;

Kína;Magyarország;Hszi Csin-ping;budapesti látogatás;

Hszi Csin-ping kínai elnök

- Hszi Csin-ping cikket írt a Magyar Nemzetbe: „A kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós”

A Kínai Kommunista Párt főtitkára elismeréssel tekint a Rákosi Mátyás óta tartó barátságra.

Terjedelmes véleménycikket közölt a Magyar Nemzet néven megjelenő kormánylapban Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára. Írásában az 1949 óta, vagyis 75 éve tartó kínai-magyar együttműködést dicsérte.

A cikket Hszi egy költői szóvirággal indítja. Úgy fogalmaz: „Májusban, amikor az Alföldön a virágok és a fű illata betölti a levegőt, Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására állami látogatást teszek Magyarországon. Tizenöt év alatt másodszor látogatok el a gyönyörű országba. Az elmúlt tizenöt év során számos alkalommal találkoztam a Kínába látogató magyar vezetőkkel, és mély barátságot kötöttünk. Nagyon várom, hogy visszatérjek az önök országába, és a magyar barátaimmal megoszthassuk gondolatainkat barátságunkról és együttműködésünkről, és megtervezhessük az újkori kínai–magyar kapcsolatok fejlesztését.”

Magyarországot méltatva a kínai elnök még Petőfi Sándor és Liszt Ferenc munkásságát sem mulasztotta el megemlíteni. „A költő-hazafi Petőfi versei széles körben ismertek, csakúgy, mint a »zongora királyaként« emlegetett Liszt szenvedélyes zenéje. A magyar nép szorgalmas, elmés, nyitott és elfogadó. Mer új utakon járni, és innovatív készségekben gazdag. Találmányai mindegyike – így a golyóstoll, a hologram vagy a Rubik-kocka – az emberiség fejlődésének egy-egy meghatározó pontja.” Megjegyezte, bár a két országot hatalmas földrajzi távolság választja el egymástól, a kínai és a magyar nép barátsága mégis hosszú múlttal büszkélkedhet.

„Vállt vállnak vetve birkóztunk meg a nemzetközi pénzügyi válsággal, küzdöttünk a Covid-járvány különleges időszakában. Összefogtunk és segítettük egymást, számtalan megható és gyönyörű történetnek lehettünk szemtanúi. A kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós”

– írta a kínai államfő.

Hszi Csin-ping szerint a két ország immár 75 éve kitartó, „szívvel-lélekkel elkötelezett barátja egymásnak”. Úgy folytatta, „a diplomáciai kapcsolatok felvételének eredeti szellemében a két fél mindig tiszteletben tartotta és támogatta a másik fél önállóan választott fejlődési útját, kölcsönösen megértettük és támogattuk egymás alapvető érdekeit és aggodalmait, és mindig örömmel üdvözöltük egymás fejlődésben és nemzeti fellendülésében elért eredményeit. A két fél magas szintű kölcsönös politikai bizalmat alakított ki, a kétoldalú kapcsolatok pedig a történelem legjobb időszakába, mondhatni az »arany vízi útra« léptek.”

A kínai elnök kitért arra, hogy jelenleg az „Egy övezet, egy út” színvonalas kiépítésére, a két ország stratégiáinak szorosabb összehangolására összpontosítanak, valamint arra, hogy a pragmatikus együttműködéseket elmélyítsék többek között a beruházások, az infrastruktúra-építés, a pénzügyek, az alternatív energia és a kommunikációs technológia területén, ezáltal közös impulzust adva a világgazdaság fellendülésének.

„Ma Magyarország fontos kereskedelmi partnerünk, a kelet-közép-európai régióban a kínai befektetések első számú célországa. A két ország közötti együttműködés gyümölcsöző, életerőtől duzzadó”

– jelezte.

Hszi Csin-ping azt reméli, hogy mostani látogatása által a magyar vezetőkkel együtt folytathatják a hagyományos barátságot, elmélyíthetik az általa kölcsönösen előnyösnek nevezett együttműködést és újabb magasságokba emelhetik a két ország közötti átfogó stratégiai partnerséget. Ehhez 5 szükséges pontot fogalmazott meg. 

  • Folytatni kell a hagyományos barátságot, és meg kell erősíteni a kétoldalú kapcsolatok politikai alapjait.

  • Meg kell erősíteni a fejlesztési stratégiák összehangolását, és új csúcspontokat kell elérni a gyakorlati együttműködésben.

  • Tovább kell bővíteni az emberek közötti cserekapcsolatokat, meg kell erősíteni a közgondolkodás alapjait a kétoldalú kapcsolatokban. 

  • Élére kell állni a regionális együttműködéseknek, és ragaszkodni kell a Kína–EU-kapcsolatok helyes irányának fenntartásához.

  • Meg kell erősíteni a nemzetközi kérdésekről folytatott eszmecseréket, és össze kell fogni a globális kihívások kezelésére.

Hszi Csin-ping közölte, Kína és Magyarország hasonló nézeteket és egymáshoz közel álló álláspontot képvisel a nemzetközi és regionális kérdésekben. „Ki kell tartanunk az összefogás és az együttműködés mellett, erőteljesen támogatnunk kell az emberiség közös értékeit, így a békét, a fejlődést, a méltányosságot, az igazságosságot, a demokráciát és a szabadságot” - írta a legendásan demokratikus Kína vezetője.

Végezetül a kínai elnök egy ősi kínai mondással összegzett, mely szerint

„a hasonló gondolkodásúak között a hegyek és vizek adta távolság nem jelent akadályt”.

Hszi Csin-ping ma este érkezik hazánkba. Természetesen jelentős biztonsági intézkedések mellett fogadják, amely egy sor lezárást fog jelenteni Budapesten. Hogy nagyvonalakban miről lesz szó, azt Vitályos Eszter kormányszóvivő részletezte korábban.

Középszinten 68 802, emelt szinten pedig 7679 tanuló ad számot a tudásáról.