;

veszély;Greenpeace;Göd;környezetszennyezés;magzat;Samsung;akkumulátorgyár;

- Magzatkárosító oldószert találtak a Samsung SDI gödi akkugyáránál, a Greenpeace vizsgálatot követel

A környezetvédők a mérgező akkumulátorgyárak működésének felfüggesztésére, akár bezáratására szólítják fel az Orbán-kormányt.

Akkumulátorgyártáshoz használt, magzatkárosító oldószert talált a Greenpeace Magyarország a gödi Samsung-üzem mellett kiömlő szennyvízben – áll a nemzetközi környezetvédő szervezet Népszavához is eljuttatott közleményében, amely szerint súlyos és különösen a születendő gyermekekre veszélyes környezetszennyezés történt.

A szervezetet még február végén a gyár melletti csőtöréshez riasztotta a Göd-ÉRT Egyesület. A kifolyó vízből vett minták laboratóriumi vizsgálata jelentős, 200 mikrogramm/liter mennyiségű, súlyosan egészségkárosító NMP-oldószer jelenlétét mutatta ki.

Az NMP, azaz a N-metil-pirrolidon nevű vegyületet az akkumulátorgyártásban is használják. A mérgező anyag súlyos szemirritációt okozhat, valamint irritálhatja a bőrt és a légutakat, károsítja a reprodukciót és veszélyt jelent a még meg nem születettek, a magzatok egészségére. A magzatkárosító oldószer uniós korlátozás alá esik, ezért a vegyületet az EU-ban csak külön engedéllyel lehet használni.

Az ügyben a Greenpeace vizsgálatot követel, és azt, hogy a hatóságok mielőbb tisztázzák a szennyező anyag eredetét, és ha kiderült, hogy az akkumulátorgyár a forrása az NMP-nek, akkor a kormány teremtse meg a lehetőségét a szennyezőkkel szembeni sokkal hatékonyabb a fellépésnek, hogy arányos, elrettentő büntetések születhessenek. Ehhez természetesen a hatóság függetlenségét kellene megerősíteni, a kiemelt beruházásokat leállítani, s az akkumulátoripari létesítményekről a helyiek bevonásával döntsenek.

A közlemény szerint ez már a sokadik alkalom, hogy Gödön az emberi egészségre rendkívül veszélyes méreg kerül ki a környezetbe. – A hazánkban működő akkumulátorüzemekben sorozatban történnek balesetek. Láthatóan a cégek nem tudják úgy üzemeltetni ezeket a gyárakat, hogy ne mérgezzenek, a gyenge hatósági intézkedéseknek pedig nincs visszatartó ereje. Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője leszögezte:„Jelenleg független és erős hatóságok hiányában az állam nem tudja garantálni a dolgozók és a helyi lakosok biztonságát. A Greenpeace határozottan követeli, hogy a jelenleginél sokkal keményebb szankciókkal sújtsák azokat a üzemeket, amelyek megszegik a környezet- és munkavédelmi előírásokat. Ha kell, függesszék fel a működésüket vagy zárassák be ezeket a veszélyes gyárakat.”

A saját bevallása szerint nem fideszes főpolgármester-jelölt ígérete beváltására kéri Budapest jelenlegi ellenzéki vezetőjét, legalább a főváros saját épületein.