;

önkormányzat;népszavazás;Terézváros;Airbnb;lakók;szállásadók;ellenkampány;

- Új lakóktól féltik Terézvárost az Airbnb és a jól fizető turisták mellett kampányoló szállásadók

A szeptemberi népszavazáson ugyan a szakmai szervezetek egyesületek nem szavaznak, de az indulatok összecsapását addig nem lehet megspórolni.

Amennyiben az átlagosan 3,5 éjszakát Budapesten töltő turisták helyére albérlők kerülnek, úgy – a Covid alatti időszak tapasztalataiból kiindulva – sokszor olyan, társasházakba nem illő bérlők költöznek be, akik hosszú hónapokig vagy évekig keseríthetik meg a lakók életét – idézi a hvg.hu a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége hétfői közleményét, amelyből kiderült, a két szervezet „Hagyjuk élni Terézvárost!” címmel ellenkampányt indított a terézvárosi önkormányzat által az Airbnb betiltásáról kezdeményezett szeptemberben tartandó ügydöntő népszavazáson.

Ugyan az érintett szálláskiadók, és a kerületben a turizmusból élő vállalkozók, dolgozók, akik nem itt laknak, nem tudnak részt venni a referendumon, ezért az ő nevükben az ellenkampányolók felsorolták az aggályokat. Ezek között szerepel, hogy s társasházak állapota tovább fog romlani, mert elüldözik azokat a szállásadókat, akik a náluk keletkezett jövedelem egy részét eddig is visszaforgatták a társasházak állagának megóvásába, illetve a rendkívüli felújítások költségeit is állták. – Ha albérlőként hirtelen megjelenik 3-4 ezer új lakó Terézvárosban, akkor a mostani lakóknak kevesebb parkolóhely, bölcsődei és óvodai férőhely fog jutni, mert míg a turisták nem veszik igénybe ezeket a közszolgáltatásokat, az albérlők viszont igen – érveltek.

A szállásadók politikai nyomást is próbáltak gyakorolni a következő feltételezéssel: „Ha az Airbnb-sek által fizetett idegenforgalmi adó és építményadó együttes, évi közel 1 milliárd forintja nem érkezik meg az önkormányzathoz, az fejlesztések elmaradásához, vagy a kerületi lakók, vállalkozók által megfizetett adóemeléshez vezet.” A két szakmai egyesület, érdekképviselet ellenkampánynyitót is tartottak, ahol azt is hangsúlyozták, hogy szerintük nem is az Airbnb-k miatt drágulnak a kerületben a lakások, mert azokból fővárosban valójában kevés működik.

Amint arról lapunk is beszámolt, a kerületi lakók is megosztottak a kérdésben, nem mindenki tartja jó lépésnek az Airbnb teljes betiltását, többen a viselkedési normák betartatását emelték ki munkatársunk kérdéseire. Az ügydöntő népszavazás  kérdését, „Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását Airbnb-típusú szálláshelyként?” Soproni Tamás terézvárosi polgármester a közelmúltban jelentette be. Azzal a polgármester is tisztában van, hogy nem egyszerű a döntés. A szálláskiadás a tulajdonosok megélhetését jelenti – nem mellékesen tavaly ebből 670 millió forintos adóbevétele volt az önkormányzatnak –, másfelől sok lakót az otthona békéjében zavar a turistaforgalom.

Soproni Tamásnak az önkormányzat honlapján olvasható tájékoztatása szerint a szavazás szeptember 2-től két héten át tart, online és személyesen is lehet majd szavazni a 16 éven felüli, állandó vagy tartózkodási hellyel rendelkezőknek. – Szemben a nemzeti konzultációkkal és a budapesti lakógyűléssel, a kérdés valódi, az eredmény pedig ügydöntő lesz: a terézvárosiak többségi akaratát végrehajtjuk – hangsúlyozta a polgármester.

Országszerte már 21 helyőrségben, most éppen Gödöllőn várják az önkénteseket, akik a „Szeretem, megvédem!” című toborzókampány hatására készek fegyvert ragadni.