;

gonoszság;autokrata rezsim;

- A politikai gonoszság talánya

Az indulatból elkövetett vétek, még ha bűnné erősödik is, kontrollálatlansága miatt könnyen megérthető és akár meg is bocsátható. A hosszan, olykor egy életen át tartó, tudatos gonoszságra azonban jóval nehezebb magyarázatot találni. A politikában is. Évtizedek óta keressük a megfejtést, hogyan tudott hódítani, társadalomszervező erővé válni a hitleri fasizmus. Születnek érdekesebbnél érdekesebb elemzések a teljes társadalomtudományi, pszichológiai arzenál bevonásával, vannak meggyőző, fontos mozzanatok, összetevők, amiket feltárnak, mégis ott maradnak a nagy kérdőjelek. Felfoghatatlan, hogyan lehet gyakorolni hosszú távon, hideg fejjel a gonoszságot. A mai politikai valóság ismét elgondolkoztat róla.

A zsidókról lehet töprengeni. Milyenek, miben mások, miért nehéz őket elviselni. Hogyan biztosítanak maguknak, családjuknak, rokonaiknak jó állásokat, előnyös üzleti és egyéb pozíciókat. El lehet jutni akár odáig is, hogy összeesküvést szőnek a keresztény világ ellen. Mindez kicsit messze esik a józan ész működésétől, de mindenkiben élhetnek sérelmek, indulatok, kell valamilyen magyarázat a sok igazságtalanságra. Rendben, lehet gondolni, szán kiejteni bármilyen őrülséget. Nem feltétlenül elfogadható, de valahol érthető. De belenézni egy kisgyerek, egy anya, egy ember esdeklő, kiszolgáltatott tekintetébe, majd fölkergetni egy tehervagonba, később pedig beküldeni meztelenül egy gázkamrába… Ezt nem lehet megérteni.

Félteni a hatalmat, bizalmatlanul kezelni mindenkit, aki merészkedik a közelébe, teljesen normális. Mindenféle ügyeskedéssel hátrébb szorítani őket szintén. Rágalmazni őket – nos, nem túl elegáns dolog, de érthető. Ám éveken keresztül terjeszteni róluk, hogy árulók, kiiktatni őket a történelmi emlékezetből, majd letartóztatni, megkínozni a volt harcostársakat (és bárkit), kényszeríteni őket, hogy egy perben leplezzék le magukat, majd jöhet a halálos ítélet, a kivégzés, vagy hosszú évek múlva a jégcsákány… Ezt nem lehet megérteni.

Úgynevezett értelmiségiként, agyontanult emberként, az emberi szervezet ismerőjeként és gyógyítójaként, házak, városok tervezőjeként, a művészet terjesztőjeként, matematikában, fizikában tájékozódóként, a bűn üldözőjeként is lehet valahol legbelül szimpatizálni, elfogadónak lenni mindezzel. Érzelmi esendőség, érthető. De szerepet vállalni benne, érvelni mellette… Ez érthetetlen.

Az évszakok váltakozása ritmust, rendet tartott és tart ma is a természeti népeknél. A „civilizált ember” már jó ideje nem képes kikeveredni a saját maga által kreált káoszból. Csodálkozunk, hogy a világ a feje tetejére állt, hogy képtelen vagyunk kontrollálni az életünk történéseit. Azt mondjuk, bonyolultabbá vált körülöttünk minden. Pedig nem. Mi tettük azzá.