A NATO-csúcstalálkozó zárónapján az indiai- és csendes-óceáni térség több vezetője is részt fog venni; mi támogatjuk ezt a partnerséget, különös tekintettel arra, hogy ez olyan baráti országokra is kiterjed, mint Dél-Korea és Japán, amelyek vállalatai igen jelentős szerepet játszanak hazánk gazdaságának fejlődésében és az autóipari forradalom előmozdításában – szögezte le Washingtonban csütörtökön írt Facebook-posztjában Szijjártó Péter.
A külgazdasági és külügyminiszter aggódik, és arra figyelmezteti a többi tagországot, hogy „a NATO azonban továbbra is védelmi szövetség, amit a külkapcsolatok építésénél is figyelembe kell venni”. Szerinte ennek még csütörtökön „különös jelentősége lesz, mivel ma sem szabad egy támadási szövetséggé válni, így nem szervezkedhetünk egy Kína-ellenes blokk létrehozása érdekében”.
– Tehát mi (a magyar kormány) azt nem fogjuk támogatni, hogy bárki abba az irányba tolja a NATO indiai- és csendes-óceáni kapcsolatépítését, hogy a NATO egy Kína-ellenes blokk legyen. A világ már így is nagy lépésekkel halad az ismételt blokkosodás irányába, ami hazánk érdekeivel ellentétes, ugyanis Magyarország mindig erősen rajtaveszített Kelet és Nyugat konfliktusán – védelmezte erőteljesen az utóbbi időben látványosan erősödő magyar-kínai kapcsolatokat.
Szijjártó Péter: Kína azoknak az államoknak az élmezőnyébe tartozik, amelyek a leghangosabban lépnek fel a béke mellettEldicsekedett a külügy, hogy Kína a legnagyobb beruházó MagyarországonSzijjártó Péter: A magyar soros elnökség fontos feladata az együttműködés fejlesztése lesz Kínával