A vádlottak padjára összesen 47 embert ültettek, akiket “államellenes összeesküvéssel” vádolnak a 2020 júliusi ellenzéki előválasztással kapcsolatban. Köztük van például a 26 éves Joshua Wong aktivista és az 58 éves Benny Tai jogászprofesszor, akik a 2014-es “esernyős tüntetések” vezéralakjai voltak, valamint a 35 éves Au Nok-hin és a 66 éves Claudia Mo egykori törvényhozók.
A “hongkongi 47-ek” néven ismertté vált csoport tagjait egytől-egyig 2021. január 6-án csukták le egy összehangolt akció keretében. Túlnyomó többségük azóta folyamatosan börtönben ül, a korábban szigorú karanténszabályok miatt pedig az első hónapokban nem találkozhattak és nem is levelezhettek szeretteikkel vagy ügyvédjeikkel. A 47-ek ellen azért emeltek vádat, mert jelölt-aprisánsként vagy szervezőként szerepet vállaltak a 2020 júliusi ellenzéki előválasztáson. A szavazás meghirdetett célja az volt, hogy kiválasszák a legnépszerűbb jelölteket és ezzel biztosítsák a demokráciapárti erők győzelmét a két hónappal később esedékes törvényhozási választáson. Az ellenzék arra készült, hogy a Törvényhozó Tanácsban szerzett többséggel megakadályozza jogszabályok és a költségvetés elfogadását, ezáltal távozásra kényszerítse a Peking által kinevezett kormányzót.
A 137 oldalas vádirat szerint az előválasztás “egyértelmű kísérlet volt az államhatalom felforgatására”, mivel a politikusok a törvényhozás “normális működésének megzavarására”, “végső soron a kormány egészének megbuktatására” törekedtek.
Dennis Kwok, az Egyesült Államokban száműzetésben élő volt hongkongi képviselő röhejesnek minősítette a megfogalmazott vádakat.
Az AFP-nek kifejtette: felforgatással olyan személyeket szokás vádolni, akik erőszakkal akarják megbuktatni a rezsimet, nem azokat, akik “egyszerűen csak elindulnak a választáson” és megígérik, hogy “rákényszerítik a kormányt arra, hogy az általuk képviselt emberek követeléseire reagáljon." Ronni Tong, a Peking-barát hongkongi kabinet egyik tagja viszont úgy vélte: törvényellenes, ha a kormány megbuktatásának szándéka áll a szervezkedés mögött.
Az ellenzék a városvezetés leváltásával demokratikus reformokat és a 2019-es tömegtüntetések más követeléseinek teljesítését szerette volna kikényszeríteni. A hongkongi ügyészség által az összeesküvés egyik főszervezőjeként azonosított Benny Tai viszont azzal is számolt, hogy a pekingi rezsim esetleg nem lesz hajlandó engedményeket tenni. A jogászprofesszor az azóta megszűnt Apple Daily napilapban vázolta fel, hogy ez esetben mi történhetne: Hongkongot tömegtüntetések béníthatnák meg, azt a hatóságok vérbefojthatnák és a Nyugat emiatt szankciókat vezethetne be Kína ellen. Benny Tai cikkében világossá tette, hogy mindössze spekulál, de a hatóságok mégis tervként tekintenek írására. Úgy állítják be, mintha az ellenzék kifejezetten azt akarta volna elérni, hogy Kína vérfürdőt rendezzen Hongkongba és ezért szankcionálják az ázsiai országot.
A demokráciapártiak “összeesküvése” végül hiábavalónak bizonyult: a törvényhozási választást a koronavírus-járványra hivatkozva másfél évvel később rendezték meg, egy új, kizárólag “hazafias jelöltek” indítását megengedő választási rendszerben, az ellenzék kizárásával.
A pekingi rezsim mára teljesen saját képére formálta Hongkongot, emiatt borítékolható, hogy bűnösnek találják a hongkongi 47-eket. A kirakatper várhatóan 3-4 hónapig fog tartani. A vádlottak közül már 29 bűnösnek vallotta magát, néhányan ezzel űztek gúnyt az eljárásból, hárman viszont az enyhébb büntetés reményében vállalták, hogy terhelővallomást tesznek társaikra.