Az már korábban eldőlt, hogy a vezetőség nem látogat Budapestre, noha a tisztséget éppen betöltő országot mindig felkeresi. Egy EU forrásunk szerint a testület helyett Roberta Metsola elnök vizitál majd a magyar fővárosban, de az utazását nem a közeljövőre tervezi. Bevett gyakorlat az is, hogy az EP szakbizottságai meghívják az elnökséget betöltő kormány tagjait, ismertessék a programjukat a képviselők előtt. Erre általában az elnökségi félév első egy-két hónapjában kerül sor. A parlamenti vezetőség most úgy döntött, hogy a szakbizottságokra bízza, hogyan járnak el, fogadják-e vagy sem a minisztereket.
A tagállamok többségéhez hasonlóan, az uniós képviselő-testület is felháborodott Orbán Viktor júliusi „békemisszióján”, amikor a kormányfő a soros elnökség nevében, de előzetes egyeztetések nélkül felkereste Moszkvát és Pekinget. Az EP egy Ukrajnáról szóló állásfoglalásban elítélte a látogatásokat, amelyek szerinte „kirívóan sértik az Unió Szerződéseit és a közös külpolitikát, beleértve a lojális együttműködés elvét”. A parlament számos korábbi határozatban kifejtette azt is, hogy Magyarország az elmúlt másfél évtizedben megszűnt demokrácia lenni és a választási autokrácia hibrid rezsimjévé vált. A képviselőcsoportok zöme emiatt kezdettől fogva ellenezte, hogy Orbán Viktor kormányával szorosan együttműködjenek a magyar soros elnökség alatt.
Orbán Viktor „békemissziója” miatt Budapest helyett Brüsszelben gyűlnek össze az uniós külügyminiszterekA téma biztosan szóba kerül a jövő szerdára tervezett strasbourgi plenáris vitában, amelyen az EP meghívására a kormányfő ismerteti a magyar elnökség prioritásait. A frakcióktól kapott tájékoztatás szerint minden politikai csoport részt fog venni a reggel 9 órakor kezdődő eszmecserén, bár korábban néhányuk fontolgatta a távolmaradást. Orbán beszédére a meghatározó pártcsaládok vezetői fognak reagálni, az Európai Néppárt nevében például a német Manfred Weber, a Szocialisták és Demokraták színeiben a spanyol Iratxe García Pérez. Mint az egyik kisebb pártcsoport szóvivője megjegyezte lapunknak: „Ott leszünk, hogy megcáfoljuk a hazugságait”. A magyar ellenzéki képviselők közül a tiszás Magyar Péter és a DK-s Dobrev Klára szólal fel vitában.
Orbán Viktor: Jelenleg nem az EU-s alapértékek, hanem a létkérdések a fontosak