;

EU;tiltakozás;Hongkong;újságírók;börtönbüntetés;sajtószabadság;elítélés;

Chung Pui-kuen, a Stand News egykori főszerkesztője a bíróság épülete előtt Hongkongban augusztus 29-én

- A sajtószabadságot kéri számon az EU az újságírókat lázításra hivatkozva bebörtönző Hongkongon

Kína egyik különleges közigazgatási területén nem ez az első büntetőeljárás a sajtó képviselőivel, illetve az ellenzékkel szemben.

A sajtószabadság tiszteletben tartására szólította fel Hongkongot az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS). A brüsszeli közlemény a 2021-ben megszűnt Stand News című hongkongi online hírportál korábbi főszerkesztőjének és felelős szerkesztőjének elítélésérére reagált. Az EEAS szóvivője amiatt tiltakozott, mert a hongkongi illetékes bíróság két évig tartó börtönbüntetésre ítélte a híroldal két korábbi vezetőjét, Chung Pui-kuen főszerkesztőt, és Lam Siu-tung felelős szerkesztőt „lázító anyagok közzétételére és sokszorosítására irányuló összeesküvés elkövetéséért”.

– Az Európai Unió felszólítja a hongkongi hatóságokat, hogy állítsák helyre a sajtószabadságba vetett bizalmat az országban, és hagyjanak fel az újságírók büntetőeljárás alá vonásával. A szabad, független és a többfajta véleménynek helyet adó média megőrzése létfontosságú az ellenállóképes és egészséges társadalmak számára – szögezte le az uniós szervezet. Hozzátették, az ítélet újabb jele annak, hogy egyre inkább szűkül a hongkongi alaptörvényben is alapvető jogok között rögzített sajtószabadság tere. Továbbá az ítélet azzal a veszéllyel jár, hogy tovább gátolja a pluralista eszmecserét és a szabad információáramlást, amelyek Hongkong gazdasági sikerének sarokkövei.

A bírósági eljárás részeként a két érintettet több mint 300 napig előzetes letartóztatásban tartották. Tárgyalásuk pedig a becsült 20 nap helyett összesen 57 napig tartott. Az ítélet közel három évvel azt követően született, hogy 2021 decemberében több rendőr érkezett a hírportál irodájába, ahol dokumentumokat foglaltak le és többeket előállítottak. A tárgyalás során az ügyészek azzal vádolták a weboldal vezetőit, hogy 2020 júliusa és 2021 decembere között 17 olyan „lázító tartalmú híranyagot tettek közzé, amelyek becsmérelték a pekingi kormányt, a hongkongi hatóságokat és a nemzetbiztonsági törvényt”.

Ez év elején, ahogy arról lapunk is beszámolt, Jimmy Lai hongkongi médiamogult és demokráciapárti aktivistát állították bíróság elé, aki a korábban ellene indított eljárásokban hozott ítéletek alapján jelenleg is börtönben ül. Lai ellen az újabb fő vád, külföldiekkel való összeesküvés, és a korábban hozzá tartozott médiumokban „lázító anyagok közzététele”, s bár minden vádat tagadott, akár életfogytiglani büntetéssel is sújthatják.

A küzdősport szembetalálta magát az erkölcsrendészettel.