Az ukrán elnök és nyugati vezetők méltatták, hogy az amerikai képviselőház szombaton jóváhagyta azt Ukrajnának szánt további, csaknem 61 milliárd dolláros amerikai támogatást, úgy vélték, hogy az belátható időn belül segíthet az ukrán hadsereg helyzetén.
Volodimir Zelenszkij, aki az elmúlt hetekben arra figyelmeztetett, hogy országa elveszíti a háborút az amerikai támogatás nélkül, nyilatkozatban mondott köszönetet az amerikai törvényhozás mindkét pártjának és személyesen Mike Johnson házelnöknek a döntésért, amely – mint mondta – a történelmet a helyes úton tartja. – A demokrácia és a szabadság (...) soha nem fog elbukni, amíg az Egyesült Államok segít megvédeni – - fogalmazott. A törvény megakadályozza a háború kiterjesztését, ezrek és ezrek életét menti meg – tette hozzá.
Jóváhagyta a washingtoni képviselőház, Ukrajna megkapja a csaknem 61 milliárd dolláros amerikai segélycsomagotKésőbb, az NBC-nek adott vasárnapi interjújában Volodimir Zelenszkij már arról beszélt, Ukrajnának esélye nyílhat a győzelemre, a csaknem 61 milliárd dolláros támogatási csomaggal, és felszólította a washingtoni szövetségi szenátust, hogy mielőbb szavazzon a katonai segítséget tartalmazó jogszabályról. Pontot kell tenni a támogatási csomag elfogadásának végére, hogy országa katonái amilyen gyorsan csak lehet kézzelfogható segítséget kapjanak a harctéren. Ami a katonai szükségleteket illeti, Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverekre és légvédelmi eszközökre van most legnagyobb szüksége, és úgy vélte, hogy az új támogatással képesek lesznek stabilizálni a helyzetet a harctéren és visszavenni a kezdeményezést.
Denisz Smihal ukrán kormányfő a Facebookon írt arról, hogy a pénzt a kijevi vezetés mire fogja használni. Közlése szerint mintegy 50 milliárd dollárt fordítanak védelemre az orosz katonai agresszióval szemben, a fennmaradó összeg egy részét, 7,8 milliárd dollárt az államháztartás támogatására szánják. További 1,57 milliárd dollárt gazdasági segélyként használnak fel, 400 millió dollárt pedig határvédelemre és aknamentesítésre fordítanak. Szánnak pénzt a létfontosságú infrastruktúra helyreállítására is.
Jobb későn, mint túl későn
Az európai vezetők sorra üdvözölték a washingtoni döntést, de egyesek arra figyelmeztettek, hogy Európának is sürgősen növelnie kell az Ukrajnának nyújtott támogatást. „Köszönöm" – írta Donald Tusk lengyel miniszterelnök a közösségi médiában. „Jobb későn, mint túl későn. És remélem, Ukrajna számára sem túl késő” – fűzte hozzá. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az X-en közzétett bejegyzésében meggyőződését fejezte ki, hogy Ukrajna a NATO-szövetségesek által biztosított fegyvereket az orosz harci képességek megsemmisítésére használja.
Kaja Kallas észt kormányfő úgy fogalmazott, a legjobb módja annak, hogy biztonságban legyünk, ha segítünk Ukrajnának megnyerni szabadságharcát. Tobias Billström svéd külügyminiszter hasonlóan vélekedett, kifejtve, hogy az európai vezetőknek nem szabad elfelejteniük, hogy az EU-nak most növelnie kell saját fegyverzet-, lőszer- és utánpótlás-termelését, hogy hosszú távon segítsük Ukrajnát.
576 millió euró értékben küld Németország tüzérségi lőszert UkrajnánakHollandia 350 millió euró értékben látja el F-16-osokhoz szükséges lőszerekkel és drónokkal UkrajnátEmmanuel Macron már ott tart, hogy nyugati katonák menjenek Ukrajnába, de közben az EU még lőszerből sem küldött elegetDmitrij Peszkov Kreml-szóvivője viszont kijelentette, hogy az Ukrajnának megszavazott újabb segélycsomag csak gazdagabbá teszi az Egyesült Államokat, tovább pusztítást hoz majd Ukrajnára, és még több ukrán halálához vezet. Dmitrij Medvegyev volt elnök, aki az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyetteseként az Ukrajna felszámolását célzó háború egyik legádázabb támogatója, Telegram-csatornáján azt írta: „Természetesen győzni fogunk, függetlenül a vérrel átitatott 61 milliárd dollártól, amelyet nagyrészt a telhetetlen hadiipari komplexumuk fog elnyelni.” Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő ugyanott úgy vélekedett, hogy az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak nyújtott újabb támogatás jóváhagyása világszerte mélyíteni fogja a válságokat.
Pat Ryder, a Pentagon szóvivője a Politico amerikai hírportálnak nyilatkozva szombaton közölte, az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy további katonai tanácsadókat küld a kijevi nagykövetségén működő Védelmi Együttműködési Hivatal (ODC) kiegészítésére, mivel Oroszország a frontvonalakon egyre nagyobb lendülettel nyomul előre. Négy amerikai tisztviselő és egy, a terveket ismerő, név nélkül nyilatkozó személy szerint a további katonák (akiknek létszáma a 60 főt is lérheti) elsősorban az Ukrajnába küldött fegyverek logisztikai és felügyeleti erőfeszítéseit fogják támogatni, továbbá a fegyverek karbantartásában is segítenek majd az ukrán hadseregnek.
ISW: Az amerikai segítség beérkezéséig Moszkva fokozni fogja műveleteit
A szombati jelentésében az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) úgy értékelte az ukrajnai háború helyzetét, hogy az orosz erők fenntartották és egyes területeken fokozták is támadó műveleteiket, vélhetően, hogy kihasználják a szokatlanul száraz tavaszi talajviszonyokat és az ukrán hadianyaghiányt, és igyekeztek arra kihasználni Ukrajna romló légvédelmi képességeit, hogy hosszú távú károkat okozzanak Ukrajna infrastruktúrájában és védelmi ipari kapacitásaiban. „Az amerikai biztonsági segítség most várható érkezése valószínűleg hangsúlyosabbá tette ezeket a megfontolásokat az orosz erők számára” - írta az ISW. Ezért az orosz katonai parancsnokság valószínűleg fokozni fogja ezeket a műveleteket.
Patrick Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője viszont még pénteken kijelentette, hogy a Pentagon robusztus logisztikai rendszere lehetővé teszi az Egyesült Államok a biztonsági segítséget napokon belül eljuttassa Ukrajnába. Médiabeszámolók szerint illetékesek kijelentették, hogy az Egyesült Államok "szinte azonnal" képes lesz bizonyos lőszereket küldeni Ukrajnának európai raktáraiból, különösen a kritikusan szükséges 155 mm-es tüzérségi lövedékeket és légvédelmi rakétákat. Más fegyvereknél viszont valószínűleg hetekbe telik, mire Ukrajnába érkeznek. A korlátozott ukrajnai logisztikai képességek miatt pedig az ukrán erők a következő hetekben vélhetően továbbra is hiányt szenvednek majd a tüzérségi lőszerekből és a légvédelmi elfogórakétákból, és ez korlátozni fogja őket abban, hogy hatékony védelmi műveleteket hajtsanak végre.