;

történelem;mese;gyűjtő;diafilmgyártás;diafilm;

- Mesét teker bogárhátún

A hetvenhárom éves Bíró Ferenc diafilmgyűjtő komolyan veszi a hobbiját: több mint hatezer filmszalagból áll a kollekciója, amelyet a budapesti Art+ Cinema (korábbi nevén: Örökmozgó Filmmúzeum) raktárában helyezett el. Emellett ügyel arra, hogy a fiatalabb generációkat is elkapja a szenvedély, ezért vetítéseket rendez, és digitalizálja a diafilmeket.

Amikor belépünk az Art+ Cinema raktárába, és feltárul előttünk Bíró Ferenc többezernyi diafilmje, önkéntelenül is visszarepülünk a múltba. A kis méretű műanyag dobozokon mesék címei sorakoznak, a polcokon pedig diavetítők, melyek közt látni a sokak által „bogárhátúnak” nevezett példányt is. A hetvenhárom éves férfi megszállottan gyűjti a szalagokat, és arra is emlékszik, mikor jutott hozzá az első példányokhoz. – Ötvenöt karácsonyán, ötévesen kaptam egy diavetítőt öt darab filmmel, a Lemezárugyárban készítették, és én egyből beleszerettem a témába – meséli.

Később az óvodában, az iskolában és még üdülés idején is látott diavetítéseket, így ő is elkezdte gyűjteni a tekercseket. Akkoriban nemcsak gyerekeknek szóló meséket adtak ki, de politikai, gazdasági és műszaki ismeretterjesztés céljából is készítettek diákat. – Emlékszem, a tizennegyedik születésnapomra minden vendég diafilmet hozott nekem ajándékba, de akkor már nem meséket, hanem a világhírű képtárakról szóló szalagokat. Érdekesnek találtam, hogy a dobozokra rápecsételték a címeket, nehezen is lehetett azokat kiolvasni. Az egyik film címe Aprado volt, később azonban rájöttem, hogy ez A Prado, vagyis a spanyol művészeti múzeumról szól.

Bolsevista kísérteteket lát Európa és Amerika fölött az idén 4,25 milliárd forintból dorbézoló és a Fidesz ideológiagyáraként működő Alapjogokért Központ. Szánthó Miklósék beröffentették hát a Wokebusters szellemirtó akcióközösséget, a jobboldali gyors reagálású politikai hadtestet, a szuverenista erők kommunikációs riadóláncát. A migráció, a gender és a brüsszeli háborúpártiság szellemétől rettegnek, akárcsak a kormány. Ha azt vélelmezzük, hogy az Orbán-rezsim a közpénzek végtelen kútjából támogat liberális „mocsárszörnyeket” látó propagandistákat, nem járunk messze a valóságtól. A CÖF és a Megafon után a nemzetközi vizekre fejlesztett Alapjogokért Központ lett a Fidesz illiberális zászlóshajója. Vagy rombolója, ha a nyugati magyar megítélést nézzük. Szánthó már a Megafon színvonalát is elcsípte, Facebook-hirdetésben toboroz katonákat a bolsewoke-ról hadováló hadtestbe. A Wokebusters amúgy nem Szánthó-ötlet: két éve lapozható a gigantikus felháborodásszörnyekkel teli amerikai képregény. „Képzeljen el egy olyan világot, ahol az embereket online őrületbe kergető felháborodás a szó szoros értelmében felháborodási szörnyekké változtatja őket!” – írja Jeff Hicks író és comicsrajzoló, aki 12,5 ezer dollárt kalapozott össze a Kickstarteren.