Az ellenzék vezérének szerepét méltósággal viselő Rishi Sunaknak a 121 honatyából alig sikerült árnyék-kormányt összehoznia. Az alsóház alakuló ülésén a képviselői helyüket megőrző, első sorban ülő miniszterek nem is igyekeztek leplezni a 14 évi kormányzást követő csalódottságukat. Egyelőre nem alakult ki a tory vezetőválasztás rendje és e sorok írásáig senki nem dobta be a kalapját a versenybe, ám máris megkezdődött, illetve folytatódott a jellemző belső harc.
Őfelsége ellenzéke nevében a korábban sok vezetői tisztséget betöltött, utoljára belügyminiszter James Cleverly a The Times napilapban megjelent véleménycikkében figyelmeztette kollégáit, hogy csak az "alázat és kemény munka" vezethet előre, nem szabad megengedni, hogy a "köldök-bámulás elterelje a figyelmet" Keir Starmer és a munkáspárti kormány folyamatos elszámoltatásáról. A választási vereség utáni "gyászmunka észszerű elvégzése után meg kell találni az előre vezető helyes utat". Cleverly két szempontot hangsúlyozott. Először is el kell kerülni, hogy szellemi polgárháborút folytassanak és egymásra mutogassanak. Az egység hiánya okozta, hogy bal és jobb oldalon egyaránt veszítettek választókat. Másodszor nem szabad a Konzervatív Pártnak abba az illúzióba ringatnia magát, hogy akár a párt belső problémáira, akár az országra váró kihívásokra egyszerű válaszokat lehet találni.
A hatalomhoz ragaszkodó Suella Braverman, a toryk jobb szélét képviselő másik volt belügyminiszter viszont folytatta nyílt támadásait kollégái ellen, a belső "liberálisokat" felelőssé téve a választási kudarcért. A napokban az LMBTQ+ mozgalom elleni minősíthetetlen megnyilatkozásai miatt is bírált politikust egy másik potenciális jelölt, Kemi Badenoch "nagy nyilvánosság előtti idegösszeomlással" gyanúsította, egy másik képviselőtársa szerint pedig annyira magára haragított mindenkit, hogy legjobb lenne, ha átlépne Nigel Farage Reform UK pártjába. Mindeközben a jobb időkben bevándorlásért felelős Robert Jenrick igyekszik magát "egységes jelöltként" mutatni. Jenrick időben felismerte, milyen károkkal járt a bevándorlók számának mérséklésére tett kudarcos kísérlet, ami ugyancsak a szigorításokat követelő Reform UK malmára hajtotta a vizet. Már az új vezető kijelöléséért felelős 1922-es Bizottság új első emberének megválasztása sem zajlott problémamentesen, a toryk ugyanis dühös kirohanásokkal estek egymásnak WhatsApp csoportjukban.
Az új kormányfő földcsuszamlásszerű győzelmétől ittasan a washingtoni NATO konferencia három napja alatt kihasználta az alkalmat, hogy szívélyes viszonyt alakítson ki egy a világ legfontosabb vezetőivel. A csúcstalálkozón elindult az EU-hoz fűződő kapcsolatok újragondolása is. Sir Keir régóta dédelgeti egy új védelmi és biztonsági megállapodás tervét. A megállapodás a hadiiparon túl az energiaipar, a klímaváltozás és az illegális bevándorlás területén folytatott magasabb fokú együttműködést is magában foglalná. A diplomáciai közeledés odáig ment, hogy az aktívan is futballozó és Arsenal-rajongó Starmer az új holland kormányfő, Dick Schoof társaságában tekintette meg a Hollandia-Anglia Eb-elődöntőt. A The Times napilap tegnapi számából pedig az is kiderült, hogy Joe Biden, a 46. amerikai elnök egy 46-os számot viselő Arsenal mezt kapott ajándékba brit vendégétől.