;

Egyesült Államok;hadműveletek;látogatás;fegyverszállítás;Antony Blinken;orosz-ukrán háború;

A Moszkva által megnyitott új front célja jelentős ukrán erők elvonása lehet a Donyeck megyei frontról, ahol fokozták a Csasziv Jar elfoglalására irányuló támadásaikat

- Ukrajna szorult helyzetben

A folytatódó fegyverszállítások hatásával biztatta vendéglátóit az amerikai külügyminiszter, aki Kijevbe utazott, hogy megnyugtassa az új orosz támadással szembesülő ukrán vezetést.

Az Ukrajnába érkező amerikai katonai segély "valódi különbséget" fog jelenteni a harctéren - jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter az ukrán fővárosban.

A múlt pénteken Ukrajna ellen észak felől új támadást indító orosz erők az elmúlt napokban 100-125 négyzetkilométernyi területet foglaltak el Harkivtól mintegy 40 kilométerre a határ mentén, illetve onnan kicsit keletebbre, Vovcsanszk városánál. Legkevesebb hét falut rohantak le, s bár ezek többsége már korábban elnéptelenedett, a térségből több mint 7500 civilt kellett evakuálni.

Elemzők arra hajlanak, hogy a Moszkva által megnyitott új front fő célja ukrán erők elvonása az orosz hadműveletek Donyeck megyei fő frontjáról. Erre utal, hogy egyidejűleg fokozták az ottani Csasziv Jar elfoglalására irányuló támadásokat is. A donyecki orosz csapások fő fókuszpontja már  Pokrovszk volt, ahol a Kreml csapatai egy nap alatt 24 támadást indítottak - közölte az ukrán vezérkar. A jelenlegi helyzet elemzők szerint az egyik legveszélyesebb Ukrajna számára a teljes körű orosz invázió 2022. februári kezdete óta.

Erről tanúskodik az is, hogy az amerikai diplomácia Kijevbe érkezett vezetőjével tárgyalva Volodimir Zelenszkij elnök ismét több légvédelmi rendszert kért, mindenekelőtt két további Patriot-üteget Harkiv védelmére. Blinken átogatására alig egy hónappal azután kerül sor, hogy a washingtoni kongresszus jóváhagyta az Ukrajnának szánt, de több mint fél éve halogatott újabb, 60 milliárd dolláros segélycsomagot, amely nagy részét a súlyosan megcsappant tüzérségi és légvédelmi képességek megerősítésére fordítják. Ennek egy része "már úton van", illetve már meg is érkezett Ukrajnába - mondta Blinken.

A Harkiv megyei határvidék legnagyobb városában, Vovcsanszkban (amelyet az elmúlt napokban az oroszok folyamatosan siklóbombákkal támadtak) az ukrán katonák utcáról utcára harcolnak - mondta el Oleh Szinyehubov, Harkiv megye kormányzója. Az ENSZ emberi jogi főbiztosának genfi hivatala szerint a harcok súlyos áldozatokat követelnek. Elemzők szerint ugyanakkor, ha a határtól alig öt kilométerre lévő Vovcsanszkot sikerül az ukrán erőknek megtartaniuk, az megnehezítené az oroszok további előrenyomulását.

Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője kijelentette, hogy hétfő estére "a helyzet gyors stabilizálódásának tendenciája mutatkozott, vagyis az ellenség elvileg már blokkolva van azokon a vonalakon, amelyeket el tudott érni". Kedden már kevesebb támadásra futotta az oroszoknak, mint az előző két napon. Budanov a helyzetet mindazonáltal gyorsan változónak minősítette, mondván, hogy az orosz hadművelet "aktív szakasza" még folyamatban van. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy az orosz erőcsoportosításokból ítélve a Harkivtól északnyugatra lévő Szumi és Csernihov régió ellen is támadás indulhat. Mint a Reuters hírügynökség rámutat, ez még jobban szétfeszítené az elmúlt fél évben létszámban is megfogyatkozott ukrán védelem erőit.

Egy ukrán felderítőparancsnok hétfőn a BBC-nek arról beszélt, hogy a Harkiv megyei határszakaszon "nem volt első védelmi vonal. Az oroszok csak úgy besétáltak", még aknamezőbe se ütköztek. Ezt igazolandó, egy drónról készült videofelvételt is megmutatott. Azt mondta, a hivatalos szervek azt állították, hogy hatalmas költséggel védműveket építettek, de szerinte ezek egyszerűen nem voltak meg, pedig az ukrán és a nyugati hírszerzés is tudta, hogy Oroszország a határ túloldalán legalább 30 ezer katonát vont össze. Putyin orosz elnök nyilvánosan is kijelentette, hogy ütközőzónát akarnak létrehozni a Harkivi területen belül, hogy megvédjék a Belgorodi területet az ukrán tüzérségi csapásokkal szemben. De úgy tűnik, Ukrajna rosszul volt felkészülve - írta a BBC.

Az Európai Unió finoman szólva nincs elragadtatva.