cégek;jogbiztonság;német vállalatvezetők;

Zajlik a munka a Mercedes kecskeméti gyárában.

- Minden ötödik német vállalat leépítéseket tervez Magyarországon, egyre kevésbé elégedettek a jogbiztonsággal és a gazdasági kiszámíthatósággal

Látványosan megingott a bizalom.

Alig várnak javulást 2024-re a magyarországi gazdasági helyzetben a német cégek, amelyek főként a kereslet visszaesésétől, s a szakképzett munkaerőhiányától szenvednek. Egyre kevésbé elégedettek a hazai jogbiztonsággal, valamint a gazdaságpolitika kiszámíthatóságával, valamint egyre kevesebben elégedettek a támogatásokhoz való hozzáféréssel - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2024-es konjunktúrafelméréséből.

Ennek megállapításait a Portfolio szemlézte. A németek a legnagyobb kockázatot a gyenge kereslet és a munkaerőköltségekben látják, a megkérdezettek mindössze 26 százaléka vár érdemi javulást a magyar gazdaság helyzetében, 44 százalék szerint minden marad változatlan, harminc százalékuk szerint marad a kedvezőtlen helyzet. A válaszadók 37 százaléka a gazdaságpolitika rossz irányba való elmozdulásától, 22 százalékuk pedig a jogbiztonság kedvezőtlenebbé válása miatt aggódik. Utóbbiban nagy a visszaesés: 2022-ben még a megkérdezettek 36 százaléka volt valamennyire vagy nagyon elégedetlen a jogbiztonsággal, idén ez már 48 százaléknyian nyilatkoztak így.

Szintén látványosan visszaesett a gazdaságpolitikai kiszámíthatóság kedvező megítélése: 2022-ben a részlegesen, vagy teljesen elégedetlenek aránya csak 41 százalék volt, tavaly ez már 55, idén pedig 60 százalék. 

A foglalkoztatási helyzetet illetően az látszik, hogy a cégek 27 százaléka gondolkodik munkaerő-felvételben, 54 százalék elégedett a jelenlegi állomány fenntartásával, 19 százalékuk viszont leépítéseket tervez. Ágazati bontásban a kereskedelmi szektorban látják a legnehezebbnek a helyzetüket. 

Az emelkedő költségeik ellenére azonban a cukrászdák várhatóan nem fognak drasztikusan árat emelni.