Az Orbán-kormány és fideszes politikusok többszörös tagadása ellenére Szlovákiában is foglalkoztatja a közvéleményt az a magát makacsul tartó elképzelés, hogy újabb parlamenti győzelmét biztosítandó a Fidesz több határon túli egyéni választókerületet is létrehozna, amellyel – az elképzelések szerint – csaknem tízzel több mandátumot kaphatna a következő országgyűlési választáson – derült ki a hvg.hu összeállításából. A Napunk cikke nyomán a portál kiemeli, hogy mind a kormánypárti, mind az ellenzéki szlovák politikusok elzárkóztak a határon túli választókerületek ötletétől.
Hivatalosan sem a szlovák kormánypártban, a Smerben, sem az ellenzék képviselői között nem tud senki arról, hogy az Orbán-kormány ilyesmin dolgozna. Ráadásul Szlovákiában nehezített a terep a magyar állampolgársággal – így szavazati joggal is – rendelkezőknek, mert északi szomszédunknál a kettős állampolgárság csak abban az esetben legális, ha az érintett legalább öt éve egy másik országban él. A Napunk kérdésére az ottani parlament külügyi bizottságának kormánypárti elnöke, Marián Kéry sajtómanipulációnak nevezte az értesülést, de nem is értene egyet azzal, hogy ezt bevezessék Szlovákia területén.
A pozsonyi törvényhozás külügyi bizottság ellenzéki alelnöke, Tomás Valásek, a Progresszív Szlovákia képviselője pedig egyenesen provokációnak nevezte a határon túli választókerületek koncepcióját. Szerinte a bevezetése alapjaiban vonná kétségbe a parlamenti demokráciát. – A szlovákiai magyarok Szlovákia állampolgárai. Itt van demokratikus választójoguk, miáltal részt vehetnek a közös hazánkról való döntésekben. A szavazatuk fontos, és fontos részesei voltak a demokratikus változásoknak – közölte. A szlovákiai magyar közéleti személyiségek közül többen nem hallottak a magyar egyéni választókerületek tervéről, de elképzelhetőnek tartják.
Választási csalásnak tartja a DK a határon túli magyaroknak létehozott egyéni választókerületeket, ezért aláírásokat gyűjt elleneUjhelyi István: Karácsony Gergely már 2018-ban felvetette a határon túli egyéni választókerületek kialakításának lehetőségétAmint az összeállításból kiderül, a romániai magyarok körében kisebb a szkepszis. Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei képviselője a párt nevében nyilatkozva a Transtelexnek korábban arról beszélt, hogy bár bonyolult lenne az egyéni választókerületek rendszerét létrehozni, de ő is lehetségesnek és elképzelhetőnek tartja, de arra, hogy konkrétan a pártja egyetért-e az ötlettel, már nem válaszolt.
Publicus: Még a Fidesz szavazóinak 44 százaléka sem ért egyet azzal, hogy a külhoni magyarok képviselőket küldhessenek a magyar parlamentbeAlakul a terv, határon túli egyéni választókerületekkel tartaná magát hatalomban a Fidesz