növekedés;Göd;terület;akkumulátorgyár;

- Egy eldugott közleménynek hála kiderült, hogy 43 ezer négyzetméterrel nő a gödi akkugyár területe

Még több magzatkárosító oldószer érkezik a városba.

Újabb, több mint 43 ezer négyzetméterrel bővítheti gödi akkumulátorgyárát a Samsung - írja a Mérce, hozzátéve, a tíz évre előre kiadott környezethasználati engedély módosítási folyamatát már el is indította a Pest Vármegyei Kormányhivatal, a már megszokott módon, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánítva a beruházást.

Az egész csak úgy derült ki, hogy a lap felfigyelt a kormányhivatal egy eldugott közleményre. E szerint a telephelyen várhatóan két épületet, valamint az ezeket összekötő hidat bővítik majd. A már meglévő hét mellé telepítenének három új kazánt is, „az akkumulátor gyártási kapacitás növelése érdekében” pedig további négy gyártósort létesítenének a meglévő 12 mellé.

Aki pedig azt hinné, hogy mindennek nem lehet egészségügyi vonzata, az téved: az úgynevezett „mixing” területek száma ugyanis szintén bővül néggyel. Itt történik az elektródagyártás, az akkumulátorgyártás első lépése, amelyhez egyebek közt az N-metil-2-pirrolidon nevű oldószert használják fel. Ez az a vegyület, amely magzatkárosító hatású, és amelyből a gödi kutak vizében, a gyárból kiömlött szennyvízben és a levegőben is találtak már. Az anyag belégzéssel, bőrön keresztül és lenyelve is simán bejuthat a szervezetbe. Ha az emberek ki vannak téve a vegyület hatásainak, úgy gyors, szabálytalan légzés, légszomj, csökkent fájdalomreflex és véres orrváladék is jelentkezhet. Belélegzés esetén fejfájás jelentkezik, a bőrfelület kipirosodhat és fájdalmas lehet. Lenyelve égő érzést okoz a torokban és a mellkasban, mindemellett szindrómás tünetek is jelentkezhetnek.

A terv szerint 20 százalékkal növekedhet a gyártási kapacitás, a szerves oldószerekből az eddigi közel 14 és fél ezer tonna helyett 22 ezer tonnányit használnának fel évente, vagyis körülbelül harmadával növekedne a mennyiség. A Samsung által beépített terület 510 575 négyzetméterről 553 864 ezer négyzetméterre növekedhet.

„A tervezett bővítés során a gyártechnológia nem módosul, ugyanazon alapanyagokból ugyanazt a terméket tervezik előállítani, mint ami a már meglévő gyártósoroknál történik” - fogalmaz a közlemény, mintha nem éppen ezzel lenne a baja a helyieknek.

A lap felidézi azt is, hogy az elektróda-gyártás során használt mérgező oldószerből, az NMP-ből 2019 és 2022 között 88 tonna került a levegőbe, és ebben különösen aggasztó részlet, hogy nagy része, 81,4 tonna egyetlen év alatt, 2021-ben került ki, aminek az okára azóta sincs magyarázat.

A hírt egyébként nem verték nagydobra, Göd honlapján a nem túl figyelemfelkeltő „Tájékoztató” címet kapta, a különleges gazdasági övezet felett őrködő vármegyei önkormányzat oldalán pedig még ennyi sem szerepel. Még köz nélküli közmeghallgatást sem hirdettek az ügyben.

Több régóta húzódó ügyet is lezárna az ellenzéki városvezetés a június 9-i önkormányzati választás előtt.