;

korrupció;Európai Parlament;Orbán Viktor;soros elnökség;jogállamiság;autokrácia;

- „A vitában készek vagyunk szembesíteni Orbán Viktort mindazzal, amit ő és az általa vezetett kormány tesz az EU magyar elnökeként”

A Fidesz európai szövetségesei nehezen értik, hogy a parlamentben bárki megpróbálhat megakadályozni egy demokratikus vitát. 

Orbán Viktor jövő szerdán felszólal az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén, hogy ismertesse a magyar uniós elnökség programját. A nyolc frakció vezetői készülnek a vitára: van aki nyílt véleménycserét vár, más szembesítésről, one man show-ról és cirkuszról beszél.

Magyarország július elseje óta áll a kormányokat képviselő EU Tanács élén, és a soros elnökséget betöltő többi tagállamhoz hasonlóan, első számú vezetőjét a képviselő-testület meghívta a strasbourgi plenáris ülésére. A reggel 9 órakor kezdődő és három órásra tervezett tanácskozáson először a kormányfő kap szót, majd a beszédét követően a politikai csoportok képviselői. Orbán Viktornak a vita végén lehetősége lesz válaszolni az elhangzott felvetésekre.

Az előzetes tervek szerint nem az ülés után, hanem előtte, kedd délután találkozik majd a sajtó képviselőivel, ennek időpontja azonban még változhat. Ugyancsak kedden részt vesz a Fidesz képviselőit befogadó Patrióták Európáért nevű frakció ülésén, amely a harmadik legnagyobb tömörülés az EP-ben.

A pártcsaládok nem fogják bojkottálni a miniszterelnök beszédét, jóllehet korábban elhangzottak ilyen javaslatok. A Zöldek kifejezetten ellenezték, hogy

„Orbán Viktornak platformot biztosítsunk propagandája és álhírei terjesztéséhez, és nagyon szomorú, hogy végig kell csinálnunk ezt a cirkuszt”

- fogalmazott szóvivőjük, Simon McKeagney.

Utta Tuttlies szóvivő a Szocialisták és Demokraták csoportjától viszont azt hangsúlyozta, hogy

„Orbánnal ellentétben az Európai Parlament tiszteletben tartja a demokráciát és ezért ugyanolyan udvariasan meghívta őt, mint a soros elnökséget betöltő többi tagállam vezetőjét.”

A szélsőjobboldali Patrióták Európáért frakció teljes mellszélességgel támogatta a vita megtartását: „Úgy gondoljuk, hogy a vita ellehetetlenítése ellenkezik a demokrácia alapelveivel. A vita demokratikus rendszerünk alapköve. A nyílt párbeszédről, az ötletek bemutatásáról és arról szól, hogy mindenki hallassa a hangját. Nehezen értjük, hogy bárki megpróbálná ezt megakadályozni”, fejtette ki szóvivőjük, Alonso de Mendoza.

Ha nem is ennyire lelkesen, de kiálltak az eszmecsere megtartása mellett az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformerek is, akik között Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és a volt lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság tagjai foglalnak helyett. Michael Strauss szóvivő szavai szerint az EP a legmegfelelőbb hely az efféle viták megtartására, amelyet a képviselőik „várva várnak”.

A legnagyobb parlamenti frakció, az Európai Néppárt nevében Manfred Weber elnök egy mondatban foglalta össze a tanácskozással kapcsolatos várakozásait:

„A vitában készek vagyunk szembesíteni Orbán Viktort mindazzal, amit ő és az általa vezetett kormány tesz az EU magyar elnökeként.”

A szocialisták vezetője, Iratxe García Pérez közleménye szerint a magyar kormányfő ahelyett, hogy elkötelezetten és felelősen látná el az elnökségből adódó feladatait,

„kezet ráz az Unió ellenségeivel, nyíltan szembeszegül az uniós joggal, és vétójával megakadályozza a fontos döntéseket. Egy tagállam, és különösen az EU Tanács vezetőjeként becsületes közvetítőként kell eljárnia, a közösen képviselt nézeteket és álláspontokat kell képviselnie, nem pedig egyszemélyes show műsort adnia”.

A liberális Újítsuk meg Európát frakció elnöke, Valérie Hayer nyilatkozatában azt állította, hogy a magyar EU elnökség kezdete óta Orbán Viktor elfogadhatatlan, elszigetelt egyéni lépéseivel semmibe veszi az európai értékeket. “Tudnia kell, hogy mi, az Európai Unió nem fogjuk tétlenül nézni, hogy ingyen elárulja a demokratikus értékeket”, fogalmazott. A liberálisok meghívására ott lesz a strasbourgi ülésteremben a Momentum néhány politikusa, köztük Donáth Anna volt EP-képviselő.

„A Zöldek képviselőcsoport soha nem fogja abbahagyni a harcot a jogállamiságért és az európai értékekért, és a jövő héten Strasbourgban szembeszállunk Orbán bigottságával és korrupciójával”

 - szögezte le Terry Reintke frakcióvezető lapunknak elküldött közleményében.

A szélsőbaloldali pártcsalád, a Baloldal elnöke, Martin Schirdewan a Népszavának kiemelte: „Orbán Viktor zsarolja az EU-t, és az Európai Bizottság ezt hagyja. Kezdettől fogva követeltük, hogy az EU Tanácsának elnökségét ne Magyarországnak és Orbánnak adják át, hanem a sorrendben közvetlenül utána következő tagállamnak.

Jelenleg egy autokrata vezeti az Uniót, miközben továbbra is aláássa a demokráciát Magyarországon”. 

A Baloldal vezetője szerint az antifasisztákkal való bánásmód csak egy példa rá, hogyan működik Orbán rendszere. Schirdewan az olasz Ilaria Salisra utalt, akit elmondása szerint rendkívül rossz körülmények között, 15 hónapig tartottak előzetes letartóztatásban Magyarországon, miután részt vett egy utcai zavargásban. Salis jelenleg a szélsőbaloldali frakció tagja az EP-ben, és tervezi, hogy felszólal Orbán Viktor beszédének elhangzása után.

Kérésünkre sem a Patrióták Európáért, sem az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció nem kívánta megfogalmazni várakozásait az Orbán-beszéddel kapcsolatban. A szélsőjobboldali Szuverén Nemzetek Európája politikai csoport, amelynek tagja a Mi Hazánk Mozgalom egy képviselője is, nem reagált a megkeresésünkre. 

A főpolgármesteri pozícióról kevéssel lemaradt politikus felháborodott azon, hogy az októbertől újrázó Karácsony Gergely Gyurcsány Ferenccel egyeztetett Budapest jövőjéről, sőt a DK-frakcióval már kétszer is, míg a többiekkel egyszer sem.