;

panel;lakások;Duna House;négyzetméterár;magyar ingatlanpiac;tégla;

- Még drágábbak a lakások, Budán már 1,35 millió forint egy használt téglalakás négyzetméterára

A népszerűségi versenyben Újbuda tört az élre Budapesten. A lakásvásárlást tervezők csaknem húsz százaléka ide költözne.

Országszerte megnőtt a kereslet a lakások iránt a korábbi évekhez képest a nyáron, ami miatt az ország minden területén emelkedtek az ingatlanárak – derült ki a Duna House lapunkhoz is eljuttatott augusztus havi ingatlanpiaci elemzéséből. Az erős keresletnek köszönhetően az előző év augusztusához képest mind a téglaépítésű házak és lakások, mind pedig a panelek tekintetében drágulás történt. A leglátványosabban a fővárosban, ahol a budai oldalon a téglalakások négyzetméterára meghaladta az 1,35 millió forintot, a pesti oldalon 830 ezer, a belvárosban pedig millió feletti egységáron keltek el az ilyen típusú ingatlanok.

A fővárosi panellakásokért fizetett négyzetméterár is emelkedett, a budai oldalon 910 ezer forint, míg Pesten 825 ezer forint körül alakult az átlag. Kelet-Magyarországon 364, nyugaton 448 ezer forint körül alakult a téglalakások és házak négyzetméterára 2024 augusztusában. Vidéken árak tekintetében a házgyári lakások viszik a prímet: a keleti országrészben 553, nyugaton 549 ezer forintos négyzetméterárra számíthatnak a vevők, ha házgyári lakás vásárlását tervezik. A fővárosban jelenleg Újbuda a legnépszerűbb kerület, a vevők 19,1 százaléka jelölte meg a preferenciái között.

A kereslet nem csak az árakra, de az ingatlanok forgási sebességére is kihat. A vidéki panellakások esetében átlagosan 3 hónapra volt szükség az értékesítéshez, míg a fővárosi lakótelepi lakások esetében Budán szintén 3 hónap kellett, Pesten azonban kevesebb, körülbelül 2,5 hónap is elegendő volt. A téglaépítésű lakások és házak eladásához Budapesten átlagosan 4 hónap szükséges, a vidéki területeken valamivel több, átlagosan 4,6 hónap kellett a sikeres üzletzáráshoz.

Az eladói motivációt vizsgáló felmérés szerint a fővárosban többségében, az esetek 34 százalékában a nagyobb ingatlanba költözés késztette régi ingatlanjuk eladására a tulajdonosokat, míg 26 százalékuk befektetésként vásárolt ingatlanját értékesítette és mindössze 16 százalék volt az örökölt ingatlanok aránya. Vidéken, ahol az adásvételek leggyakoribb eladói motivációja 25 százalékkal az örökölt ingatlan eladása volt, 23-23 százalékos arányban a nagyobb ingatlanba költözés, vagy a korábbi ingatlanbefektetés értékesítése volt a tulajdonosok által kitűzött cél.

A szankciósról is.