Az idei szezon elég korán indult, az április elején ránk szakadt melegben már megkezdődött a nyüzsgés a Balaton-parton, így aztán Bárányos Bence is szolgálatba helyezte magát. A búvár-fémkereső szolgáltatással is foglalkozó vállalkozó már több éve juttatja vissza a vízben és a parton elhagyott értéktárgyakat jogos tulajdonosaiknak. Mint mondja, sokszor nem is annyira az anyagi érték számít, hanem az elvesztett dolog eszmei értéke felbecsülhetetlen. Mint annak a telefonnak is, amelynek megkeresése az idei első megbízása volt: a készüléket horgászás közben, a stégről ejtette a vízbe a tulajdonosa, és a mobil őrizte a szüleiről készült utolsó közös fotókat. Pótolhatatlan veszteség érte volna, ha nincs Bence, akinek a nevét már rengetegen foglalták imáikba, hiszen több száz ékszert, karórát, kocsikulcsot kutatott fel.
„Tízből kilencszer sikeres a keresés. Az pedig nem a tárgy méretétől függ, hogy mennyire gyorsan találom meg, igazából csak az számít, mennyire pontosan határozzák meg az elvesztés helyét. Sajnos gyakran rosszul emlékeznek az emberek, és óriási területet kell átkutatnom. De olyan is előfordult, hogy valaki azzal hívott fel: öt nappal azelőtt jöttek haza a Balatonról, és csak most vette észre, hogy elhagyta a gyűrűjét. Sikerült ezt is megtalálnom.” Bence szerint sokan úgy gondolják, hogy ha a vízben veszítenek el valamit, azt elsodorja a hullámzás, és jóval messzebbre kerülhet tőlük, azonban ez nem így van. Ahol beesik, ott lesz. Ezért is lenne fontos, hogy minél előbb értesítsék őt, amint eltűnik egy értéktárgy, mert amíg friss az emlék, pontosabban képesek megmutatni a helyszínt. Szerencsés esetben pár perc alatt rá lehet bukkanni a kincsre, de a másik véglet, amikor több órát is igénybe vehet a munka – ezt soha nem lehet előre tudni.
Ahhoz, hogy egy, a strandon eltűnt fémtárgyat megtaláljon, Bencének profi fémkereső gépre, nagy tudásra és tapasztalatra van szüksége. GPS segítségével, karók letűzésével pontosan tudja követni, hogy mely területeket vizsgálta már át.
Az is előfordult már a praxisában, hogy keresett egy elvesztett tárgyat, de mást talált helyette. Bárányos Bence számára nem kérdés, hogy ilyenkor mit kell tenni: közösségi oldalán megosztja a tárgyról készült fotókat és néhány információt, majd várja a tulajdonos jelentkezését. Eszébe nem jutna megtartani semmit, hiszen ő hosszú távon gondolkodik, számára a becsülete mindennél többet ér. Nemrégiben egy kétmilliót érő karórát kutatott fel, ami egy vitorlás kikötése közben akadt bele a kötélbe és a szíja elszakadt, majd a 3 méteres vízbe esett. Mint elmesélte, csak a kikötő nevét és a vitorlás beállóhelyét kapta meg és hogy körülbelül hol esett a vízbe. De végül megtalálta.
Néha meglepő tárgyakkal is találkozik Bence, aranyfogat, komplett műfogsort csakúgy sikerült már felkutatni, mint egy arany műkörmöt.
Horgászfelszerelések a vizeinkben
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai a világon először vizsgálták, hogy milyen elveszített horgászfelszereléseket rejthetnek az élővizek. A kutatásba a rekreációs mágneshorgászok közösségi médiaprofiljait használták, hogy fogásaik alapján megbecsüljék a magyar horgászok elveszített eszközeinek hozzávetőleges típusát és számát. (A mágneshorgászok erős mágnest használnak a fémtárgyak kiemelésére, elsősorban kincskeresési szándéktól vezérelve.) A kutatók összesen 2889 posztot vizsgáltak át a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on, ennek során 1039 fotót és 84 videót elemeztek részletesen. A leggyakoribb kihalászott fémtárgyak konzervdobozok, söröskupakok, különféle fémdarabok, szögek, érmék, de a nagy erejű mágneseknek köszönhetően nem ritkák a vízből kiemelt mobiltelefonok, kerékpárok vagy alkatrészeik, illetve akár lőszerek, fegyverek sem. Az elemzésbe bevont összes fogás mindössze 11,4 százalékában fordult elő kimondottan a horgászattal összefüggő szemét. Az eredmények ‒ több mint 2000 eszköz mindössze 330 helyszínről ‒ és a hazai horgászok és horgászhelyek jelentős száma alapján óvatos becsléssel is legalább néhány tízezer, de akár több százezer elveszített horgászfelszerelés is lapulhat a magyarországi vizekben. Ez többek között azért is veszélyes, mert legalább 66 különböző madár, hüllő, kétéltű vagy akár emlősfaj példányai kerültek már bajba elveszített horgászfelszerelések miatt.