A mezőgazdasági művelés hosszú távú fenntartásával akadályozná meg a főváros, hogy a tavaly felröppent – kormányoldalról tagadott – elképzelések szerint kínai vegyianyag-elosztóközpont épüljön Soroksáron. A jelenlegi szabályozási tervek ugyanis lehetővé teszik, hogy egyetlen út megépítése után logisztikai területté minősítsék át a jelenleg beépítetlen, mezőgazdasági művelésű, átlagosnál jobb minősítésű földet. Onnan pedig egyetlen lépés lehetne a vegyianyag-raktár.
A korábban közölt iratok szerint Kína akár évi kétmillió konténernyi vegyi anyagot szállítana 24 ezer vasúti szerelvénnyel Európába. A főváros a rendelkezésükre álló szűkös eszköztár egyik elemével, a településszerkezeti terv (tszt) módosításával akadályozná ezt meg, aminek kidolgozásáról tavaly júniusban döntött a Fővárosi Közgyűlés. A szerdai ülésen ezt a módosítást fogadhatják el. Az állami főépítész azonban nem támogatja a változtatást, mondván ez ellenkezik azzal, hogy az Orbán-kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította az itt majdan megvalósuló beruházást. A városvezetés ennek ellenére módosítaná a tszt-t, mondván a fővárosi eljárás előbb indult, mintsem a kormány kiemeltté nyilvánította volna a projektet.
Bese Ferenc, Soroksár független polgármestere már a tavalyi vitában is felvetette, hogy ez a módosítás árthat a kerületnek, lévén ez az utolsó gazdaságfejlesztési területük és az ott megtelepülő cégektől származó adóbevételekre szükségük lenne. Most ugyanerre hivatkozva nyújtott be módosító indítványt, hangsúlyozva, hogy a kerületben élők egészségét veszélyeztető beruházást ők sem látnának ott szívesen, de jobb lenne, ha csak akkor lépne hatályba a módosítás, ha valóban vegyianyag-elosztó, vagy akkumulátorgyár épül a területen.
A városvezetés három éve húzódó vitának vetne véget egy szintén napirendre került egyezséggel. Ahogy arról annak idején beszámoltunk: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. három éve váratlanul felmondta a Szabolcs utcai hajléktalankórház bérleti szerződését. Az épületet ugyanis egy 10 évvel korábbi megállapodás értelmében az államtól bérelte a főváros. Az MNV azonban 2021-ben úgy döntött, hogy ide költöztetik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet (OGYÉI), amelynek korábbi belvárosi ingatlanát 2017-ben feltűnően olcsón szerezte meg egy Habony Árpád köreihez sorolt grúz-izraeli üzletember. A főváros hevesen ellenállt, hatalmas botrány kerekedett. Végül közös munkacsoportot hoztak létre. A hosszas tárgyalások eredményeként az összesen nettó 1,7 milliárd forint értékű ingatlanrészt – a hajléktalankórház épületét és az alatta lévő földterületet – ingyen adná a főváros tulajdonába az MNV az ott biztosított szociális ellátás fenntartása érdekében. A közgyűlés erről is dönt a választások előtti utolsó ülésén.
Szorul a NER-hurok a hajléktalankórház körülEnnél kényesebb a NER-körbe tartozó Balázs Attila birtokolta ZVK Development Kft.-vel kötendő alku. A cég eredetileg vegyes funkciójú lakó- és irodanegyedet épített volna a Bosnyák tér mögötti területen. A versenyelőny biztosítása érdekében először rozsdaövezeti akcióterületté minősíttették át a projektet, majd kiemelt státuszt kapott, tavaly áprilisban pedig 244 milliárd forintért megvette az állam, hogy ott alakítsa ki az új kormányzati negyedet.
Az ingatlant eredetileg megvásároló – szintén Balázs Attila érdekeltségébe tartozó – Bayer Construct Építőipari és Szolgáltató Zrt. később átadta azt leányvállalatának, a ZVK Kft-nek, amely ezután hosszas alkudozásba kezdett a kerülettel és a fővárossal. Ez utóbbi ért most révbe. A fővárosi kormányhivatal a negyed működőképességének biztosítása érdekében különféle közterületeken megvalósuló infrastrukturális fejlesztéseket írt elő, ám ezek megvalósításához a tulajdonos fővárosi önkormányzat hozzájárulására is szükség van. A cég a tárgyalások eredményeképpen 4 milliárd forint értékű közcélú beruházás megvalósítását vállalja: a Csömöri úti csomópont átépítését, buszmegállók és villamosvágány áthelyezését, közvilágítás kialakítását, környezetrendezést. A munkákat 2026. június végére kell befejezni.
Az ingatlanfejlesztők által végzett közcélú beruházások megvalósításához szükséges a tulajdonos, ez esetben a Fővárosi Önkormányzat hozzájárulása. Ilyen beruházási megállapodások máskor is voltak. A megállapodásról egyeztettünk a kerülettel – válaszolt a NER-es alkut firtató kérdésünkre Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint az egyezség nem érinti a beruházás körüli politikai vitát és aligha vitathatja bárki is, hogy a rekonstrukciókkal nyernek a kerületiek.