;

Izrael;gázai offenzíva;Egyesült Államok;diplomácia;Gázai övezet;fegyverszállítmány;tűzszüneti tárgyalások;

Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője bagatellizálni igyekezett az amerikai bombaszállítmány visszatartásának jelentőségét

- Az Egyesült Államok is tűzszünetet akar

A Biden-adminisztráció láthatóan egyre inkább korlátozni szeretné a gázai háborút, Izrael azonban kitart a Hamász felszámolása mellett.

Néhány nap szünet után Izrael újra megnyitotta a Gázai övezet déli részébe vezető Kerem Salom átkelőhelyet, amely a kedden lezárt rafahi átkelővel együtt kulcsfontosságú a háború sújtotta palesztin lakosságnak szánt segélyek célba juttatásában. Amerikai közlés szerint a lépés Joe Biden elnök nomatékos közbenjárására történt.

Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő közben a Reutersnak és két másik világhírügynökségnek elmondta, hogy a Biden-kormány múlt héten szüneteltette az Izraelnek szánt fegyverszállítást, miután nyilvánvalóvá vált, hogy az izraeliek hamarosan megindítják támadásukat a Gázai övezet legdélebbi városa, Rafah ellen. A névtelenséget kérő tisztviselő elmondta, hogy emiatt már áprilisban elkezdték "gondosan felülvizsgálni egyes fegyverek Izraelnek történő átadását", és a múlt héten felfüggesztettek egy szállítmányt. "Ez 1800 darab 2000 font (mintegy 900 kg) súlyú bombából és 1700 darab 500 fontos bombából áll" - mondta a tisztviselő a Reuters szerint.

Izrael és a Hamász háborújának október 7-i kitörése óta ez volt az első alkalom, hogy az Izraelt katonailag folyamatosan támogató Biden-kormányzat visszatartott egy fegyverszállítmányt. Washington ugyanis ellenez egy átfogó offenzívát Rafahban, mert aggasztja az ott korábban menedéket kereső több mint egymillió palesztin biztonsága. Daniel Hagari, az IDF szóvivője ugyanakkor tegnap Tel-Avivban bagatellizálni igyekezett a szállítmány visszatartásának jelentőségét, s "Izrael történetében példa nélküli mértékűnek" mondta az Egyesült Államokkal folytatott koordinációjukat.

Hagari elismerte a rafahi offenzíva előtt álló kihívásokat, ugyanakkor kiállt az izraeli hadműveleteknek folytatása mellett az esetleg megszülető tűzszünet utáni időszakban. Azt mondta, Rafah "nem olyan fontos, mint Hán-Júnisz és Gáza északi része", ahol az IDF már felszámolta a Hamász erőit. Azt jósolta, hogy a Hamász Rafahból északra fog vonulni, megpróbálva átcsoportosítani maradék erőit, de hozzátette: ha így lesz, "mi is visszatérünk a cselekvéshez".

Kairóban tegnap immár az izraeli küldöttség részvételével folytatódtak a tárgyalások a Hamásszal kötendő tűzszüneti megállapodásról. Az AP hírügynökség szerint a közvetítőként fellépő Egyesült Államok, Egyiptom és Katar is fokozza erőfeszítéseit az álláspontok különbségének áthidalására. A térségben ingázó William Burns CIA-főnök Jeruzsálemben Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tárgyalt.

A Hamász hétfőn közölte, hogy elfogadta az arab közvetítők által javasolt tűzszüneti feltételeket, amerikai tisztviselők pedig azt mondták, hogy kisebb változtatásokat eszközöltek a megfogalmazásban ahhoz a javaslathoz képest, amelyet Izrael és az Egyesült Államok a közelmúltban nyújtott be a csoportnak. Izraeli tisztviselők azonban vitatták ezt a jellemzést.

Egy, a tárgyalásokról tájékoztatott személy a New York Timesnak elmondta, hogy a leglényegesebb vita egy kulcsmondat körül forog, amely mind az izraeli, mind a Hamász által jóváhagyott javaslatban szerepel: a harcok kezdeti hathetes szüneteltetése után Gázában elérendő "fenntartható nyugalomhoz" vezető út. Az Izrael által jóváhagyott és Egyiptom által a Hamász vezetésének április 26-án átadott javaslat ezt a két szót nyitva hagyta az értelmezésre. A Hamász által jóváhagyott javaslatban azonban ez a kifejezés egyértelműen az ellenségeskedések végleges beszüntetését és az izraeli csapatok teljes kivonulását jelenti a Gázai övezetből. Izrael pedig következetesen ellenez minden olyan megállapodást, amely kifejezetten állandó tűzszünetet vagy a háború befejezését írja elő, amíg nem érzi úgy, hogy katonai offenzívája elérte céljait. Ehud Yaari, a washingtoni Közel-Keleti Politikai Intézet izraeli munkatársa szerint a Hamász menetrendje arra kötelezné Izraelt, hogy fejezze be a háborút, miközben a Hamász még túszokat tart fogva, és Izraelnek a továbbiakban nem maradna adu a kezében. Izrael talán hajlandó lett volna a háború befejezéséről tárgyalni a folyamat későbbi szakaszában, de a szakértők szerint nem kötelezné el magát erre már a kezdetektől fogva. okuk arra, hogy ne tudják áthidalni a fennmaradó hiányosságokat".

Recep Tayyip Erdogan gesztusokat tesz az ellenzéknek.