A külpolitika végérvényesen megérkezett a belpolitikába – ezzel a megállapítással kezdődik a Policy Solutions nemrég publikált, a Népszavában is ismertetett felmérése. Az állítás valóságtartalmát megerősítik azok a fideszes és Fideszhez közeli megnyilvánulások, amelyek a Donald Trump volt amerikai elnök elleni (sikertelen) merényletet kísérik.
Ragaszkodnak a magyarok a NATO-hoz, a megkérdezettek csaknem fele háborús bűnösnek tartja Vlagyimir PutyintOrbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója például a Magyar Nemzetben arról beszélt, hogy „mi, magyarok ismerjük a háborús propaganda természetét: semmi sem drága, ha a békepárti hangok elhallgattatásáról, diszkreditálásáról van szó. Ez pedig a közéletben olyan hullámokat vet, aminek a végén sorban jönnek a hasonlóan erőszakos cselekmények.” Ifjabb Lomnici Zoltán az online Magyar Hírlapban úgy vélte, hogy a „háborúpártiak által is tüzelt” közhangulatban balliberális politikusok és médiumok hergelik az embereket. Ilyen helyzetben különösen fontos az „erőszakos baloldali politikusok és médiumok közéleti marginalizálása, illetve a békepárti magyar vezetők, különösen a magyar miniszterelnök fokozott védelme.”
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője – miután egy mémeket megosztó Facebook-csoportban kétségkívül ízléstelenül Orbán Viktor lelövésével viccelődtek – kifakadt: „haladéktalanul és minden eszközzel fel kell lépni az életellenes uszítások és utalások minden formája ellen”. A Mandiner – elfeledkezve egyebek között az úgynevezett Hunnia-perben tárgyalt szélsőjobboldali támadásokról – annak szentelt cikket, hogy legtöbbször „anarchisták, vörösök, maffiózók” álltak a magyar politikai merényletek mögött.
Orbán Balázs: A merénylet előtt két nappal vacsoráztunk Donald Trumppal, tudta, mindent megtesznek majd azért, hogy ne tudjon visszatérniMikecz Dániel politológus értékelése szerint a kormány- és Fidesz-közeli nyilvánosságból érkező magyarázatok – a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylethez hasonlóan – a „háború és béke” kettősségébe helyezik a Trump elleni támadást is. Korábban úgy láttatta a kormány, hogy szuverenistaként áll szemben a globalistákkal, mára azonban a sokkal jobban érthető béke- és háborúpárti oldalra egyszerűsíti a politikát:
az előbbibe tartoznak a Fidesz és szövetségesei, mindenki más pedig értelmezésük szerint háborúpárti, függetlenül az adott csoport vagy illető önértelmezésétől.
Mivel a Fidesz felől többen is a „liberális” médiát hibáztatják, könnyen lehet, hogy a merénylet kapcsán új szabályozást hoz a kormány, amilyen a szuverenitásvédelem apropóján a „választásokba való beavatkozás”. Mikecz Dániel felhívta a figyelmet, hogy az ilyen szabályok – mint a külföldről való finanszírozás regisztrációja a civil szervezetek esetében – valódi retorzióval ritkán járnak,
azonban alkalmasak arra, hogy rossz színben tüntessék fel az érintetteket, valamint felszínen tartsák a témát.
Sik Endre szociológus elmélete szerint a morális pánikgomb az autokrata kormányokra jellemző technológia, amelynek célja a szavazótábor egyben tartása vagy növelése, mégpedig oly módon, hogy a fenyegetettség érzése, az ezt kiváltó – a hatalom által megnevezett – „ellenségekről” és ügyekről folyó közbeszéd állandóan jelen legyen a társadalomban.
A Trump ellen elkövetett gyilkossági kísérlet – hangsúlyozta kérdésünkre Sik Endre – kiváló alapanyag morális pánik létrehozásához.
Ha azonban csak annyi történik, hogy politikusok nyilatkoznak, általánosító kijelentéseket tesznek az „ellenségeikről” – miközben magukról elmondják, mekkora hősök –, az még nem a morális pánikgomb megnyomása.
Akkor válik azzá, ha a megfelelő hatalommal (pénzzel, a média felett uralommal, a társadalmi kommunikációban hegemóniával) rendelkező politikai erő elkezdi módszeresen felhasználni a morális pánikhelyzet kialakítására alkalmas szituációt, és erre plakátok, politikai hirdetések vagy éppen „nemzeti konzultáció” révén országos kampányt szervez. Ezzel időben is elhúzza és kikerülhetetlenül a teljes népességre kiterjeszti a politikai akciót.
A hatalom azt akarja elérni, hogy az emberek féljenek, egyúttal olyan következtetéseket is levonjanak, amelyek messze túlmutatnak a konkrét ügyön.
Ez már valóban a morális pánikgomb megnyomása lenne – folytatta Sik Endre.
Robert Fico bottal tért vissza, már üzent is a szerinte liberális médiának és az ellenzéknekA Fico ellen elkövetett merényletkísérlet után idáig nem jutott el a magyar kormány, beérte a mostanihoz hasonló tartalmú, idővel elhalkuló politikai nyilatkozatokkal. A szociológus elképzelhetőnek tartja, hogy a Fidesz ezúttal nem elégszik meg ennyivel, és ismét országos kampányra, a morális pánikgomb megnyomására készül.
Ejtette a bíróság a Donald Trump ellen bizalmas iratok nem megfelelő kezelése miatt indított eljárást„Halottnak kéne lennem” – Megszólalt Donald Trump, a merényletet belföldi terrorcselekményként kezelikCsaládját védte az az egykori tűzoltó, aki meghalt a Donald Trump elleni merényletbenJoe Biden beszélt Donald Trumppal, felülvizsgálják a biztonsági protokollt