi védekezésben részt vevő hallgatók a jövő évi EFOTT-ra napijegyet fognak kapni, segítségüket pedig a kreditekkel is jutalmazzák.
A sződligeti iskolában átmenetileg csak ügyelet lenne
Juhász Béla, a Pest vármegyei Sződliget polgármestere a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy
a 2-es út lezárása vízállástól függően szeptember 19-én, csütörtökön 12 órakor történik meg. A kijelölt terelőút az M2-es autópályán keresztül lesz, és kezdeményezte, hogy a vészhelyzet alatt azt matrica nélkül lehessen használni.
kezdeményezte, hogy az M2 Göd északi lehajtó lezárását a vészhelyzet végéig halasszák el.
a lehetséges kitelepítés miatt rendkívüli tanítási szünetet is kezdeményezett szeptember 19 és 23 között, az iskola ügyeletet biztosít.
A polgármester közölte, jelen állás szerint a tetőzés szeptember 21-én, szombaton várható, 55 cm-rel a 2013-as árvízi szint alatt.
OVF: A Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz, Budapesten péntek éjszaka tetőzhetKisoroszi teljesen elszigetelődhet
Molnár Csaba, a Pest vármegyei Kisoroszi polgármestere a hirado.hu-nak elmondta, a település készül egy rekordközeli árvízi szintre, amely akár elérheti a 2013-as 890 centiméteres magasságot is. Ennek megfelelően elrendelték a harmadfokú védekezési fokozatot, és felkészítették a lakosságot arra, hogy Kisoroszi várhatóan 6-8 napig el lesz zárva a külvilágtól.
„Ez a legnagyobb probléma jelenleg, hogy Kisoroszi teljesen elszigetelődhet, és ennek megfelelően kell megoldanunk az ellátási kérdéseket”
– fogalmazott a polgármester.
Az elzárásra való felkészülés érdekében az önkormányzat biztosítja, hogy az alapvető élelmiszer-ellátás zavartalan legyen, emellett orvosi és tűzoltói ügyeleteket is fenntartanak. A legrosszabb esetben nagy teljesítményű motorcsónakokkal kell éjszakai vészhelyzetben átszállítani a folyón az embereket. Az árvízvédelem hagyományos részét képező gátak megerősítése és a homokzsákok elhelyezése is folyamatban van. „Ezzel jól haladunk, és egyelőre minden a menetrend szerint megy” – jelentette ki.
Lezárt utak és határátkelőhelyek
A Duna magas vízállása miatt lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.
A Duna áradása illetve a védekezési munkák miatt két megyében több utat is lezártak, az Útinform összesítése szerint Komárom-Esztergom vármegyében
a 11-es főutat teljes szélességében lezárták Esztergom nyugati határában, a 68-as és a 72-es kilométer között, itt ideiglenes gátat építenek. Kerülni a 111-es főút felé lehet.
a 11-es főúton, Pilismarót térségében is árvízvédelmi munkákat végeznek, az 53-as és az 54-es kilométer között csak a fél útpálya járható.
a 111-es főúton Esztergom déli határában, az 1-es és a 2-as kilométer között félpályás lezárást vezettek be, de szerdától itt sem kizárt az útlezárás.
lezárták a Dunaalmás hajóállomáshoz vezető bekötőutat, illetve Dunaalmás vasútállomáshoz vezető utat Dunaalmás belterületén.
Pest vármegyében
leginkább a Duna menti kerékpárutak nem járhatóak, így lezárták a Vác-Sződliget kerékpárutat az 1-es és az 5-ös kilométer között, Szentendre közelében a Budapest-Szentendre EV6 kerékpárutat a 2-es és a 3-as kilométer között, a Megyeri-híd alatti kerékpárutat, valamint a Helemba-hídhoz vezető kerékpárutat.
a szobi és pilismaróti komphoz vezető út is zárva van.
az Ipolydamásd országhatárhoz vezető utat egy 500 m-es szakaszon árvízi védekezés miatt kellett lezárni. Ennek folytán a Helemba határátkelőhely sem használható, a határátlépés nem lehetséges.
Leálltak a BKV-hajók
A BKV a Facebookon közölte, hogy a dunai árhullám miatt leállította 10 hajóját, valamint lezárta 17 kikötőjét. A hajókat és a kikötőket rögzítették, állapotukat folyamatosan ellenőrzik. „Hogy az áradás alatt is meg tudjuk közelíteni őket, az egyik hajó szolgálati csónakját kiemeltük a rakpartra. Kollégáink minden nap átvizsgálják a tartóköteleket, illetve, hogy tehermentesítsék az acélsodronyokat, eltávolítják az uszadékot. Az árvíz – az eddigi előrejelzések alapján – a D14 kompszolgáltatást várhatóan nem akadályozza majd” – áll a bejegyzésben.
„A lehető legkisebb emberi zavarás biztosíthatja a túlélés lehetőségét” - Mentik a vadállományt a GemencbenMagyar Péter hiányolja a katonákat a gátakról, Orbán Viktortól vár magyarázatot arra, mi lett a korábbi ígéretekkelSzalay-Bobrovniczky Kristóf szerint annyi katona megy a gátakra, amennyi csak kell