Bár hírek szerint a héten szabadságra ment volna a brit kormányfő, a nem csillapodó zavargások nyomán nem ez a kérdés a legfontosabb Sir Keir Starmer számára. Hétfőn először ült össze a választás óta az új kormány nemzetbiztonsági tanácsa, a Cobra, hogy megvitassa, milyen választ adjanak a múlt hétfői southporti késeléses merényletet követő zendülésre. A 17 éves Axel Rudukubana kilenc gyermeket és két felnőttet sebesített meg egy Taylor Swift tematikájú tánc- és jógafoglalkozáson, három gyermek életét vesztette, a többiek életveszélyes sérüléseket szenvedtek. A letartóztatott tinédzserről kiderült, hogy szülei 2002-ben Ruandából menekültek a szigetországba.
Az immár szinte egész Angliára és az északír fővárosra, Belfastra is kiterjedő zavargáshullám nyomán összesen 420 személyt tartóztattak le, ebből csak a hétvégén 150-et. A szám drasztikusan emelkedik, mivel a rendőrség arcfelismerő szoftver segítségével azonosítja a bűnelkövetőket. A brit lakosság felháborodását leginkább kiváltó jelenetekre vasárnap a dél-yorkshire-i Rotherham-ben került sor. Egy több mint kétezer fő részvételével lezajlott demonstrációból kiválva rendbontók törtek be a Holiday Inn Express hotelbe, ahol a belügyminisztériummal kötött szerződés alapján 130, elsősorban közel-keleti és afrikai bevándorlót szállásoltak el menekültügyi eljárásuk idejére. Az arcukat, idegenellenes szlogeneket hajtogató huligánok gyújtogattak, téglákkal, székekkel, üvegpalackokkal bezúzták az ablakokat, megfélemlítették a szállodában rekedt személyeket. Órákba telt, mire a kezdetben alulméretezett rendőri erők megfékezték az indulatokat.
Összeül a brit kormány válságstábja a southporti késelés után kitört erőszakos zavargások miattNigel Farage megjegyzései csak tovább szítják a feszültséget. Azt követően, hogy a szélsőjobboldali politikus röviddel a southporti merénylet után „tisztességes és jogos felvetésként” megkérdőjelezte, a rendőrség nem hallgatja-e el az igazságot a közvélemény elől, most azt sugallta, hogy a rendfenntartók kettős mércét alkalmaznak. Szerinte enyhébb elbánásban részesültek a Számítanak a Fekete Életek (BLM) nevű mozgalom tüntetői, mint a mostani zavargások részvevői. A Reform UK vezetője „őszinte vitát” követelt az „integráció nélkül megvalósuló népességrobbanásról”.
Az ellentmondásos politikus a parlament összehívására szólított fel, figyelmen kívül hagyva, milyen csekély konstruktív hozzájárulása volt az alsóház munkájához annak első két hetében.
A rendőrségre nehezedő nyomást érzékelteti, hogy Sir Mark Rowley főparancsnok kikapta a mikrofont a Sky News riporterének kezéből, amikor az a „rendőri kettős mérce” felől érdeklődött.
A Cobra ülése után Sir Keir hangsúlyozta, a törvény nem tesz különbséget „online és offline között”, tehát a jogszabály a fizikai és a világhálón keresztül elkövetett bűncselekményekre egyaránt vonatkozik. Különlegesen kiképzett rendőrök állnak állandó készenlétben. A bíróságok meghosszabbított munkaidőben működnek majd és a letartóztatottak nevét az első lehetséges pillanatban közzéteszik. Az ügyészség egykori vezetője leszögezte, bármi legyen is a zavargások résztvevőinek motivációja, az
„nem tiltakozás, hanem színtiszta és tűrhetetlen erőszak, a mecsetek és muszlim közösségek ellen indított támadás”.
A kormányfő nem tartja szükségesnek a parlament összehívását. Szóvivője útján figyelmeztette Elon Muskot, az X közösségi csatorna tulajdonosát: „semmi nem indokolja azt a megjegyzését, hogy elkerülhetetlen a polgárháború a zavargások után”.
Erőszakhullám söpör végig az Egyesült Királyságon a southporti halálos késelés miattCsak egy táncórán vettek részt – Egész Egyesült Királyságot sokkolta a halálos southporti késelésKéselés Southportban: egy kilencéves kislány belehalt a sérüléseibe, háromra nőtt a halálos áldozatok száma