;

Magyarország;Szlovákia;Ukrajna;kőolaj;

- Három orosz olajcég elkezdte a tengeri kikötők felé irányítani a szállításait, Szlovákia technikai megoldást javasolt Ukrajnának

Az ukrán elnöki hivatal tanácsadója eközben leszögezte, nem zsarolás az orosz Lukoilra vonatkozó, Szlovákiát és Magyarországot érintő kőolajszállítási korlátozás.

A jelek afelé mutatnak, hogy Ukrajna akár teljes egészében is blokkolhatja idővel a Barátság II. kőolajvezetéken az összes orosz olajszállítást, és erre egyfajta felkészülésként már három orosz olajcég kezdte a tengeri kikötők felé irányítani a szállításait, amelyek lehet, hogy egy „jogi kiskapu” kihasználásával Horvátország felől az Adria vezetéken át jutnak majd el Magyarországra és Szlovákiába – írja a Portfolio.

A portál kiemeli, ez nem jelent tartós megoldást, hiszen ezen a vezetéken át nem lehet annyi kőolajat felhozni, mint amennyi a két ország együttes igényét tartósan fedezné.

Szlovákia eközben közölte, hogy technikai megoldást javasolt Ukrajnának a szlovákiai és magyarországi kőolajfinomítókba irányuló kőolajszállítások helyreállítása érdekében, miután olyan figyelmeztetések hangzottak el, amelyek szerint a részleges leállás már szeptember elején üzemanyaghiányhoz vezethet.

Robert Fico miniszterelnök pénteken ukrán partnerével, Denisz Smihallal tárgyalt. Az MTI szerint a kabinet arról számolt be, hogy

a szlovák kormányfő „technikai megoldást javasolt az ukrán partnereknek, amelynek több fázisában Szlovákia is részt venne”, további részleteket azonban nem árult el.

A szlovák kormány hivatala szerint az alternatív szállítások többe kerülnének, és műszakilag nem megoldhatók a szlovákiai Slovnaft kőolajfinomító számára. A tájékoztatás szerint a közeli órákban és napokban intenzív tárgyalások folytak a legmagasabb szinteken.

Ugyancsak pénteken az ukrán elnöki hivatal tanácsadója a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva leszögezte,

nem zsarolás az orosz Lukoil cégre vonatkozó, Szlovákiát és Magyarországot érintő kőolajszállítási korlátozás.

Mihajlo Podoljak ezzel arra a magyar kormányzati állásfoglalásra reagált, amely szerint Ukrajna az olajszállítás szüneteltetésével zsarolja Magyarországot és Szlovákiát, mert azt szeretné, ha a két ország felhagyna a tűzszünetet követelő, békepárti politikájával.

Podoljak azzal utasította vissza a magyar közlést, véleménye szerint Magyarország és Szlovákia nem annak érdekében cselekszik, hogy béke legyen Ukrajnában, hanem ahhoz ragaszkodik, hogy engedményeket kell tenni Oroszország számára.

Az energiaügyi miniszter a jövőben felmenthetné a Paksi Atomerőművet a Duna 30 fok fölötti felmelegítésének tilalma alól. A Greenpeace szakértője több olyan biztonságos megoldást is lát, amely nem járna a folyó élővilágának a megfőzésével.