Oroszország jegyzékben követelt konzuli hozzáférést a Telegram Franciaországban letartóztatott alapítójához, Pavel Durovhoz, de a francia hatóságok a 39 éves milliárdos francia állampolgárságát tekinti mérvadónak – idézi az MTI, mit mondott Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője vasárnap a RIA Novosztyi hírügynökségnek.
A francia média szombat este számolt be róla, hogy a francia, orosz és emírségekbeli állampolgársággal rendelkező Pavel Durovot őrizetbe vették a Le Bourget repülőtéren, ahová magánrepülőgéppel érkezett Bakuból. A francia hatóságok Pavel Durov ellen a Telegrammal kapcsolatos bűncselekmények miatt adtak ki elfogatóparancsot, arra hivatkozva, hogy a platformot nem moderálják, ez pedig szabad utat nyit ahhoz, hogy terrorizmusra, drogcsempészetre, pénzmosásra, vagy akár gyerekpornográfiára használják. Franciaországi vádak szerint Pavel Durov a Telegram moderálásának mellőzésével, az együttműködés megtagadásával és a kriptovaluták küldésének lehetővé tételével hozzájárul ezekhez a bűncselekményekhez, terrorizmus, kábítószer-kereskedelem, csalás és pénzmosás támogatása miatt emelhetnek vádat ellene, akár húszévi szabadságvesztést is kiszabhatnak rá.
Franciaországban letartóztatták Pavel Durovot, a Telegram alapítójátA párizsi orosz nagykövetség vasárnap közölte, hogy a francia hatóságok elzárkóznak az együttműködéstől, és nem adtak tájékoztatást arról, hogy mi alapján vették őrizetbe Pavel Durovot. A diplomáciai képviselet kapcsolatban áll az üzletember jogi képviselőjével.
A franciákat egyébként meg is lepte, hogy Pavel Durov Párizsba utazott, hiszen tudnia kellett az elfogatóparancsról, amelyet az OFMIN, a kiskorúak elleni erőszak megelőzését irányító hivatal adott ki ellene.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese a Telegram-csatornáján hangot adott véleményének, hogy Pavel Durov hibát követet el azzal, hogy Oroszországot elhagyva „világpolgárrá” akart válni, mert a nyugati országok számára ő egy „kiszámíthatatlan és veszélyes” orosz maradt. Mint írta, személyesen figyelmeztette az üzletembert arra, hogy minden országban komoly problémái lesznek, ha kitart az elvi álláspontja mellett, és nem fog együttműködni a bűnüldöző szervekkel súlyos bűncselekmények ügyében. „Macron, azonnal tűnj el Franciaországból! Durov hadserege eljön érted” - figyelmeztette a francia elnököt, Emmanuel Macront Dmitrij Medvegyev az X közösségi platformon.
Tatyjana Moszkalkova, az orosz elnök emberi jogi biztosa úgy vélekedett, hogy a letartóztatás valódi célja a Telegram bezárása, mert az üzenetküldő applikációval meg lehet tudni az igazságot a világ aktuális eseményeiről. Az intézkedés szerinte tiltakozást vált ki mindazokból, akik „a szólásszabadságért és a többpólusú világ építéséért” küzdenek. Eközben Kirill Kabanov, az orosz elnöki emberi jogi tanács tagja úgy vélte, hogy amint a Telegram vezető pozícióba került Oroszországban, egyértelmű volt, hogy a nyugati, főként amerikai titkosszolgálatok mindent megtesznek az ellenőrzésére. Ismerve Pavel Durov álláspontját - azt, hogy minimálisra csökkentse a bármely állam általi ellenőrzés lehetőségét - az is világos volt, hogy konfliktusra kerülhet sor. A politikus szerint Pavel Durov azt remélte, hogy nem keveredik konfliktusba a Nyugattal. Rámutatott, hogy a Telegram ma már nemcsak szórakoztató és informatív tartalmú platform, hanem a résztvevőinek kommunikációs eszköze is. Álláspontja szerint Washington ebben az ügyben saját céljaira használta fel Párizst. Jekatyerina Mizulina, a Biztonságos Internet Ligájának vezetője Telegram-bejegyezésében szintén felvetette, hogy az őrizetbe vétel hátterében az Egyesült Államok állhat.
Margarita Szimonyjan, az orosz állami médiavállalat, az RT főszerkesztője megjegyezte: Durov azért hagyta el Oroszországot, hogy ne kelljen együttműködnie az orosz szakszolgálatokkal, ám a hasonló nyugati szervekkel ezt megtette.
„Mi a lényege a Durov-történetnek? (...) Lecsukták, hogy elvegyék tőle a biztonsági kulcsokat. És oda fogja adni őket”
- írta Margarita Szimonyjan, aki azt javasolta, hogy mindenki törölje a Telegramról az érzékeny információkat.
Az orosz felhördülés – fűzhetjük hozzá – érthető, a Telegram ugyanis mára kvázi virtuális hadszíntérré vált a 2022. február 24-én Vlagyimir Putyin orosz elnök parancsára elindított orosz-ukrán háborúban. Az üzenetküldő applikációt rengetegen használják Oroszországban, megszűnésével a Putyin-rezsim propagandája az egyik fő platformját veszítené el.
A 2013-ban alapított Telegram – emlékeztet a Reuters – főleg Oroszországban, Ukrajnában és a Szovjetunió más volt tagköztársaságaiban népszerű,
a Pavel Durovot féltő moszkvai szólamok azonban kissé hamisan csengenek, Oroszországban ugyanis a Telegramot 2018-ban betiltották, miután Pavel Durov nem volt hajlandó kiadni a felhasználók adatait a moszkvai kormánynak.
Ezt a tiltást 2021-ben visszavonták, mivel a Telegramot orosz politikusok is előszeretettel használják. Egyikük az a Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, aki szívesen fenyegetőzik nukleáris fegyverek bevetésével a Telegramon az orosz-ukrán háborúban, de kijevi vezető politikusok is szívesen üzennek rajta. 2014-ben, vagyis azután, hogy eladta az orosz Facebookként ismert platformját, a VKontaktét, Pavel Durov elhagyta Oroszországot. Dubajban él, kettős, emírségekbeli-francia állampolgár, a Telegram székhelye is az Egyesült Arab Emírségekben van. Vagyonát a Forbes 2024 augusztusában 15,5 milliárd dollárra becsülte, ezzel ő a 120. leggazdagabb ember a világon.