Kína;Magyar Posta;csomag;lélegeztetőgép;kazah konzul;

- A kazah tiszteletbeli konzul és a lélegeztetőgép-bizniszben érintett cég neve is előkerül a kínai kamuküldemények szállítása ügyében

Többen arról számolnak be, fel sem tételeztek átverést, hiszen a Magyar Posta MLP-furgonjával érkezett a csomag.

Egyre többen járnak pórul kéretlen kínai webshopos küldeményekkel, ilyenkor az érintettek nem kérnek, mégis kapnak egy csomagot, amit utánvéttel kell kifizetni. Többen arról számolnak be, hogy fel sem tételeztek átverést, hiszen a Magyar Posta MLP-furgonjával érkezett a csomag.

A 24.hu utánajárt az ügynek, és arra jutott, hogy a küldemények továbbításában a tiszteletbeli kazah konzul, Horváth László érdekeltsége, valamint a lélegeztetőgép-biznisz egyik szereplője is érintett.

A portál azt írja, a kéretlen csomagról szóló értesítést olvasóinak a European Chinese Supply Chain Zrt. (ECSC) küldte. A cég csupán logisztikai szolgáltató, a küldemények tartalmához nincs köze.

Az ECSC Zrt. egyik tulajdonosa a Magyar Posta Zrt. leányvállalata, a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt. Ez utóbbi alapította eredetileg az ECSC Zrt.-t két kínai logisztikai társasággal közösen hárommillió euró törzstőkével. A kínai-magyar vegyesvállalat induláskor 35-35 százalékos tulajdonos volt a posta, illetve a sanghaji székhelyű ZTO Express, valamint 30 százalékkal részesedett a Ningbo Talents IT Co. Ltd.

Ám közben átrendeződtek a sorok, 2020-ban a kínai üzlettársak közül kilépett a Ningbo Talents, így a Magyra Posta és a ZTO 50-50 százalékos tulajdonossá vált, mígnem a ZTO is távozott, vagyis a magyar állami vállalat lett a cég egyedüli részvényese 2021 júliusától. A tulajdonosi szerkezet változását a sajtóban részben azzal hozták összefüggésbe, hogy 2021. július 1-jétől az unión kívülről érkező, 22 euró alatti értékű áruk áfamentessége megszűnt, ráadásul vámot is kell fizetni.

De nem sokáig maradt egyedül a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt., betársult mellé az ECSC Zrt.-be egy kínai-magyar vegyesvállalat, a European Post Service (EPS) Kft. 2021 októberében.

A következő évben már jött is a kiugró teljesítmény, 2022-ben az ECSC Zrt. 17,7 millió euró bevételt ért el, és a közgyűlésen úgy határoztak, hogy az 510 ezer euró adózott eredményből 450 ezer euró osztalékot fizetnek ki a tagi részesedések arányában. A többség, 60 százalék az EPS-é, így a kínai-magyar vegyesvállalatot az osztalékból 250 ezer euró, a 40 százalékban tulajdonos posta leánycégét pedig 200 ezer euró illette meg.

A kínai-magyar EPS Kft.

  • magyar tulajdonosa a L.A.C. Holding Zrt., amely a tiszteletbeli kazah konzul, Horváth László érdekeltségébe tartozik,

  • másik, 50 százalékos tulajdonosa a kínai kézben lévő CECZ Közép-európai Kereskedelmi és Logisztikai Együttműködési Övezet Kft.

A CECZ neve a lélegeztetőgép-bizniszből ismerős, összesen 11,8 milliárd forintért szerzett be a Covid idején védőfelszereléseket, maszkokat és lélegeztetőgépeket.

A 24.hu megkereste Horváth Lászlót, hogy megtudja,

  • hogyan került a L.A.C. Holding a Magyar Posta csomagküldő logisztikai üzletébe?

  • hogyan jött létre a kínai üzleti kapcsolat?

  • mit nyújt az L.A.C. Holding a közös vállalatban, illetve a csomagszállító ECSC cégben?

  • hogyan valósítják meg a célt, hogy az ESCS a térségben meghatározó szereplő legyen a kínai e-csomagterítésben, milyen kínai cégekkel, szervezetekkel állnak kapcsolatban?

  • és milyen növekedési terveik vannak a csomagküldő piacon a következő néhány évre?

A tiszteletbeli konzul azonban csak annyit közölt, az ECSC Zrt. célja a Kínából érkező e-kereskedelmi küldemények továbbítása a magyarországi címzetteknek, valamint a küldemények eljuttatása más európai országok címzettjeinek. Amúgy pedig a kérdések „mindegyike üzleti titok tárgyát képezi”.

A pénzek jelentős részét már ki is fizették.