Az MTI tudósítása szerint kedden a BMW debreceni gyáránál induló beruházás kapcsán úgy fogalmazott, hogy a német autókonszern „hazánk legnagyobb naperőművét építi fel”, illetve „ez lesz Magyarország legnagyobb ipari naperőműve”. A fideszes politikus hosszan dicsérte az Orbán-kormány környezetvédelmi politikáját, illetve szerinte a két német vállalat, vagyis a BMW és a kivitelezést vállaló E.ON, „a Guinness Rekordok Könyvének a jövő évi kiadásában jogosan tarthat igényt a bekerülésre”. A külügyi tárca közleményéből ugyanakkor nem derült ki a tervezett telep teljesítménye és az sem, hogy a BMW az ott termelt áramot saját célra használná-e fel. Szintén megjegyzendő: a magyar kormány – így Szijjártó Péter – korábban többször bírálta Németországot megújulókra alapozó, atomellenes energiapolitikájuk és Ukrajna háborús támogatása miatt.
A BMW és az E.ON tegnapi közleménye ugyanakkor tisztázta: a telepet 43 megawattosra (MW) tervezik és 2025. végén adnák át. Idézett nyilatkozataik azt is egyértelműsítik, hogy a német csoport saját gyárát látná el ily módon árammal. Bár a 43 MW a fellelhető adatok alapján nem fér a hazai naperőművek Top 10-ébe, a saját célú szolártelepek sorában európai szinten is kiemelkedő. Ámbátor a Guinness Rekordok Könyvére nem érdemes pályáznia: a spanyol Iberdola a cartagenai ipari park számára például 100 MW-s naptelepet épít.
A tervezett méretet a hazai „ipari naperőművek” legnagyobbikának nevezni szintén téves. A szakmai szóhasználatban ugyanis minden, nem háztáji, illetve 50 kilowatt feletti szolártelep „ipari”. Így tehát, Szijjártó Péter állításával szemben, a legnagyobb „ipari naperőmű” nálunk jelenleg a 250 MW-s mezőcsáti. A hazai áramrendszer egyensúlyáért felelős, állami Mavir legfrissebb kimutatása szerint augusztus elsején 1420, napelemes, saját célra termelő erőmű (scte) üzemelt az országban, összesen 538 MW beépített teljesítménnyel. Ehhez képest az Energiaügyi Minisztérium szintén tegnapi közleménye szerint az „ipari naperőművek” augusztus 23-n új, 3334 MW-s terhelési csúcsot értek el. A két fogalom azért se keverendő össze, mert utóbbi érték a hazai scte-k teljesítményének több mint hatszorosa. A közlemény szerint az ipari, a háztartási és a saját célú erőművek összteljesítménye augusztusban átlépte a 7000 MW-t.
Így, legalábbis az egységnyi idő alatt hangoztatott valótlanságok alapján, vélhetőleg inkább Szijjártó Péter pályázhatna Guinness-rekorderségre.